A pénzügyi vezetők 95 százalékának fogalma sincs a vállalatát érintő biztonsági kérdésekről, ami a források elosztásán is jól látszik. Meglepően gyakori, hogy a cégek a kiberbiztonságot kizárólag informatikai problémának tartják - derül ki egy nemrég megjelent tanulmányból.

Vezetői elhatározás és támogatás nélkül a védelmi intézkedések jó része meg sem születik, vagy nem válik érvényesíthetővé. Sok vállalatnál már régóta jól kidolgozott biztonsági szabályok állnak rendelkezésre, azonban a betartatásuk folyamatosan nehézségekbe ütközik. Ez különösen akkor jelenthet komoly problémát, amikor olyan jelentős biztonsági beruházásokra kerül sor, mint például a központosított jogosultságkezelés. Ilyenkor nem csak biztonsági és informatikai folyamatokat kell szemügyre venni vagy szükség esetén átalakítani, hanem olyanokat is, amelyek az üzleti döntéshozatalt és a szervezeti működést is befolyásolják. Ha nincs meg a megfelelő felsővezetői akarat és támogatás, akkor az IT- és a biztonsági részleg magára maradhat, végül pedig maga a védelmi projekt is bedőlhet.

Magányos informatika | Az ISA (Internet Security Alliance) és az az ANSI (American National Standards Institute), az Egyesült Államok nemzeti szabványügyi intézete nemrég tette közzé a kiberbiztonság pénzügyi vonatkozásaival kapcsolatos tanulmányát. Ennek egyik legérdekesebb megállapítása, hogy a vállalatok kevesebb mint ötöde rendelkezik a szervezet egészét áttekintő biztonsági csoporttal, és kevesebb mint fele készít bármilyen formális kockázatkezelési tervet. Hab a tortán, hogy az utóbbiak közül is csak háromból ketten veszik figyelembe az informatikai jellegű kockázatokat a terv elkészítésekor - a pénzügyi vezetők 95 százaléka semmilyen információval nem rendelkezik a vállalatát érintő informatikai biztonsági problémákkal kapcsolatban.

Ennek alapján az sem csoda, hogy a cégek többsége még arra sincs felkészülve, hogy azonosítsa, pláne számszerűsítse a biztonsági incidensek által okozott veszteséget. Tavaly a tanulmány becslése szerint csak az USA-ban ezer milliárd dolláros kár érte a vállalatok szellemi tulajdonát, amihez még külön hozzá kell adni a személyes adatok kiszivárgását, a leállások okozta veszteséget vagy az ügyfelek elvesztését. Ehhez képest a PricewaterhouseCoopers adatai alapján 2009-ben a szervezetek 47 százaléka csökkentette vagy késleltette az iT-biztonsági kezdeményezésekre szánt összegeket; az ISA-ANSI 2010-re szóló előrejelzése szerint már a vállalatok kétharmadánál csökkentik az informatikai biztonsági kiadásokat, negyed részüknél legalább 15 százalékkal.

Gyakori tévedések | Általános félreértés, hogy az IT-részleg egymagában is kezelni tudja a biztonsági problémákat - ez egyebek mellett ahhoz a veszélyes felfogáshoz vezet, amely szerint a legtöbb alkalmazott nem érez felelősséget a rábízott adatokat illetően. Márpedig a pénzügyi, HR, marketing, jogi és egyéb részlegek mind saját adathalmazt kezelnek, és ha ezek védelméért kizárólag az informatikusokat teszik felelőssé, a vállalat általános biztonsága is meggyengül. Így fordulhat elő, hogy az adatbiztonságot - helytelenül - kizárólag technikai problámának tartják, ám az IT-biztonságra szánt forrásokat - ugyancsak helytelenül - megnyírbálják, mivel képtelen felmérni a valódi kockázatokat, és az informatikát költségcenterként, nem pedig profitcenterként kezelik. Ezek a rendellenességek végül azt az üzenetet közvetítik, hogy a védekezés sokba kerül.

A helyzet megoldását nehezíti, hogy sok vállalat még mindig csak a legalapvetőbb védelmi megoldásokat alkalmazza, miközben már olyan biztonsági megfontolásokat kellene mérlegre tenniük, amelyek a kiberbiztonságot érintő kockázatmenedzsmenttel hozhatók összefüggésbe. Az ANSI egyik igazgatója szerint ez mára a kiberbűnözés elleni védelmet is hátráltatja, és nemzetbiztonsági szempontból is komoly aggályokat vet fel.

Mi a teendő? | A The Financial Management of Cyber Risk című tanulmány válaszokat is próbál adni a fenti kérdésekre, külön fejezetekben tárgyalva az emberi tényező és a technológia, a megfelelés vagy a szabályozás témakörét. Ugyancsak hasznos, hogy a külső kommunikáció, a kríziskezelés, a kockázatelemzés vagy a biztosítás vonatkozásában is kérdés-válasz formában vizsgálja a gyakori problémákat és megoldásokat. Bár a források egy része (például az egyes szövetségi államok megfelelő törvényeinek jegyzéke) idehaza haszontalan, a vállalati biztonság működésére, illetve annak átalakítására vonatkozó tanácsok a hazai szervezetek számára is hasznosnak bizonyulhatnak.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.