A biztonsági szakembereket elsősorban a vállalati hírnév megóvása vezérli a biztonsági intézkedések meghozatalában – állítja az (ISC)2 globális felmérése.

Az International Information Systems Security Certification Consortium – (ISC)2 – több mint 12 ezer középvezetőt, biztonsági szakértőket, auditorokat és mérnököt kérdezett meg világszerte arról, hogy szerintük ma melyek a legnagyobb kockázati tényezők, és azokat hogyan kezelik.

Szoftverhibák az élen

A felmérés alapján készült egy fenyegetettségi toplista, melynek élén a szoftveres sérülékenységek állnak. A második helyre futottak be a kártékony programok, a harmadikra pedig a mobil eszközök által felszínre hozott problémák. Közvetlenül ezek után következtek az alkalmazottak által véletlenül vagy szándékosan előidézett biztonsági incidensek. A hackerek csak az ötödikek lettek.

A legveszélyesebb kockázati tényezők (Forrás: (ISC)2, a grafikon nagyítható)

A kutatók azzal magyarázták a szoftveres sérülékenységek kétes elsőségét, hogy azok ellen sokszor csak reaktív módon lehet fellépni, azaz egy biztonsági résre gyakorta csak akkor derül fény, amikor már megjelentek az első exploitok. A szakemberek körében ezért is kezdenek felértékelődni azok a technológiák, amelyek például viselkedésalapú elemzésekkel próbálják kiszűrni a különböző anomáliákat.

Prioritások a védelemben

A felmérésből az is kirajzolódott, hogy a cégeknél milyen szempontokat vesznek figyelembe a védelmi intézkedések meghozatalakor. A legfontosabb a vállalat hírnevének megőrzése. További fontos szempont a megfelelőség – mind a jogszabályi követelményeknek, mind az iparági előírásoknak. Az üzletmenet-folytonosság biztosítása csak a harmadik, amit az ügyfelek bizalmas adatainak megőrzése követ.

Biztonságpolitikai prioritások (forrás: (ISC)2, a grafikon nagyítható)

Az (ISC)2 igazgatója, W. Hord Tipton szerint a biztonsági vezetők sokszor kerülnek amiatt nehéz döntési helyzetbe, hogy túl sok szempontot kell egyszerre figyelembe venniük. Gyakran szembesülnek azzal, hogy a komplex fenyegetettségek miatt nem tudnak egy-egy felmerülő kérdésre egyszerű választ adni.

A leghatásosabb védelmi eszközök - Forrás: (ISC)2

Valószínűleg ezzel a nehézséggel is összefügg az, hogy a megkérdezettek melyik védelmi eszközöket tartják a leghatékonyabbnak. A sorrend a következőképpen alakult: hálózati monitorozó technológiák, behatolásmegelőzők, webbiztonsági alkalmazások, policy menedzsment és audit eszközök, valamint azonosságkezelő szoftverek.

Hiányos mobilbiztonság

A kutatás mobilbiztonságra vonatkozó részéből az derült ki, hogy a legtöbben titkosítással próbálják védeni a mobil készülékeken tárolt adatokat, míg az adatkapcsolatoknál előtérbe kerül a VPN (Virtual Private Network). A mobilbiztonsági eszközök között a távoli zárolást vagy adattörlést lehetővé tevő megoldások a legnépszerűbbek, de ott vannak az élen az MDM (Mobile Device Management) eszközök is. Az azonban sokkal figyelemreméltóbb, hogy a kutatás szerint a szervezeteknek mindössze a fele képes arra, hogy egy biztonsági incidens során valóban hatékonyan kontrollálja az eszközöket, és például távolról elérhetetlenné tegye a bizalmas információkat.

William Stewart, a Snowden-ügy kapcsán reflektorfénybe került Booz Allen Hamilton alelnöke úgy kommentálta a felmérést, jól látszik: nem lehet egyetlen módszertannal vagy megoldással felülkerekedni a mai biztonsági problémákon. A stratégia fontosságára hívta fel a figyelmet: a hatékony megoldások megtalálását akadályozza, ha a szervezetek az üzleti és az informatikai prioritásaikat nem tudják összehangolni, és azokat a folyamatosan változó fenyegetettségekhez igazítani. Stewart szerint a vezetőknek arra kellene fókuszálniuk, hogy minél hatékonyabban rangsorolják a kritikus értékeket, és minél szorosabban működjenek együtt a szervezet más vezetőivel.

A teljes felmérés megtalálható pdf formátumban az (ISC)2 honlapján.

(A cikk a Biztonságportálon megjelelent írás szerkesztett változata.)

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.