Egyre több internetes támadás utazik a webböngészők sérülékenységeire. Mivel a böngészők fejlesztői is egyre hatékonyabban kezelik a biztonsági réseket, a támadók mind gyakrabban fordítják figyelmüket azokra a böngésző-kiegészítőkre, amelyekben még meglehetősen sok hiba található. A Mozilla tavaly úgy határozott, hogy fellép a pluginekkel elkövetett incidensek megelőzése érdekében, és olyan megoldásokat fejleszt ki, amelyek figyelmeztetik a felhasználókat az elavult és sérülékeny kiegészítőkre. A kezdeményezés a Firefox esetében kiválóan bevált, ezért a fejlesztők most egyéb böngészők esetében is megpróbálnak segítséget nyújtani a sebezhető komponensek kiszűréséhez.
Böngészőfüggetlen ellenőrzés | A Mozilla a pluginek ellenőrzésére szolgáló weboldalát úgy fejlesztette tovább, hogy az ne csak a Firefox esetében legyen használható. A fejlesztők szerint a megújult webes szolgáltatás immár az Internet Explorer, a Chrome, az Opera és a Safari alkalmazásokból is el tudja látni a feladatát. Fontos megjegezni, hogy a még mindig meglehetősen komoly piaci részesedéssel rendelkező Internet Explorer 6 nem támogatott, ugyanis a weboldal csak a Microsoft böngészőjének 7-es és 8-as kiadásával tud együttműködni.
Górcső alatt a legnépszerűbb kiegészítők | A webes szolgáltatás különös figyelmet fordít az Adobe Flash és az Apple QuickTime beépülőkre, de például a Java pluginjének verzióját is képes ellenőrizni. Amennyiben olyan összetevőre akad, amelynek verzióját nem tudja lekérdezni, akkor erre figyelmezteti a felhasználót, aki manuálisan tud meggyőződni az adott kiegészítő biztonsági állapotáról.
Az elmúlt időszakban tapasztalható online támadások során legtöbbször a Flash Player egyes sebezhetőségei okoztak problémákat. Ezért nem csoda, hogy amikor a Mozilla a plugin-ellenőrző megoldás kifejlesztése mellett döntött, akkor elsőként az Adobe összetevőjét vette górcső alá. Azóta azonban a támadók kiegészítették a fegyvertárukat, és minden szoftveres hibát igyekeznek a saját céljaikra felhasználni.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak