A vállalatok nagy többségénél tiltják, vagy valamilyen formában korlátozzák dolgozóik közösségi aktivitását. A facebookozásnál csak az online játék esik szigorúbb megítélés alá - derül ki egy átfogó kutatásból.
Egy több mint 3300 informatikai szakember bevonásával, 22 országban végzett átfogó biztonsági kutatatás [
PDF] szerint a vállalatoknál igen szigorú szabályokat alkalmaznak a munkához nem kötődő tevékenységekkel kapcsolatban.
Tilt, tűr, támogat ■ A lista élén az online játékokat találjuk. Ezeket a cégek közel 60 százaléka tiltja, további 12 százalék pedig valamilyen formában korlátozza. Érdekesség, hogy a képzeletbeli dobogó középső fokán nem a tartalmak jórészt illegális letöltéséről szóló torrentezés, P2P-hálózatok használata áll. A teljes tiltást és a részleges korlátozást ugyanis valamivel nagyobb arányban foganatosítják a közösségi hálózatok esetében.
Facebookozni, twitterezni a vizsgált cégek bő kétharmadánál tilos illetve erősen szabályozott tevékenységnek számít. Érdemes megjegyezni, hogy ez az arány lényegesen alacsonyabb az üzleti szemléletű közösségi hálózatok esetében: a LinkedIn például a vállalatok 42 százalékánál kap tiltó vagy korlátozó besorolást.
A megkérdezett cégek nagyjából felénél nem vagy csak részlegesen lehet elérni a Dropboxot és más cloud tárhelyeket, és körülbelül ugyanennyi helyen szabályozzák a személyes levelezésre szolgáló weboldalak, kliensek elérését. Az említetteknél egy hajszálnyit szigorúbb feltételek vonatkoznak az azonnali üzenetküldő megoldások munkaidőn belüli használatára.
Játszani is engedd... ■ Azaz ha munkahelyünkön szabadon használhatjuk privát Gmail fiókunkat, gond nélkül lóghatunk a Skype-on, külső drive-ra menthetjük az éjszaka lejött legújabb mozifilmet, amiről egy ismerős facebookos bejegyzéséből értesültünk... nos akkor meglehetősen liberális szemléletű cégnél sikerült elhelyezkedni. És ezzel kapcsolatban talán érdemes feltenni magunknak a kérdést, hogy élünk vagy visszaélünk ezzel a szabadsággal?