A felhasználók hiszékenysége határtalan. Két, a Skype-on keresztül terjedő kórokozó is alavetően erre épít – és a célpont a Bitcoin.
A ciprusi bankrendszer válsága kapcsán többen felvetették, hogy a Bitcoin lehet az egyik menekülő út a pénzünk biztonságos befektetésére. Bár maga az állítólagos kitaláló, Satoshi Nakamoto elképzelését
sokan zseniálisnak találják, egyelőre sok a kétely a virtuális fizetőeszközzel kapcsolatban.
Az azonban, hogy már a kiberbűnözők is célba vették, mindenképpen jelentőségének növekedését vetíti előre, meg természetesen az is, hogy bár az árfolyama erősen ingadozik,
egyre több helyen fizethetünk vele.
Támad a Bitcoin wallet ■ Az egyik bitcionos károkozó március elején bukkant fel, de az elmúlt napokban a felhasználók átlagosan óránként tízezerszer kattintottak a trójaihoz tartozó rosszindulatú hivatkozásokra. Ezek a linkek többnyire orosz, ukrán, bulgár, kínai és tajvani weboldalakra és kiszolgálókra mutatnak. A vírus kiértékelése és elemzése során a szakértők az áldozatok számítógépén minden esetben találtak egy „Bitcoin wallet” fájlt.
Nemrégen aztán újabb, szintén a Bitcoint veszélyeztető kórokozó bukkant fel, amely alkalmas manipulációkra és virtuális pénz generálására. A bizotnságportál idézi a
Kaspersky Lab közleményét, mely szerint a kórokozó óránként 2000 felhasználó gépét fertőzi meg. Öröm az örömben, hogy Magyarországon egyelőre nem terjed számottevő mértékben (ahogy gyaníthatóan egyelőre Bitcoin-használó is kevés akad errefelé).
Nagyot lehet kaszálni ■ A szakértők szoros összefüggést látnak a Bitcoin árfolyamának emelkedése és a támadások között: szerintük akkor kezdték támadni intenzíven a rendszert, amikor peer-to-peer fizetőeszköz árfolyama történelmi csúcsot ért el. Alig egy hete például 255 dolláros árfolyamot is elérte, majd épp a kibertámadások hatására kitört pánik miatt hirtelen zuhanásba kezdett. Sokan már újabb lufit emlegettek.
Mint
azt korábban megírtuk, a Bitcoin bankfüggetlen, nem függ központi kibocsátóktól és hatóságoktól – ezért a bankok nyilván nem kedvelik. Ugyanakkor teljes anonimitást biztosít, amiért meg a kibebűnözők kedvelik. Az online feketepiac tele van Bitcoin ajánlatokkal. A névtelen ügyleteket és a pénzváltási tevékenységeket nagyon nehéz lenyomozni és nyomon követni. Ezért is élnek ezzel a lehetőséggel a kiberbűnözők, hiszen tudják, hogy ez egy biztonságos terep számukra – vélik a szakértők.
A bányászélet kockázatai ■ A támadások arra épülnek, hogy Bitcoinhoz úgynevezett bányászattal is hozzá lehet jutni. Ez lényegében arra épül, hogy gépünkre, amelyet a rendszerbe kapcsolunk, telepítünk egy bányászprogramot, amely biztosítja gépünk erőforrásait számításigényes műveletekhez, cserébe Bitcoint kapunk. Amint települ a vírus, a Bitcoin modul érzékelhetően erőteljesebben kezd munkálkodni, és szép lassan felemészti a számítógép erőforrásait, ám a pénzt nem nekünk termeli.