Paranoiásak vagyunk, és nem is alaptalanul. A titkos információk digitális továbbításának egyszerű módjai (email, azonnali üzenetküldő) a legkevésbé sem biztonságosak, a titkosított módszerek pedig gyakran elérhetetlenül drágák. Az oneshar.es ingyenes megoldása a kémfilmekből merített ihletet.
James Bond kalandjait, vagy a Mission Impossible filmeket nézve csodálkozhattunk rá először arra a képzeletbeli megoldásra, amikor a mikrofilmeken vagy egyéb kütyükön továbbított üzenet elolvasás után felrobban vagy elporlad. Hasonló megoldás létezik már számítógépeken is, ráadásul a lehető legegyszerűbben használható, és teljesen ingyenes.


Jobb félni Az emailben elküldött jelszavakkal vagy más bizalmas információkkal kapcsolatban két igazán fontos biztonsági rizikófaktorral kell számolnunk. Az egyik természetesen maga a küldési eljárás, melynek során az üzenet illetéktelenek hadán halad keresztül, akik (elvben) a folyamat bármely pontján könnyen hozzáférhetnek a levél teljes tartalmához. Persze a legnagyobb szolgáltatók egyaránt állítják, hogy a levelek tartalmához egyetlen munkatársuk sem fér hozzá, egy bankkártyaadatokat vagy titkos üzleti információkat tartalmazó emailt mégsem küldönk el szívesen hagyományos módokon.

Ha mégis rászánjuk magunkat a küldés gomb megnyomására, még mindig ott az emberi tényező kérdése. A címzett megnézi a levelet, majd becsukja, hogy az továbbra is ott bújhasson meg a postafiók többi küldeménye között. Ha pedig a leveleket letöltő gép vagy a levelezőfiók jelszavai illetéktelen kezekbe kerülnek, esetleg feltörik a cég levelezőszerverét, máris szabad préda lesz az általunk már elfeledett, de mások számára még mindig fontos információkat tartalmazó levelekből.

Csak egyszer mondom el Az OneShar.es szolgáltatás mindkét fenti félelemre válaszol. A maximum 1000 karaktert tartalmazó titkos üzenet elküldésekor már a szolgáltató szerverére is titkosítva érkezik a tartalom, amelyet csak a címzett tekinthet meg egy webes URL ismeretében. A fogadónál megnyíló üzenet ráadásul csak egyszer tekinthető meg, az URL újrafelhasználásakor vagy egy egyszerű oldalfrissítésnél is már csak hibaüzenetet kapunk.

A rendszer használata egyszerű: elsőként írjuk be az üzenetet az ablakba, majd nyomjuk meg a Create Link gombot az egyszer használatos URL generálásához.


A következő ablakban megkapjuk a címzettnek szánt megtekintési hivatkozást, amelyet az egérrel kijelölve, vagy a hivatkozás alatti linkre kattintva a vágólapra küldhetünk.


Fontos, hogy ha lehet, ne a teljes hivatkozást küldjük el a címzettnek, egy elfogott levél illetéktelen új gazdája ugyanis szintén fel tudja használni az üzenet megjelenítésére. Elég, ha a címzettel más módon (például telefonon) tudatjuk, hogy a küldött karakterlánc az OneShar.es szolgáltatáshoz kapcsolódik. Neki csak annyit kell tennie, hogy a kódot a https://oneshar.es/ után bemásolja a böngésző címsorába.


A megjelenő képen ott az üzenet, amit természetesen ugyanúgy lehet másolni egy (lehetőleg ideiglenes) helyre. Amikor végeztünk a tartalom feldolgozásával, csak be kell csuknunk a böngészőt vagy az aktuális ablakot: a hivatkozást újra megnyitva már csak a sajnálkozó üzenet fogad, mely szerint a tartalom már nem elérhető.


Betelt a fiók? Így takaríthatunk Gmailben
Commentto: kreatív közösségi kommentek
Dropbox adattároló felturbózva: bemutatkozik a SugarSync

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.