A három évvel ezelőtti jelképes alapkőletétel óta már több mint 800 magyarországi cég tagja a Virtuális Erőmű Programnak (VEP). A program célja, hogy az ország uniós vállalásaival összhangban 2020-ra egy 200 MW teljesítményű erőmű kapacitásainak megfelelő virtuális erőművet "építsen fel", úgymond a tagok igazolt energiamegtakarításaiból. Minden évben díjazzák a legnagyobb hatékonyságot elérő vállalkozásokat.
Az energiahatékonyságot az ügyfelek is számon kérik
A hazai infokommunikációs cégek köréből idén is a díjazottak közé került a T-Systems Magyarország. A vállalat 2014-ben az Energiatudatos vállalat címet nyerte el, tavaly pedig megkapta korábbi vállalásaiért az Energiahatékony vállalat elismerést. A díjkiosztó apropóján a cég ezirányú beruházásairól beszélgettünk Barinkai Zoltánnal. Az adatközponti infrastruktúra kompetenciaközpontjának a vezetője elmondta, hogy az utóbbi néhány évben többszáz millió forintot fordítottak energiahatékonyságnövelő felújító jellegű beruházásokra.
A cégen belül az adatközponti részleg az egyik legnagyobb villamos energiafelhasználó. "Az energiafelhasználás két komponensből tevődik össze. Az egyiket az adatközpont kiszolgáló infrastruktúrája (adatközponti hűtés, világítás), a másikat az ügyfelek saját informatikai és távközlési berendezéseinek ellátása adja" – mondta Barinkai Zoltán. Tapasztalata szerint az energiahatékonysági beruházásokat maguk az ügyfelek is elismerik. Az utóbbi években ugyanis az ügyfeleiknél is egyre fontosabb szemponttá vált az adatközponti szolgáltatások értékelésekor a kiszolgáló infrastruktúra energiatudatos üzemeltetése.
Megújulnak a belső és a külső rendszerek
Az adatközponti egységek közül elsőként az úgynevezett kiszolgáló infrastruktúra villamosenergia-felhasználásának a csökkentését irányozták elő. Két éve kezdték el az első ilyen célú felújító beruházást, amelynek során a beltéri hűtést korszerűsítették. Ez ugyanis adatközponti környezetben az egyik legnagyobb energiafogyasztó, amely az év 365 napjának mind a 24 órájában üzemel.
A cégnél a beltéri precíziós hűtőgép cseréjekor a fő tervezési szempont a villamosteljesítmény-felvétel csökkentése volt. Az említett projekt révén a 136 kW villamosteljesítmény-csökkenést értek el, ami a tényleges fogyasztásban 1 millió 190 ezer kilowattórányi megtakarítást jelent.
A T-Systemsnél azóta is folyamatosan vizsgálják a különböző rendszereiket, így a beruházássorozatot tavaly ősszel a folyadékhűtőrendszerek cseréjével folytatták, ami lényegében kiegészíti a korábbi beruházást. A mostani fejlesztést elsősorban az eszközök több mint tízéves élettartama indokolta, de a berendezések kiválasztásánál jelentős szempont volt az energiahatékony üzemvitel. Az adatközpont 2001-es indulásakor ez utóbbi még nem tartozott a főbb szempontok közé.
A folyamatos üzemmód körültekintő tervezést igényel
A továbbiakkal kapcsolatban a szakember elmondta: felkészültek a mérésekre és kiértékelésekre, amelyekkel bizonyítható a beruházás elvárt eredménye, illetve az általa elérhető villamosenergia-megtakarítás. Az energiahatékonyságot célzó beruházások folytatódnak, ám a további felújítások már kevésbé lesznek látványosak. Újabb cél lehet például az épületvilágítás racionalizálása vagy a különféle rendszerek energiaveszteségeinek a csökkentése. Mindezeket jól átgondoltan kell megtervezni, mivel az adatközpont folyamatos üzemvitelben, magas rendelkezésre állással működik, ami nagyon körültekintő előkészítést igényel a beruházások során – jegyezte meg Barinkai Zoltán.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak