Hiába beszélnek a szakértők minden fórumon annak veszélyéről, ha egy cégben nem támogatott operációs rendszert – egyáltalán: nem támogatott szoftververziókat – használnak, ezek mégis nagyon lassan kopnak ki a napi használatból.
Az amerikai Bit9 biztonsági cég (teljes nevén: Bit9 + Carbon Black) arról készített felmérést több mint 500 amerikai és brit vállalat körében, hogy hogyan készülnek fel a Windows Server 2003 támogatásának megszűnésére. Egyben arra is rákérdeztek, mi a helyzet az XP-vel, melyet a Microsoft már több mint egy éve nem támogat.
Meglepetés és döbbenet
A kutatás – melynek során a legalább 500 alkalmazottat foglalkoztató közepes méretű cégek, valamint nagyvállalatok illetékeseit kérdezték – igencsak meglepő eredményeket mutat.
Mindenekelőtt az derült ki, hogy a válaszadók céginek 44 százalékánál továbbra is alkalmazzák ezeket a Windows-változatokat. Az meg egyenesen döbbenetet okozott, hogy ezek negyede – azaz a megkérdezettek teljes körének 10 százaléka – kijelentette: még mindig szinte kizárólag csak XP-vel dolgozik.
Pedig a veszélyek többé-kevésbé közismertek. Mint azt Chris Strand, a Bit9 megfelelőségért felelős igazgatója mondta, XP-t használni kiegészítő kontrollok, például az alkalmazásvezérlés, folyamatos monitorozás stb. nélkül életveszélyes, hiszen az esetleges sérülékenységek végül a vállalatok kritikus infrastruktúráinak vagy éppen az ügyféladatoknak a kompromittálódásához vezethetnek.
Kétségtelen persze, hogy a vállalatoknak megvan a lehetőség arra, hogy prémium támogatási szerződést kössenek a kifutott operációs rendszerekre, de ennek elég nagy a pénzügyi kockázata – hívta fel a figyelmet az igazgató. Ennek költsége tavaly gépenként mintegy 200 dollár körül alakult, idén azonban egy egyedi támogatási szerződés (CSA – Custom Support Agreement) akár 400 dollárba is kerülhet végpontonként.
Ezek a szerződések jellemzően egyéni tárgyalások során köttetnek egyedi feltételekkel. A Microsoftnak pedig egyáltalán nem érdeke, hogy támogassa kifutott termékeit, ezért nyilvánvalóan olyan feltételeket szab, hogy a frissítés felé terelje ügyfeleit – hangsúlyozta Chris Strand.
A Server 2003-nál mintha jobb lenne a helyzet
A Bit9 felmérése azt mutatja, hogy a cégek többsége készül július 14-ére, amikor megszűnik a Windows Server 2003 támogatása. Ez a becslések szerint világszerte mintegy 10 millió szervert érint. A Bit9 a kutatása által lefedett régiókban mintegy 2,7 millióra becsüli az érintett szerverek számát, és körülbelül 100 millióra a támogatás leállítása után védtelenné váló fájlokét.
A kutatás szerint azonban erre már a cégek is jobban figyelnek. A válaszadók 86 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szervezeténél már van terv a Windows Server 2003 leváltására, sőt ezek többsége (94 százalék) már meg is kezdte a migrációt. Ugyanakkor a válaszadó szervezetek harmada július 14. után is akar használni Windows Server 2003-at.
A pozitív képen persze az mindenképpen ront, hogy amikor a kutatók megkérdezték, hogy a Microsoft melyik hónapban állítja le az operációs rendszer támogatását, mindössze a válaszadók 43 százaléka jelölte meg jól a hónapot, 30 százalékul pedig azt is bevallotta, hogy nem tudja.
És persze ott van azonban a maradék 14 százalék, melynél egyelőre még stratégia sincs az infrastruktúra korszerűsítésére. Pedig a felkészülés nem egyszerű. Főleg a kompatibilitási nehézségeket kell megoldani, amelyek sokszor válnak akadályává a frissítésnek az üzletileg kritikus alkalmazások esetében. Itt a legtöbben a CRM-et (31 százalék), a z ERP (23 százalék) és a pénzügyi rendszereket (23 százalék) jelölték meg frissítési akadályként.
Ha minden kötél szakad, persze maradhat a kifutott operációs rendszer is, csak azzal kell számolni, hogy sokkal több energiát igényel a karbantartása: sokkal intenzívebb és folyamatos monitorozást és igényel mind a rendszer, mind pedig a rajta futó alkalmazások. Részleges megoldást adhat az ilyen rendszerek hálózaton belüli izolációja is, ám arra nem minden környezet ad lehetőséget. A váltás nem lesz fájdalommentes, de még mindig a kisebbik rossz. A felkészülés fontosabb lépéseiről egy kattintásnyira írtunk bővebben. A Bit9 elemzése innen tölthető le.
A Windows Server 2003 hazai átállása kapcsán Papp István, a Microsoft Magyarország vezetője a következőket nyilatkozta a Manager Magazinban: „Nagy energiákat fektetünk abba, hogy minden ügyfél tisztában legyen azzal, hogy milyen módon lehet az átállást minél zökkenőmentesebbé tenni. Ez nem pusztán verzióváltási kényszer, hanem az it-rendszerekben őrzött adatok biztonságának a folyamatos fenntartását is jelenti” Hozzátette: Magyarországon mintegy 15 ezer szerver lehet ebben a témában érintett.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak