A közösségi oldal biztonsága egyre fontosabb kérdéskör, ahogy a Facebook látogatottsága egyre és egyre nagyobbra növekszik. Természetes, hogy minél fontosabb, elterjedtebb, befolyásosabb egy-egy internetes szolgáltatás, mind többen próbálnak visszaélni vele. Hogy miért? Vannak, akik szimplán kicsinyes, egyéni bosszújukat élik ki, vagy épp csak más kárára szórakoznak, amikor munkatársuk, exük vagy tanáruk adatait vicces vagy épp trágár megjegyzésekkel tarkítják, esetleg durva és kínos fotókra cserélik a profilképet.
De persze komolyabb szándékkal is nekiindulhatnak a rosszakarók, hiszen már Facebookon is meghonosodik a spam, a levélszemét egy speciális formája, amikor egy teljesen átlagos felhasználó kezdi hirtelen bombázni ismerőseit mindenféle terméket vagy szolgáltatást hirdető üzenetekkel vagy státuszfrissítésekkel. A Facebook védelmi rendszere pedig, mint minden általános webes szolgáltatásé, szimplán egy felhasználónévre (e-mail címre), és jelszóra épült, amelyet bizony sok esetben gyermekien egyszerű megkerülni, abban meg ne bízzunk, hogy az emberek alapvetően jók, kivétel mindig akad.
A legnagyobb probléma, hogy ilyenkor maga a felhasználó sem értesül időben arról, hogy megváltoztatták az adatait vagy spammelésre használják a fiókját, és csodálkozva veszi tudomásul, hogy elfogynak a Facebookos ismerősei, akik bosszúsan törlik őt a baráti körükből.
Csak tiszta forrásból! | Az új szolgáltatás lényege az, hogy ha valaki egy ismeretlen számítógépről lép be valaki Facebook-fiókjába, a felhasználó automatikusan kap egy e-mailt vagy egy sms-t, amely figyelmezteti az esetleges betörésre. Ilyenkor az illető gyorsan megváltoztathatja a jelszavát, vagy ha ezmár esetleg valamiért nem sikerül, akkor is gyorsan kapcsolatba léphet a Facebook embereivel, akik a gyors reagálás miatt könnyebben segíthetnek elsimítani az okozott károkat.
A metódus egyszerű: "meg kell ismertetni" a Facebookkal azokat a számítógépeket, amelyekről a leggyakrabban csatlakozunk a szolgáltatásra, és megjelölni, hogy az adott gép sajátunk, vagy valamilyen publikusan is használható gép. A Facebooknak egyre bővülő listája van azokról a gépekről is, amelyeket már használtak hackerek vagy egyéb rosszindulatú "közösségi kalózok" - így könnyebben kiszűrhető, melyik belépési kísérlet származik illetéktelenektől. A metódus beállítása egyszerű, csupán pár kattintás az egész.
Lépésről lépésre | Ha belépünk a Facebookra, kattintsunk a jobb felső sarokban a Profilom (angol nyelv esetén Account) hivatkozásra, majd a legördülő menüben a Fiókbeállítások (Account Settings) gombra.
A megjelenő listából válasszuk ki a Fiókvédelem (Account Security) sort és kattintsunk a módosítás hivatkozásra a sor jobb szélén. A lenyíló szöveg alatt ott a kérdés: akarjuk-e, hogy értesítéseket kapjunk, ha nem regisztrált számítógépről látogatják meg a Facebook fiókunkat? Adjunk igenlő választ, majd kattintsunk a Mentés (Submit) gombra.
Most ki kell lépnünk Facebookról, majd pedig újra belépni. A szokásos adataink megadása után azonban most egy figyelmeztető képernyő fogad: regisztrálnunk kell a számítógépet, hogy a későbbiekben az innen történő bejelentkezéseket engedélyezettként kezelje a szolgáltatás. Amennyiben olyan gépről netezünk, amelyhez csak mi férünk hozzá, nyugodtan írjunk be egy nevet, és jelöljük be a kis jelölőnégyzetet is, hogy az innen történő belépésről ne küldjön értesítést a Facebook.
Erről a belépésről hamarosan egy e-mailt is kapunk, amely megmutatja, milyen levél érkezhet például akkor, ha másik, még nemregisztrált gépről kísérelt meg belépni valaki.
A későbbiekben egyébként bármikor megnézhetjük, ki járt a fiókunkban, csak el kell látogatnunk a fiókbeállítás szekcióba, és ugyanott, ahol beállítottuk a szolgáltatást, láthatjuk is, honnan léptek be a nevünkben Facebookra - jó esetben innentől kezdve ezek mi magunk voltunk, és nincs miért aggódni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak