Magyar nyelven is megjelent Szőr Péter könyve, A vírusvédelem művészete: az egykor lemezeken és BBS-eken terjedő Pasteur vírusirtó készítője azóta nemzetközi karriert épített, e könyvét pedig még hivatalos egyetemi tananyagként is használják.
Még 2005-ben jelent meg Szőr Péter átfogó "vírustankönyve" angolul: a hatszáz oldalnál is vastagabb kiadvány immár magyarul is elolvasható egyrészt az ESET képviseletét is ellátó Sicontact, másrészt pedig a SZAK Kiadó segítségével. Az összefoglaló kiadvány a vírusok történelmétől kezdve az egyes kártevők részletes leírásán át a jövőbeli trendekig és a védekezés módszereiig teljes és átfogó képet ad a számítástechnikai biztonság témaköréről. Írója pedig a terület egyik legautentikusabb képviselője.
Kis magyar vírusmúlt |A Károly körúti Alexandra könyvesházban a magyar közönség előtt is bemutatkozó szerző életútja egyszerre a magyar számítástechnika múltjának egy érdekes színfoltja, és nemzetközi sikertörténet. Szőr Péter a Veszprémi Egyetemet végezte el informatikusként, a szakma hőskorában: a számítógépek világát még 8 bites masinákon kezdte. Az első vírusok hírével 1987-ben találkozott, ám 1990-ben találkozott az elsővel szenvedő alanyként: frissen vásárolt PC-jét a hírhedt Stoned vírus fertőzte meg. Ekkor ébredt rá, hogy a számítógépes kártevők elleni védekezés előtt óriási jövő áll, akár Magyarországon is. Mint azóta kiderült, a megállapítás első részében nagyon is igaza volt, a másodikban viszont sajnos tévedett.
A szakember a közönségtalálkozón is élvezetes formában osztotta meg élményeit, és lehetőségünk nyílt személyes beszélgetésre is: érdekes volt egy húsz éve induló hazai, számítástechnikai "startup" történetét végigkövetni. Szőr Péter a Magyarországon kifejezetten elterjedt, de nemzetközileg is sikeres Pasteur vírusirtó megírásával lépett az IT-biztonság világába: a shareware verzió rohamos terjedésnek indult lemezeken és az internet elődjéül szolgáló "betelefonálós szervereken", a BBS-eken. Az akkori viszonyokra jellemző az a történet is, amikor a szakember gyakorlatilag az utcáról sétált be az OTP akkori vezetéséhez: a bank már tisztában volt az újkeletű veszélyekkel, de a megbeszélés így is annyira hatékonynak bizonyult, hogy sikerült őket meggyőzni a Pasteur megvásárlásáról.
Pasteur helyett a világ |Sajnos a hazai piac még egyáltalán nem volt felkészülve a biztonsági szoftverekre: kevés volt a valódi, fizetős ügyfél, akik pedig lassacskán felismerték az ügy fontosságát, a frissen kinyíló nyugati piacok "nagy neveit" keresték. Ezért Szőr Péter is váltott, 1996-ban a finn Data Fellows munkatársa lett: a vállalat a mai F-Secure elődje volt. A következő állomás pedig már az Egyesült Államok volt, ahol a Symantec alkalmazta az addigra már elismert tekintélynek számító szakembert.
Emellett a számítógépes vírusok kutatásával foglalkozó CARO (Computer AntiVirus Researcher's Organization) szervezetben olyan szakemberekkel működött együtt, mint John McAfee, Mikko Hypponen vagy Eugene Kaspersky. Az antivírus szoftverekkel kapcsolatban 38 szabadalom fűződik a nevéhez.
Mindent a vírusokról |A most megjelent könyv eredetije az Addison Wesley kiadónál jelent meg 2005-ben, The Art of Computer Virus Research and Defense címen. A szakterület bibliájának számító művet először cseh, majd kínai és lengyel nyelvre fordították le, míg végül "hazaért".
A vírusvédelem művészete két részben, tizenhat fejezetben tárgyalja a támadók és a védekezők lehetséges stratégiáit. Bevezet „az élet játékaiba”, megmutatja a rosszindulatú programok elemzésének módszereit, és foglalkozik a kártékony kódok környezetével. Részletesen elemzi a fertőzési és az önvédelmi stratégiákat, megismertet a kódevolúciós eljárásokkal és a vírusgenerálás eszközeivel. Ezután bemutatja a védekezési módszereket, a férgek blokkolásának eszközeit, végül a hálózati szintű védekezés lehetőségeit. Mindezt olyan alapossággal, hogy az olvasónak módja van mikroszkóp alá venni az egyes kártevők kódrészleteit is.
Az alábbi videón a könyv bemutatóján tartott beszélgetésből láthatunk részleteket.
Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.