A gazdasági válság 2009-ben a biztonsági szoftverek területén is visszavetette a piacot. A Gartner friss jelentéséből azonban látszik, hogy tavaly már ismét erőteljes, két számjegyű növekedésbe váltott a szektor.
A Gartner tavaly nyáron úgy látta, 2010-ben a biztonsági megoldások szállítói világszinten 16,5 milliárd amerikai dollár értékben forgalmaznak majd szoftvereket. Nos, az előrejelzés pontosabb már nem is lehetett volna, hiszen szinte dollárra ennyi jött össze tavaly - derül ki a pickutató 2010-re vonatkozó jelentéséből.
Bővülésnek álcázott visszaesés ■ Tavalyelőtt még az amúgy sokáig "védett szektornak" minősített biztonsági szoftvereknél is meglátszódott a válság hatása. Ugyan sok más ágazattal ellentétben itt távolról sem volt szó visszaesésről, de a 14,7 milliárdos összbevétel szűk 7 százalékra mérsékelte a szegmens növekedési ütemét.
Amint a Gartner mostani jelentéséből jól látható, tavaly ismét magasabb fokozatba kapcsolták a piacot: a 12 százalékos expanziót minden bizonnyal elégedettséggel nyugtázták az érdekelt gyártók. A gyorsulás azonban a különböző részterületeken teljesen eltérő fokú volt. Míg a végponti biztonsági termékek vagy a hozzáférés-menedzsmentet biztosító megoldások csak egyszámjegyű növekedést produkáltak, addig például a biztonsági információs és eseménykezelő (SIEM) rendszerek szállítói az összpiaci átlagnál is komolyabb mértékben növelték bevételeiket.
A konjunktúra négy (vesztes) lovasa ■ Az egyes cégeket vizsgálva egyértelmű, hogy a fellendülés haszonélvezői nem a legnagyobb játékosok voltak. A lista első négy helyezettje (Symantec, McAfee, Trend Micro, IBM) alig 5-7 százalékkal tudta növelni a bevételeket. Mindeközben a jelenleg 3,8 százalék piaci részesedéssel bíró EMC több mint negyedével fejelte meg 2009-es teljesítményét. A meglehetősen fragmentált biztonsági szektorban így tovább folytatódik a kiegyenlítődési folyamat, amiből azok a közepes méretű vállalatok is profitálhatnak, amelye egy-egy részterületen vannak erőteljesen jelen. Ilyenre példa a Kaspersky, a Websense vagy éppen az ESET.