Az utóbbi évben a vállalatok túlnyomó többségét érintette valamilyen biztonsági incidens, és többségük azt is biztosra veszi, hogy a következő 12 hónapban támadás éri majd hálózatát – derül ki egy friss felmérésből.
A Ponemon Institute június végén közzétett tanulmánya szerint a vállalkozások jelentős részét érte legalább egy adatbiztonsági incidens az elmúlt 12 hónap során: tízből mindössze egy válaszadó nyilatkozott úgy, hogy rendszereit nem érintette semmiféle adatszivárgás, és ugyanennyien nyilatkoztak úgy, hogy ismerik a hálózatukat ért valamennyi támadás forrását. Az informatikai biztonság területét vizsgáló kutatócég felmérése megállapítja, hogy a vállalatok több mint háromnegyede tapasztalt a korábbinál komolyabb, nehezebben kivédhető támadásokat, és ennél is nagyobb arányban tapasztalták a támadások szaporodását.
A fenti számok fényében az sem meglepő, hogy a megkérdezett észak-amerikai vállalatok több mint fele biztosra veszi, valamilyen támadás célpontja lesz az elkövetkező évben, harmad részük pedig kételkedik benne, hogy sikerül ezektől megvédenie informatikai rendszrét. Erre a jelek szerint meg is van minden okuk, a korábbi incidensek bő egyharmad része ugyanis a cégek valamelyik telephelyéről, vagy egyenesen a központjukból eredt.
Fogy a bizalom ■ Az adatszivárgások három leggyakoribb okát a saját munkatársak visszaéléseiben, a rosszindulatú kódok letöltésében és a weboldalakról származó malware-ekben látják, ezzel együtt a támadások 40 százalékáról a mai napig sem tudják, hogy valójában honnan eredt. Tanulságos, hogy a kibertámadások végpontja legtöbbször a saját alkalmazottak notebookja vagy okostelefonja, míg az asztali PC-k ebből a szempontból már csak a harmadik helyen állnak.
A felmérés megállapítja, hogy a hatékony védekezés legnagyobb akadálya a jelenlegi hálózatok mérete és komplexitása. Ebben a válaszadók háromnegyed része egyetért, akik szerint a hálózatbiztonsági műveletek egyszerűsítésére és korszerűsítésére lenne szükség. A megkérdezett cégek ugyanilyen arányban várnak eredményeket a különféle végponti megoldások alkalmazásától.
A Ponemon Institute tanulmánya mindehhez hozzáteszi, hogy az elégtelen felszereltség és az elavult eljárások mellett a bizalomvesztés ugyancsak akadályozza a hatékony védekezést. A kutatócég szerint az adatszivárgási incidensek szaporodása miatt a vállalatok egyre kevésbé bíznak saját felkészültségükben, illetve a támadásokkal szembeni sikeres védekezésben. Az üzleti döntéshozóknak sokkal agresszívabb, módszeres megközelítést kell alkalmazniuk a biztonsági kérdésekben – vonja le a tanulságot a felmérésben idézett hálózatbiztonsági szakember.