Az új platform elsősorban atomreaktorokat, pénzügyi rendszereket vagy közműveket védene a kiberháborús fenyegetésektől – derült ki a szoftvercég észak-amerikai partnerkonferenciáján.
A jelek szerint már javában zajlik az a nemzetközi kiberháború, amelynek során egyre szaporodnak a vállalati informatikát érintő incidensek és a kritikus állami infrastruktúrát célzó támadások. Mint a Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ képviselőjétől
megtudtuk, idehaza is havonta száz alkalommal kényszerülnek valamilyen beavatkozásra az általa felügyelt szervezetek hálózataiban, de Amerikában, Kínában, Iránban vagy Észak-Koreában a hadsereg is nagy számú hackert foglalkoztat.
Biztonság az alapoktól ■ Az orosz Kaspersky Lab alapító tulajdonosa,
Jevgenyij Kaszperszkij a cég észak-amerikai partnerkonferenciáján beszélt azokról a lehetséges forgatókönyvekről, amelyek szerint a hasonló támadások erőműveket vagy teljes elektromos hálózatokat béníthatnak meg. A kiberháborús eszközök összehasonlíthatatlanul olcsóbbak, mint a hagyományos fegyverek, az ipari rendszrerek pedig gyakran használnak azonos kódbázisra épülő szoftvereket, ami megkönnyíti a károkozást.
A kilenc negyedéve folyamatosan két számjegyű növekedést produkáló Kasperskyből nemsokára dollármilliárdos forgalmú szoftvercég lesz
Kaszperszkij szerint ezeket a kockázatokat csak úgy lehet mérsékelni, ha a szóban forgó infrastruktúrák irányítását egy újratervezett, biztonságos operációs rendszerre alapozzák. A szoftvercég vezetője szerint a Kaspersky Lab már javában fejleszti saját értelmezését, bár a rendszer megjelenéséről vagy felépítéséről nem árult el részleteket – olvasható a rendszvényről tudósító The VAR Guy blog beszámolójában.
Új lehetőségek ■ Az minden szempontból valószínűtlennek tűnik, hogy a Kaspersky Lab a hagyományos asztali vagy mobil operációs rendszerek piacára készülne, a kommentárok szerint inkább egy szoftverrétegről lehet szó, amelynek feladata a Linux, a Unix és a Windows Server integrációja. Ugyancsak említésre méltó a biztonsági vállalat és a virtualizációs megoldásokban utazó VMware 2011 elejére visszanyúló együttműködése, amelynek kapcsán a felek fontos bejelentéseket ígérnek a nyár végi és őszi VMworld konferenciára.
A Kaspersky Lab alelnökének múlt heti nyilatkozata szerint a biztonsági piacnak valamilyen vezető erőre van szüksége, ők pedig ezt a szerepet kívánják betölteni. A gyorsan növekvő orosz cég egyelőre közel sem a legnagyobb iparági szereplő, de értékesítési partnerein keresztül meg akarja ragadni annak lehetőségét, hogy középtávon a megszokott antivírus-biznisz helyett a kiberháborús fenyegetés és kiberterrorizmussal szembeni védelem tematizálja majd a piacot.