Az illegális szoftverhasználat miatti globális kárt a Business Software Alliance éves szinten 59 milliárd dollárra teszi. Magyarország közepesen rossz mutatókkal rendelkezik.
A Business Software Alliance éves jelentése szerint az illegális szoftverhasználat aránya 42 százalékot tett ki tavaly. Az ezzel okozott kárt 59 milliárdra becsli a szoftvergyártók érdekeit képviselő szövetség.

A kalózprogramok aránya azonban óriási eltérést mutat régiós szinten. Nem lehet csodálkozni azon, hogy a fejlett országokban ez lényegesen kisebb mértékben van jelen, miközben a felzárkózó területeken virágzik az illegális szoftverhasználat. Míg Japánban, az USA-ban, Németországban vagy éppen az Egyesült Királyságban 20 és 30 százalék között mozog ez az arány, addig Kínában 78, Ukrajnában 86, Grúziában pedig 93 százalékot mutattak ki.

Hazánk ebből a szempontból a mérsékelten problémás területek közé tartozik a maga 41 százalékával. Magyarországon a személyi számítógépekre jogosulatlanul telepített szoftverek értéke 2010-ben elérte a 131 millió dollárt, azaz napi árfolyamon közel 25 milliárd forintot. A környező országokban hasonló (Szlovákia 42%, Csehország 36%), vagy rosszabb (Lengyelország 54%, Románia 64%) mutatókat találunk.

Kalózok között A 2003. óta elkészített éves jelentés idén egy új elemmel bővült. Az Ipsos Public Affairs a felhasználókat a szoftverkalózkodással kapcsolatos alapvető társadalmi attitűdökről és jellemző magatartási formákról kérdezte. Ezek alapján elmondható, hogy az emberek elismerik a szellemi tulajdonjog védelmét: 10-ből 7 válaszadó szerint a technológiai fejlődés érdekében mindenképpen fizetni kell a gyártók által fejlesztett termékekért. Érdekes módon egyébként pont azokban az országokban volt igen magas a támogatók aránya, ahol a kalózkodás is átlagon felüli szinten áll.

A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók jobbnak, biztonságosabbnak és megbízhatóbbnak tartják a licenszelt szoftvert a kalózverziónál. Viszont számos PC-felhasználó nem tudja megkülönböztetni, hogy a szoftverbeszerzés mely formája legális vagy illegális (például egyetlen licenc használható-e a több számítógéphez vagy a fájlmegosztó hálózatokról letöltött verziók legálisak-e).

Kevesebb a kalózszoftver, több a bejelentés
Pirate Bay: a kalózokat lelövik, ugye?

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.