A nemrégiben publikált tanulmányból kiderül, hogy mekkora a kockázattal jár, ha valaki nem használ védelmet vírusok ellen. Állítólag naggyal.
Volt időszak, amikor erősen megoszlottak a vélemények a tekintetben, hogy éberséggel, tudatos felhasználói magatartással megelőzhetők-e a vírusok okoztak károk. A Microsoft legfrissebb Security Intelligence Reportjában (SIR) külön kitért arra, hogy a számítógépek milyen szintű védelemmel vannak ellátva a különféle fenyegetettségekkel szemben. A felmérés szerint a rendszerek 75 százalékán van víruskereső. Bár ez messze van az ideálistól, még mindig jobb eredmény, mint amire a felmérés készítői eredetileg számítottak. (A felmérésről a Biztonságportál készített összefoglalót.)

Kell-e víruskereső? A biztonsági kutatók – érthető módon – elsősorban azt igyekeztek igazolni, hogy a vírusok elleni védelem elengedhetetlen. A felmérés szerint azok a rendszerek, melyeken nincs naprakész víruskereső, átlagosan 5,5-szer nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg, mint azok a rendszerek, amelyeket megfelelően frissített antivírus alkalmazás véd.



Az egyes Windows-verziókat érintő fertőzések száma 
(Forrás: Microsoft, a grafikon nagyítható)


A felmérésben szerepel a Microsoft biztonsági megoldásainak eredményei is. Ezek a programok 2012 negyedik negyedévében összesen 3 millió számítógépen találtak és távolítottak el fertőzött e-mail csatolmányokat, és 7 millió alkalommal ismertek fel olyan kulcsgeneráló (keygen) programokat, amelyek valamilyen vírust hordoztak. A felmérés ezt meglepő fordulattal a nem legális forrásból származó szoftverek, filmek, játékok hordozta kockázatokkal kapcsolta össze. (Erről a közelmúltban önálló tanulmányt is kiadtak.

Jó hírek a sebezhetőségek frontján A Microsoft a szoftveres sérülékenységek kapcsán viszonylag jó hírekkel szolgált. A felmérései szerint ugyanis a tavalyi év második felében 7,8 százalékkal csökkent a biztonsági rések száma. Ugyanakkor a sebezhetőségek esetében nem kizárólag azok számossága a meghatározó, hanem a veszélyességük is.

Ezen a téren szintén kedvezőek a trendek, hiszen a feltárt legveszélyesebb hibák száma 25 százalékkal esett vissza. A legtöbb biztonsági rést továbbra is az alkalmazásokban fedezték fel. Érdekes – és fontos – fordulat, hogy a webböngészőkben feltárt sérülékenységek mennyisége 2012 második félévében elérte, utána pedig meghaladta az operációs rendszerekben kimutatott biztonsági rések számát.



A különböző szintű sérelékenységek számának alakulása
(Forrás: Microsoft, a grafikon nagyítható)


Spamhelyzet Az elmúlt évben a spaminvázió augusztusban érte el a csúcsát. Akkor a Microsoft az Exchange Online Protection szolgáltatása több mint 30 milliárd spamet szűrt ki világszerte. A legtöbb kéretlen küldemény gyógyszereket népszerűsített, de közelített hozzá az ún. 419-es csalást szolgáló e-mailek (más néven nigériai csalás) mennyisége, és a tőzsdei befektetéseket reklámozó e-mailek is felkerültek a kétes toplistára.

Az adattolvajok manapság főleg a közösségi oldalakon keresztül igyekeznek begyűjteni a számukra érdekes bizalmas információkat. Emellett célkeresztbe kerültek az online játékok és az elektronikus kereskedelem is.

Az auditokra jobban figyelünk, mint a valós veszélyre
22 milliárd dollárt bukunk azon, hogy illegális szoftvereket használunk?

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.