A kalózprogramok aránya azonban óriási eltérést mutat régiós szinten. Nem lehet csodálkozni azon, hogy a fejlett országokban ez lényegesen kisebb mértékben van jelen, miközben a felzárkózó területeken virágzik az illegális szoftverhasználat. Míg Japánban, az USA-ban, Németországban vagy éppen az Egyesült Királyságban 20 és 30 százalék között mozog ez az arány, addig Kínában 78, Ukrajnában 86, Grúziában pedig 93 százalékot mutattak ki.
Hazánk ebből a szempontból a mérsékelten problémás területek közé tartozik a maga 41 százalékával. Magyarországon a személyi számítógépekre jogosulatlanul telepített szoftverek értéke 2010-ben elérte a 131 millió dollárt, azaz napi árfolyamon közel 25 milliárd forintot. A környező országokban hasonló (Szlovákia 42%, Csehország 36%), vagy rosszabb (Lengyelország 54%, Románia 64%) mutatókat találunk.
Kalózok között ■ A 2003. óta elkészített éves jelentés idén egy új elemmel bővült. Az Ipsos Public Affairs a felhasználókat a szoftverkalózkodással kapcsolatos alapvető társadalmi attitűdökről és jellemző magatartási formákról kérdezte. Ezek alapján elmondható, hogy az emberek elismerik a szellemi tulajdonjog védelmét: 10-ből 7 válaszadó szerint a technológiai fejlődés érdekében mindenképpen fizetni kell a gyártók által fejlesztett termékekért. Érdekes módon egyébként pont azokban az országokban volt igen magas a támogatók aránya, ahol a kalózkodás is átlagon felüli szinten áll.
A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók jobbnak, biztonságosabbnak és megbízhatóbbnak tartják a licenszelt szoftvert a kalózverziónál. Viszont számos PC-felhasználó nem tudja megkülönböztetni, hogy a szoftverbeszerzés mely formája legális vagy illegális (például egyetlen licenc használható-e a több számítógéphez vagy a fájlmegosztó hálózatokról letöltött verziók legálisak-e).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak