A hazai IT szektor is aktívan közreműködik a Virtuális Erőmű Programban, amelynek célja egy virtuális erőmű "felhúzása". Ezt szerencsés esetben nem kell majd megépíteni, köszönhetően a tagok energiatakarékossági lépéseinek.

A három évvel ezelőtti jelképes alapkőletétel óta már több mint 800 magyarországi cég tagja a Virtuális Erőmű Programnak (VEP). A program célja, hogy az ország uniós vállalásaival összhangban 2020-ra egy 200 MW teljesítményű erőmű kapacitásainak megfelelő virtuális erőművet "építsen fel", úgymond a tagok igazolt energiamegtakarításaiból. Minden évben díjazzák a legnagyobb hatékonyságot elérő vállalkozásokat.

Az energiahatékonyságot az ügyfelek is számon kérik

A hazai infokommunikációs cégek köréből idén is a díjazottak közé került a T-Systems Magyarország. A vállalat 2014-ben az Energiatudatos vállalat címet nyerte el, tavaly pedig megkapta korábbi vállalásaiért az Energiahatékony vállalat elismerést. A díjkiosztó apropóján a cég ezirányú beruházásairól beszélgettünk Barinkai Zoltánnal. Az adatközponti infrastruktúra kompetenciaközpontjának a vezetője elmondta, hogy az utóbbi néhány évben többszáz millió forintot fordítottak energiahatékonyságnövelő felújító jellegű beruházásokra.

A cégen belül az adatközponti részleg az egyik legnagyobb villamos energiafelhasználó. "Az energiafelhasználás két komponensből tevődik össze. Az egyiket az adatközpont kiszolgáló infrastruktúrája (adatközponti hűtés, világítás), a másikat az ügyfelek saját informatikai és távközlési berendezéseinek ellátása adja" – mondta Barinkai Zoltán. Tapasztalata szerint az energiahatékonysági beruházásokat maguk az ügyfelek is elismerik. Az utóbbi években ugyanis az ügyfeleiknél is egyre fontosabb szemponttá vált az adatközponti szolgáltatások értékelésekor a kiszolgáló infrastruktúra energiatudatos üzemeltetése.

Megújulnak a belső és a külső rendszerek

Az adatközponti egységek közül elsőként az úgynevezett kiszolgáló infrastruktúra villamosenergia-felhasználásának a csökkentését irányozták elő. Két éve kezdték el az első ilyen célú felújító beruházást, amelynek során a beltéri hűtést korszerűsítették. Ez ugyanis adatközponti környezetben az egyik legnagyobb energiafogyasztó, amely az év 365 napjának mind a 24 órájában üzemel.

A cégnél a beltéri precíziós hűtőgép cseréjekor a fő tervezési szempont a villamosteljesítmény-felvétel csökkentése volt. Az említett projekt révén a 136 kW villamosteljesítmény-csökkenést értek el, ami a tényleges fogyasztásban 1 millió 190 ezer kilowattórányi megtakarítást jelent.

A T-Systemsnél azóta is folyamatosan vizsgálják a különböző rendszereiket, így a beruházássorozatot tavaly ősszel a folyadékhűtőrendszerek cseréjével folytatták, ami lényegében kiegészíti a korábbi beruházást. A mostani fejlesztést elsősorban az eszközök több mint tízéves élettartama indokolta, de a berendezések kiválasztásánál jelentős szempont volt az energiahatékony üzemvitel. Az adatközpont 2001-es indulásakor ez utóbbi még nem tartozott a főbb szempontok közé.

A folyamatos üzemmód körültekintő tervezést igényel

A továbbiakkal kapcsolatban a szakember elmondta: felkészültek a mérésekre és kiértékelésekre, amelyekkel bizonyítható a beruházás elvárt eredménye, illetve az általa elérhető villamosenergia-megtakarítás. Az energiahatékonyságot célzó beruházások folytatódnak, ám a további felújítások már kevésbé lesznek látványosak. Újabb cél lehet például az épületvilágítás racionalizálása vagy a különféle rendszerek energiaveszteségeinek a csökkentése. Mindezeket jól átgondoltan kell megtervezni, mivel az adatközpont folyamatos üzemvitelben, magas rendelkezésre állással működik, ami nagyon körültekintő előkészítést igényel a beruházások során – jegyezte meg Barinkai Zoltán.

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.