Öt év alatt több százmilliót költ a Budapest Bank az Invitelnél, amely adatközponti szolgáltatást nyújt a pénzintézetnek.

Magas szintű IT-biztonság nélkül nincs jól működő bank – ez az utóbbi időben számtalanszor bebizonyosodott. A pénzügyi szektorban éppen ezért elengedhetetlen a redundáns rendszerek működése. Bár a pénzintézetek többsége ezt igyekszik a belső IT keretein belül megoldani, a költséghatékonyság szellemében kezd terjedni a külső szolgáltatások – jelen esetben szolgáltatásként igénybe vehető tartalék, sőt olykor elsődleges adatközpontok – használata. Míg például a KBC bankcsoport néhány éve az első utat választotta (http://bitport.hu/trendek/kbc-regionalis-adatkozpont-magyarorszag-beruhazas), azaz saját redundáns adatközpontot épített – épp Magyarországon –, addig most a Budapest Bank (BB) inkább külső szolgáltatóhoz fordult.

A tulajdonosváltás miatt kellett lépni

Bár a Budapest Bank (BB) adásvételi szerződésére csak idén februárban került rá a pecsét,   az már tavaly kész tény volt, hogy a bankot megvásárolja a magyar állam.

A BB IT-szervezete ennek szellemében már tavaly elkezdte a felkészülést a tulajdonosváltásra, többek között arra, hogy szükségessé vált a korábbi tulajdonos által biztosított helyszínről történő költöztetés, valamint fel kellett állítani egy önálló tartalék adatközpontot. A bank tavaly decemberben írt ki tendert erre. Mint azt Kelem Bálint, a BB IT-igazgatója nyilatkozta, a kiírt tender egyik legfontosabb szempontja a magas szintű megbízhatóságot nyújtó infrastruktúra mellett a nemzetközi elvárásoknak való megfelelés volt.

Nemzetközi sztenderdekel dolgoztak

A tendert az Invitel nyerte: négy hónap alatt egy dedikált termet alakított ki a Budapest Bank számára, amelyet egészen az alapoktól kezdve úgy épített ki, hogy az megfeleljen a legmagasabb, nemzetközi szintű sztenderdeknek. Többek között az energiahatékonysági elvárások is kiemelt figyelmet kaptak. Budapest Bank teljes adatvagyonának biztosítására a terem elektromágneses zavarás elleni védelmét is kiépítették.

A szerverközpont energiaellátását és speciális klímarendszeren keresztül történő hűtését több forrásból és megfelelő tartalékkal biztosítják, amelynek köszönhetően évente maximum 5 perces szolgáltatás-kiesés fordulhat elő. Az Invitel adatközpontjában egyébként a 2009-es megnyitása óta nem volt olyan szolgáltatáskiesés, amely az ügyfelei alap infrastruktúráját érintette volna.

A teljes gépterem költöztetése 24 óra alatt zajlott le az Invitel közreműködésével. Volt olyan eszköz, amelynek gyártója az eszközök a szállítási dőlésszögét is előírta.

A redundancia nem minden

Bár az üzletmenet-folytonosság egyik kulcsa, sőt alapkövetelmény a redundás rendszerek alkalmazása, korábban bebizonyosodott, hogy nem varázsszer. Az idén májusban, a Raiffeisen Banknál történt rendszerleállás esetében például a rendundáns rendszerek ellenére mintegy fél napra teljesen leállt a bank működése.

Az eset kapcsán a lapunk által megkérdezett szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a teljes redundancia nagyon költséges, hiszen az ilyen rendszereknek minden szinten – még a személyzet tekintetében is – redundánsnak kell lenniük. Ezért a szervezetek a lazább követelményeket támasztó ún. potenciális redundanciára törekszenek. Ilyenkor a tartalék rendszerre való átállás például nem azonnali, hanem hosszabb folyamat, mert a teljes rendszer részelemeit külön-külön kell átkapcsolni.

Ebből a szempontból egyébként akár jobban is teljesíthet egy független szolgáltató, amely kellő tartalékokkal rendelkezhet egy esetleges probléma kezelésében.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.