A Google mindent automatizálna. Van önjáró autója, van harci robortja, és most itt a robot szobaszerviz, amit augusztus óta tesztelnek egy kaliforniai szállodában, az Aloft lánc cupertinói egységében.
Magát a robotot nem a Google fejlesztette, hanem egy kis startup cég, a Savioke, melybe idén áprilisban több más befektető mellett a korai befektetéseket preferáló Google Venture is tett némi pénzt.
Nyílt alapokon
A fejlesztés már csak azért is elnyerhette a Google tetszését, mert alapvetően nyílt forráskódú alapokra épül. A szoftveres hátteret a Willow Garage robotikai kutatási labor által létrehozott Robot Operating System (ROS) adja. Az operációs rendszer első kiadása 2007-ben jelent meg. Létrehozásának célja az volt, hogy nyílt és szabványos eszközt adjanak a robotikai iparnak a robotvezérléshez.
A SaviOne néven futó 45 kg-is robot magassága közel 1 méter, és közel 60 liternyi a szállítótere. Nagyjából egy kényelmesen sétáló ember sebességével halad a szálloda folyosóin. Amikor megérkezik a céljához, telefonhívással jelzi, hogy a szoba lakója átveheti a megrendelt küldeményt. A vendéget a robot kijelzőjén megjelenő utasítások segítik, hogy veheti ki a tárolótérből a küldeményt.
A váratlan tárgyakat (például egy a folyó közepén hagyott bőröndöt) és a folyosón közlekedő vendégeket egy kamera segítségével érzékeli a robot.
Szállodákba, egészségügybe, fogyatékkal élőknek
A személyzet egy érintőképernyőn pár gombbal programozhatja a robotot: annyit kell megadniuk, hogy melyik emelet melyik szobájába kell vinni a megrendelt árut. Ahhoz azonban, hogy a robot az árufeltöltés után egyedül is elboldoguljon, kell egy olyan háttérrendszer, amivel vezeték nélküli hálózaton tud kommunikálni. Előfeltétel tehát egy az egész szálloda területét lefedő, zavartalan kommunikációs kapcsolatot biztosító Wi-Fi hálózat, vagy például – mivel a robotnak nincs karja – a hálózati kommunikációval hívható, intelligens lift.
A cég úgy véli, hogy a SaviOne távlatilag sokkal szélesebb körben használható lesz: például az egészségügyi ellátásban vagy a fogyatékkal élők segítésére is.
A cég vezérigazgatója, Steve Cousins amúgy régi motoros a robotikában. Korábban kutatóként dolgozott az IBM Research-nél, aktív tagja a Robots for Humanity projektnek, a Savioke előtt pedig a Willow Garage elnök-vezérigazgatójaként dolgozott. A robotok okozta munkaerő-piaci feszültségekre az ő válasza az, hogy talán valóban kevesebb londinerre lesz szükség a SaviOne miatt, de az automatizálás következtében megnő high-tech ipar munkaerő-igénye.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak