Egyre többször hallani arról, hogy illetéktelenek lépnek ba valaki Facebook fiókjába - erről azonban az "áldozat" sokszor még csak tudomást sem szerzett. Mostantól a betörőknek egy fokkal nehezebb dolga lesz, megmutatjuk, mit kell tenni a védelemért. Egyszerű lesz!

A közösségi oldal biztonsága egyre fontosabb kérdéskör, ahogy a Facebook látogatottsága egyre és egyre nagyobbra növekszik. Természetes, hogy minél fontosabb, elterjedtebb, befolyásosabb egy-egy internetes szolgáltatás, mind többen próbálnak visszaélni vele. Hogy miért? Vannak, akik szimplán kicsinyes, egyéni bosszújukat élik ki, vagy épp csak más kárára szórakoznak, amikor munkatársuk, exük vagy tanáruk adatait vicces vagy épp trágár megjegyzésekkel tarkítják, esetleg durva és kínos fotókra cserélik a profilképet.

De persze komolyabb szándékkal is nekiindulhatnak a rosszakarók, hiszen már Facebookon is meghonosodik a spam, a levélszemét egy speciális formája, amikor egy teljesen átlagos felhasználó kezdi hirtelen bombázni ismerőseit mindenféle terméket vagy szolgáltatást hirdető üzenetekkel vagy státuszfrissítésekkel. A Facebook védelmi rendszere pedig, mint minden általános webes szolgáltatásé, szimplán egy felhasználónévre (e-mail címre), és jelszóra épült, amelyet bizony sok esetben gyermekien egyszerű megkerülni, abban meg ne bízzunk, hogy az emberek alapvetően jók, kivétel mindig akad.

A legnagyobb probléma, hogy ilyenkor maga a felhasználó sem értesül időben arról, hogy megváltoztatták az adatait vagy spammelésre használják a fiókját, és csodálkozva veszi tudomásul, hogy elfogynak a Facebookos ismerősei, akik bosszúsan törlik őt a baráti körükből.

Csak tiszta forrásból! | Az új szolgáltatás lényege az, hogy ha valaki egy ismeretlen számítógépről lép be valaki Facebook-fiókjába, a felhasználó automatikusan kap egy e-mailt vagy egy sms-t, amely figyelmezteti az esetleges betörésre. Ilyenkor az illető gyorsan megváltoztathatja a jelszavát, vagy ha ezmár esetleg valamiért nem sikerül, akkor is gyorsan kapcsolatba léphet a Facebook embereivel, akik a gyors reagálás miatt könnyebben segíthetnek elsimítani az okozott károkat.

A metódus egyszerű: "meg kell ismertetni" a Facebookkal azokat a számítógépeket, amelyekről a leggyakrabban csatlakozunk a szolgáltatásra, és megjelölni, hogy az adott gép sajátunk, vagy valamilyen publikusan is használható gép. A Facebooknak egyre bővülő listája van azokról a gépekről is, amelyeket már használtak hackerek vagy egyéb rosszindulatú "közösségi kalózok" - így könnyebben kiszűrhető, melyik belépési kísérlet származik illetéktelenektől. A metódus beállítása egyszerű, csupán pár kattintás az egész.

Lépésről lépésre | Ha belépünk a Facebookra, kattintsunk a jobb felső sarokban a Profilom (angol nyelv esetén Account) hivatkozásra, majd a legördülő menüben a Fiókbeállítások (Account Settings) gombra.
 


A megjelenő listából válasszuk ki a Fiókvédelem (Account Security) sort és kattintsunk a módosítás hivatkozásra a sor jobb szélén. A lenyíló szöveg alatt ott a kérdés: akarjuk-e, hogy értesítéseket kapjunk, ha nem regisztrált számítógépről látogatják meg a Facebook fiókunkat? Adjunk igenlő választ, majd kattintsunk a Mentés (Submit) gombra.
 


Most ki kell lépnünk Facebookról, majd pedig újra belépni. A szokásos adataink megadása után azonban most egy figyelmeztető képernyő fogad: regisztrálnunk kell a számítógépet, hogy a későbbiekben az innen történő bejelentkezéseket engedélyezettként kezelje a szolgáltatás. Amennyiben olyan gépről netezünk, amelyhez csak mi férünk hozzá, nyugodtan írjunk be egy nevet, és jelöljük be a kis jelölőnégyzetet is, hogy az innen történő belépésről ne küldjön értesítést a Facebook.
 


Erről a belépésről hamarosan egy e-mailt is kapunk, amely megmutatja, milyen levél érkezhet például akkor, ha másik, még nemregisztrált gépről kísérelt meg belépni valaki.
 


A későbbiekben egyébként bármikor megnézhetjük, ki járt a fiókunkban, csak el kell látogatnunk a fiókbeállítás szekcióba, és ugyanott, ahol beállítottuk a szolgáltatást, láthatjuk is, honnan léptek be a nevünkben Facebookra - jó esetben innentől kezdve ezek mi magunk voltunk, és nincs miért aggódni.
 



A cikk a Mashable anyaga alapján készült.

 

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.