A sorozatgyártást megkezdték, így hamarosan piacra is kerül. Kapacitása 32 terabájt lesz és 2,5 hüvelykes helyre szerelhető be.

Megkezdték a sorozatgyártását a Samsung hamarosan piacra kerülő 2,5 hüvelykes SSD-jének, amely a világ legnagyobb kapacitású SSD meghajtója lesz. Az eddigi csúcstartó szintén a Samsung volt: kereken két éve dobta piacra a 15,36 terabájtos változatot. Az új, PM1643 jelű meghajtó – amely közel sem csak a kapacitásán javított – nem végfelhasználók játékszere lesz, már csak az ára miatt sem. Bár azt még nem tudni, hogy pontosan mennyibe fog kerülni, a fele akkora meghajtó árából (10 ezer dollár) a nagyságrendre azért lehet tippelni. (A Samsung nem csak kapacitásban csúcstartó: 2016 szeptemberében dobta a konzumer piacra a 960 EVO és a 960 PRO jelű SSD-it, melyek a leggyorsabb flashtárolónak számítottak a végfelhasználói piacon.)

A jón is javítottak

A 12 Gbit/s-os SAS csatolós meghajtó tényleges tárkapacitása 30,72 terabájt. 32 darab 1 terabájt kapacitású NAND chip található benne, az egyes  chipek 16 réteg, egyenként 512 gigabites 3D V-NAND lapkából állnak.

Mint azt a Samsung közleménye írja, az új meghajtóban a 2014-ben bemutatott 3D V-NAND technológia egy továbbfejlesztett változatát használják. A V-NAND technológia amellett, hogy lényegesen nagyobb bitsűrűséget biztosít, mint a korábban használt 2D Planar NAND, az SSD megbízhatóságát, strapabíróságát is növeli.

A mostani meghajtóban megjelent újítás lényege egyébként az, hogy a korábbi változat 48 rétege helyett itt már 64 réteget használnak, amely tovább növeli a bitsűrűséget, és a megbízhatóságot is javítja. A Samsung azt állítja, hogy a különféle fejlesztéseknek köszönhetően mintegy 20 százalékkal nőtt a 32 terás SSD élettartama a korábbi változatéhoz képest.

Az egyéb fontos paraméterek – természetesen egyelőre csak a Samsung önbevallása alapján –: 2100 MB/s-os szekvenciális olvasási és 1700 MB/s írási sebesség; véletlenszerű elérésnél az olvasás 400000 és 50 000 IOPS között alakul. Ez utóbbiban is közel duplázott a Samsung az előző csúcsmeghajtójához képest. A gyártó 5 évig napi egy teljes újraírásra vállal garanciát.

Négyszerezésre hajtanak

Ahová ezt a meghajtót szánják (kormányzati és pénzügyi szolgáltatások, egészségügy, gyógyszerkutatás stb.) a nagy méretek miatt a fogyasztás is kulcskérdés. A Samsungnak ebben is sikerült javítania azzal, hogy az üzemi feszültséget a 15 terás változatéhoz képest negyedével csökkentették. Míg az 3,3 voltot, a 32 terás már csak 2,5 volt tápfeszültséget igényel.

A Samsung állítólag már dolgozik a következő rekorderen, amely akár 128 terabájtos is lehet.

Piaci hírek

Az Nvidia lecserélné az adatközpontok hatékonysági mutatóját

A PUE már kevés, hiszen a hasznos teljesítményről nem mond semmit, csupán az energiafelhasználásra koncentrál.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.