A markáns irányváltást tervező HP nagy üzleti lehetőséget lát az újfajta biztonsági kihívásokban, amelyeket a cloud és az otthonról becipelt mobil eszközök jelentenek a vállalati informatikára nézve.
A HP új szoftvereket jelentett be az adatközpontok felügyeletéhez, amelyek saját meghatározása szerint a korábbitól eltérő megközelítést tükröznek az informatikai biztonságban. A rendszer "körbeárkolása" ugyanis nem működik többé a vállalati informatikában, hiszen
a számítási felhő és az alkalmazottak saját mobil eszközei külső adatközpontokban működő, virtualizált szervereket és a bentivel azonos szintű hozzáférések kiosztását feltételezi.
Ezzel párhuzamosan a HP saját felméréséből kiderül, hogy az 50 megvizsgált nagyvállalat elleni támadások száma egyetlen év alatt 44 százalékkal nőtt, és heti lebontásban már majdnem másfél incidens jut átlagosan minden szervezetre. A felmérésben szereplő informatikai rendszerek legalább 700 felhasználót kezelnek minden cégnél, a támadások elleni védekezés és a következmények kezelése pedig 56 százalékkal nőtt tavaly óta.
Amennyiben a támadások felderítését automatizálják, jelentősen csökkenthetik a károkat és az ebből származó kiadásokat.
- Wollner László, a HP Magyarország IT biztonsági szolgáltatások üzletágának vezetője
A HP egy évvel ezelőtt vásárolta meg 1,5 milliárd dollárért az ArcSight nevű szoftvercéget, amelynek biztonsági információ- és eseménykezelő (SIEM) alkalmazásaival a vállalatok informatikai infrastruktúrájukat monitorozhatják, és az esemény közül automatizáltan választhatják ki az aktivitást igénylő incidenseket. Erre épül a frissen bejelentett ArcSight Express 3.0 csomag, amelynek szoftveres és hardveres komponenseit a már meglévő biztonsági megoldások kiegészítésének szánják.
7,7 milliárd
dollárért az Intel már korábban megszerezte a McAfee-t, de a nagy techvállalatok az utóbbi időben amúgy is igen aktívak a biztonsági piacon: az IBM-hez hasonlóan kiterjedt IT-biztonsági portfóliót építenek ki maguknak.
A gyártó közleménye szerint az
ArcSight Express 3.0 a hálózati aktivitás és a felhasználók monitorozása mellett tartalmazza az új Fortify Software Security Centert, amellyel a különféle alkalmazások tesztelésére és a sérülékenységek kiszűrésére szolgál. Ugyancsak a csomag része a Tipping Point Web Application Digital Vaccine, amely a gyanús hálózati forgalom kiszűrésére szolgál.
Mutatni kell valamit ■ A HP az utóbbi esztendőben már 14 milliárd dollárt költött felvásárlásokra. Miután tavaly szeptemberben megszerezte
a tárolópiacon működő 3PAR-t, több biztonsági céget (ArcSight, Fortify Software) is bekebelezett, legutóbb pedig több mint
10 milliárd dolláros ajánlatot tett a brit Autonomy szoftvercégre. A HP tíz hónapja hivatalban lévő vezérigazgatójára,
Léo Apothekerre igen nagy nyomás nehezedik a vállalat befektetőinek rézéről, hogy igazolja az akvizíciókra fordított kiadásokat, ráadásul a cég részvényeinek árfolyama a PC-üzletág leválasztásának augusztusi bejelentése óta több mint negyedével csökkent.
A mostani kibocsátás problámáját több elemző is abban látja, hogy a HP-t hagyományosan senki sem tartja a biztonsági piac fontos szereplőjének. A kockázatkerülő informatikai vezetők általában lassan mozdulnak el új beszállítók felé, különösen, hogy sokszor hosszú távra kötött szerződések is szűkítik a mozgásterüket. Ezzel szemben a HP ajánlatai a cég többi nagyvállalati termékével és szolgáltatásával együtt igen vonzó lehet: nem tűzfalakat vagy más biztonsági termékeket árulnak, hanem a jelenleg is használatos infrastruktúrára épülő megoldásokat, amelyek hasznos eszközöket kínálnak a telepített vagy cloud környezetben felmerülő legkülönfélébb igényekre.