A Google tegnap tette közzé az elmúlt öt év malware-ellenes kezdeményezéseinek statisztikáit. Bár egyre kevesebb a fertőzött oldal, a rosszindulatú webhelyek száma folyamatosan növekszik.
A Google igyekszik proaktív módon hozzájárulni a rosszindulatú kódok elleni küzdelemhez, amit a Safe Browsing kezdeményezés, illetve a hozzá kapcsolódó technológiák fémjeleznek. A vállalat hivatalos blogján tegnap tették közzé
az elmúlt öt év érdekesebb statisztikáit, és összefoglalta, milyen újabb megoldások bevetését tervezi a jövőben. A bejegyzés külön kiemeli a szociális viselkedés tanulmányozására épülő támadásokat, amelyek szoftveres sebezhetőségek helyett a felhasználók átverésére alapoznak, például hamis vírusriasztásokon keresztül.
Hemzsegnek a kártékony oldalak ■ Az összegyűjtött adatokból kiderül, hogy a keresőrobotok és a cég biztonsági szakambereinek munkája nyomán átlagosan 9500 rosszindulatú oldalt fedeznek fel naponta. Ebbe természetesen beletartoznak azok a webhelyek, amelyeket kifejezetten a malware-ek terjesztésére vagy adathalász kísérletként hoztak létre, de ide számolják azokat a jóhiszemű lapokat is, amelyeket a támadók kompromittáltak.
Nagyjából 600 millió Chrome-, Firefox- és Safari-felhasználó kap napi több milló figyelmeztetést a Safe Browsing API révén. A Google az átlagos napokon is legkevesebb 12 millió találatot jelöl meg keresőjében, ha az a gyanú szerint rosszindulatú kódokat terjesztó site-okra mutat, a Chrome böngésző pedig 300 ezer letöltésnél jelez veszélyt.
Újabb technológiákat ígérnek ■ A vállalat eredményesnek tartja eddigi tevékenységét, kiemelve, hogy ingyenesen hozzáférhető adatcsatornája már alapvető forrásnak számít az ilyen irányú kutatásokban. A Google napi több ezer alkalommal értesíti az internetszolgáltatókat, a hálózatbiztonsági csapatokat, vagy azokat a webmestereket, akik feliratkoztak a megfelelő riasztásokra, illetve igénybe veszik a Webmaster Tools szolgáltatásait.
Ezek a cég elképzelése szerint a Chrome bővítményeit szkennelő eszközökkel, a Chrome Web Store-ból letölthető pluginekkel, illetve a Chrome böngészőbe integrált, azonnali adathalászat elleni védelemmel vagy a letöltések magasabb szintű ellenőrzésével egészülnek ki. A Google az androidos appok biztonsági lehetőségeit is fejleszti, amelyek kapcsán a blogbejegyzés nem tartalmaz pontos részleteket, és a vállalat szóvivője sem adott tájékoztatást a
CNET Asia kérdésére.