A Ponemon Institute közzétette a legújabb biztonsági felmérését, amelynek elvégzése során arra volt kíváncsi, hogy a felhőalapú számítástechnika korszerű megoldásait miként használják a vállalatok, és miként bírkóznak meg a számítási felhő, azaz a cloud computing által jelentett kockázatokkal, illetve fenyegetettségekkel. A felmérés több mint hatszáz IT-biztonsági szakember megkérdezésével zajlott.
Problémás bevezetés | A Ponemon szerint a kérdőívek kiértékelése után az egyik legfontosabb megállapítás, hogy csak nagyon kevés szervezet tesz megelőző lépéseket a bizalmas üzleti információinak, ügyféladatainak felhőalapú infrastruktúrákba való kihelyezése előtt. Mindez azt is jelenti, hogy már a cloud computing szolgáltató kiválasztása és a felhőalapú szolgáltatások bevezetésének kapcsán is komoly hiányosságok figyelhetők meg. Ezt jól szemlélteti, hogy a válaszadók mindössze 20 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a vállalatánál az IT-biztonsági részleget is bevonták a cloud alkalmazások kiválasztása során. Így az sem meglepő, hogy a megkérdezettek 49 százaléka nem biztos abban, hogy minden releváns információval rendelkezik a cégénél alkalmazott felhőalapú platformokkal, alkalmazásokkal és infrastruktúrákkal kapcsolatban.
Aggályos üzemeltetés | A cloud technológiák bevezetésénél azonban még nem érnek véget a gondot. A felmérés ugyanis rávilágított arra, hogy meglehetősen sok biztonsági problémát vet fel a felhőalapú megoldások üzemeltetése is. A válaszadók 56 százaléka úgy gondolja, hogy a cloud technológiák növelik a biztonsági kockázatokat. Kétharmaduk szerint ezek a viszonylag új megoldások bonyolítják a bizalmas információk védelmét, míg a 80 százalékuk úgy vélekedett, hogy hozzáférés-kezelés komoly nehézségekbe ütközik. További fontos aggály, hogy a felhőalapú környezetekben a megfelelés biztosítása is komplikáltabbá válik.
A Ponemon arra is kíváncsi volt, hogy a nehézségek ellenére a szervezetek miként próbálják csökkenteni a kockázatokat. A legtöbb vállalat hagyományos védelmi megoldásokkal igyekszik fellépni a fenyegetettségek ellen, valamint igyekeznek odafigyelni a szolgáltatókkal kötött szerződések megfelelőségére. A szerződésekkel kapcsolatos legáltalánosabb elvárás, hogy a szolgáltató védelmet biztosítson mind az üzleti, mind az ügyféladatok számára. A hagyományos védelmi eszközök használata azonban nem mindig válik be. Többen próbálkoznak a titkosítási és adatszivárgások megelőzésére alkalmas eszközeik, alkalmazásaik cloud rendszerek felé történő kiterjesztésével, azonban ezek a védelmi megoldások sok esetben nem képesek megfelelő módon helytállni a felhőalapú környezetekben.
Van megoldás | Sok szervezetnél hiányoznak azok a biztonsági szabályok és eljárások, amelyek biztosítanák a bizalmas információk biztonságos kihelyezését a felhőalapú infrastruktúrákba - vélekedett John Magee, a Symantec cloud stratégiájáért felelős alelnöke. Larry Ponemon, a Ponemon Institute elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a felmérésből leszűrhető kedvezőtlen helyzet nem jelenti szükségszerűen azt, hogy a cloud computing védtelen lenne. "Hiszek abban, hogy ahol a felhőalapú számítástechnikát alkalmazzák, ott növelni fogják a biztonságot. Néhány cloud computing szolgáltató kiemelkedő munkát végez azért, hogy védje az ügyfelei adatait, míg másoknak hosszú utat kell még megtenniük a biztonságos környezetek kialakítása érdekében" - tette hozzá a szakember.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak