A baj nem jár egyedül. Miután nyilvánosságra került, hogy április közepén a japán cég által üzemeltetett hálózatból 77 millió felhasználó adatait lopták el, most az ezzel kapcsolatos nyomozás során derült fény egy korábbi, mintegy 25 millió embert érintő hackertámadásra.

Bizonyára nem alszanak zavartalanul mostanában a Sony vezetői. Nem elég, hogy a bő két héttel ezelőtti, 77 millió felhasználói adattal kapcsolatos fiaskó utóhatásait még sokáig nem fogják kiheverni, az ügyben folytatott vizsgálódások egy újabb betörésre derítettek fényt.

Ahová néznek, adatlopás terem Miközben a Sony szakemberei azon dolgoztak, hogy felszámolják a biztonsági réseket a japán cég rendszereiben, kiderült, hogy korábban a vállalat egyesült államokbeli részlegénél is történt egy hackertámadás. Ennek mértéke szintén nem jelentéktelen, hiszen a hírek szerint közel 25 millió felhasználó adata került illetéktelenek kezébe.

Most más szintéren folyik a harc...

A cég azonnal leállította az online játékokat kiszolgáló oldalát, ahonnan a tolvajoknak 24,6 millió ember személyes adatait, köztük e-mail címeket, telefonszámokat, felhasználóneveket és (titkosított) jelszavakat sikerült megszerezniük.

Hogy a gond még nagyobb legyen, kiderült, hogy egy négy évvel korábbi, archivált adatbázist is letöltöttek, amely 23 ezer európai játékos bankkártyaszámait és kártyájuk lejárati dátumát tartalmazta. Jellemzően ez a két legfontosabb adat az online fizetésnél, ezért a Sony azonnal egyenként értesítette az érintett osztrák, német, holland és spanyol felhasználókat. Apró vigaszt jelent, hogy a bankkártyákat általában négy évnél rövidebb ciklusban cserélik a pénzintézetek, így ezek az adatok valószínűleg már elavultak, és nem alkalmasak elektronikus visszaélésre.

Óriási károk Az ügyben már a Sony belső vizsgálata mellett az FBI is nyomoz. Annyi tudható, hogy még nem kíséreltek meg visszaélni a cégtől kikerült adatokkal.

A Ponemon Institute korábban megpróbálta megbecsülni egy ilyen incidens pénzügyi következményeit. Az elemzők arra jutottak, hogy mindez egy felhasználóra számolva 318 dollárba kerül az érintett cégnek. A 77 millió felhasználót érintő ügy így akár 24 milliárd dollárjába (mostani árfolyamon 4320 milliárd forintba) is kerülhet majd a Sonynak a közvetett és közvetlen (példál jó hírnéven esett) károkat számolva. Más tippek ennél jóval kisebb, de még úgy is tetemes, milliárdos összegekkel kalkulálnak.

Nos, egy biztos, a történelem vélhetően legköltségesebb biztonsági incidense az újabb üggyel olcsóbb semmiképpen sem lesz a japán vállalatnak.

Tovább gyűrűzik az év adatlopási botránya
A hackerek Belgium éves GDP-jét viszik ki az Unióból

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.