A vírusok toplistáján továbbra is kevés a mozgolódás. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a kártékony programok terjesztői a nyári szabadságukat töltenék.

Az ESET minden hónapban összeállítja a Magyarországon terjedő számítógépes vírusok toplistáját. Ennek első helyét 2009. október óta a Conficker féreg foglalja el, amely az operációs rendszer frissítéseinek hiányát, a gyenge admin jelszavakat és az automatikus futtatás lehetőségét kihasználva terjed. Mintha megállt volna az idő, hiszen az első öt kártevő nem akar moccanni a helyéről a toplistán. A megtévesztésre utazó trójai programok pedig megint jelentős többséggel, hatan is képviseltetik magukat az első tízben.

Előkelőbb helyre lépett a Mebroot | Az előző hónaphoz képest eggyel előrébb, a negyedik helyre lépett az első ízben 2009 júliusában listára kerülő Win32/Mebroot trójai. A kellemetlen kártevő törölheti a merevlemez partíciós tábláját, és így könnyen adatvesztést okozhat. Maradt a kilencedik helyen a Win32/Packed.Autoit trójai, amely működése során hátsó ajtót nyit a megtámadott gépen, majd különféle weboldalakhoz kísérel meg csatlakozni, és azokról további kártékony kódokat letölteni.

Rootkittel támad az újonc |
A bevezetőben már emlegetett újonc a nyolcadik helyet elfoglaló Win32/Shutdowner trójai. Fertőzés esetén a regisztrációs adatbázis módosításával gondoskodik arról, hogy minden rendszerindításkor lefuthasson. Rootkit komponensének révén elrejti az állományokat a fájlkezelő alkalmazások elől, még akkor is, ha nincsenek ellátva rejtett attribútummal. Legfőbb és legszembetűnőbb hatása azonban az, hogy lekapcsolja az éppen futó Windows rendszert. Ezzel egyrészt megzavarja a munkát, másrészt akár adatvesztést is okozhat. Ebből a szempontból a működése hasonlít a 2003-ban megjelent, hírhedt Blaster (Lovsan) féregre, amely egy üzenetablakban visszaszámolt, és szintén leállította a fertőzött rendszereket.

Az ESET több százezer magyarországi felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2010 májusában az alábbi tíz károkozó terjedt a legnagyobb számban. Ezek együttesen az összes fertőzés 27,43 százalékáért voltak felelősek.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.