Bizonyára nem alszanak zavartalanul mostanában a Sony vezetői. Nem elég, hogy a bő két héttel ezelőtti, 77 millió felhasználói adattal kapcsolatos fiaskó utóhatásait még sokáig nem fogják kiheverni, az ügyben folytatott vizsgálódások egy újabb betörésre derítettek fényt.
Ahová néznek, adatlopás terem ■ Miközben a Sony szakemberei azon dolgoztak, hogy felszámolják a biztonsági réseket a japán cég rendszereiben, kiderült, hogy korábban a vállalat egyesült államokbeli részlegénél is történt egy hackertámadás. Ennek mértéke szintén nem jelentéktelen, hiszen a hírek szerint közel 25 millió felhasználó adata került illetéktelenek kezébe.
A cég azonnal leállította az online játékokat kiszolgáló oldalát, ahonnan a tolvajoknak 24,6 millió ember személyes adatait, köztük e-mail címeket, telefonszámokat, felhasználóneveket és (titkosított) jelszavakat sikerült megszerezniük.
Hogy a gond még nagyobb legyen, kiderült, hogy egy négy évvel korábbi, archivált adatbázist is letöltöttek, amely 23 ezer európai játékos bankkártyaszámait és kártyájuk lejárati dátumát tartalmazta. Jellemzően ez a két legfontosabb adat az online fizetésnél, ezért a Sony azonnal egyenként értesítette az érintett osztrák, német, holland és spanyol felhasználókat. Apró vigaszt jelent, hogy a bankkártyákat általában négy évnél rövidebb ciklusban cserélik a pénzintézetek, így ezek az adatok valószínűleg már elavultak, és nem alkalmasak elektronikus visszaélésre.
Óriási károk ■ Az ügyben már a Sony belső vizsgálata mellett az FBI is nyomoz. Annyi tudható, hogy még nem kíséreltek meg visszaélni a cégtől kikerült adatokkal.
A Ponemon Institute korábban megpróbálta megbecsülni egy ilyen incidens pénzügyi következményeit. Az elemzők arra jutottak, hogy mindez egy felhasználóra számolva 318 dollárba kerül az érintett cégnek. A 77 millió felhasználót érintő ügy így akár 24 milliárd dollárjába (mostani árfolyamon 4320 milliárd forintba) is kerülhet majd a Sonynak a közvetett és közvetlen (példál jó hírnéven esett) károkat számolva. Más tippek ennél jóval kisebb, de még úgy is tetemes, milliárdos összegekkel kalkulálnak.
Nos, egy biztos, a történelem vélhetően legköltségesebb biztonsági incidense az újabb üggyel olcsóbb semmiképpen sem lesz a japán vállalatnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak