Mára a kisebb vállalkozásoktól kezdve a kormányzati szerveken át a multinacionális vállalatokig minden gazdasági szervezet tisztában van az adatszivárgás elleni védelem (DLP) fontosságával. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy sok esetben mégsem egyértelmű, hogy mi várható el egy modern DLP terméktől. Ezért a CDSYS most a legfontosabb követelményekre és szempontokra hívta fel a döntéshozók figyelmét.
Mi számít bizalmas adatnak? | Az informatikai védelmi rendszereknél a szoftveres megoldások mellett saját rendszerünk ismerete az egyik legfontosabb tényező. "Hiába áldoznak sok energiát és pénzt egyes cégek a szoftverekre, a legnagyobb problémát sokszor az okozza, hogy nem definiálják és lokalizálják pontosan a vállalat szempontjából érzékeny információkat" - nyilatkozta Egerszegi Krisztián, a CDSYS ügyvezető igazgatója. A szakember szerint emellett azt sem ismerik pontosan, hogy ezek az értékes adatok milyen kezek között, milyen útvonalakon áramlanak a munkafolyamatok során. A védekezés legelső lépéseként a bizalmas információkat kell meghatározni az üzleti felelősökkel, adatgazdákkal közösen. Ma már vannak olyan DLP megoldások, amelyek ezt a tevékenységet is megkönnyítik, képesek felkutatni a teljes céges informatikai infrastruktúrában található információhalmazt."A tapasztalatok szerint a szivárgások fele a hálózaton keresztül történik, például e-mail, webmail vagy instant messenger alkalmazások segítségével, de új csatorna nyílt az adatszivárgásra a közösségi oldalak népszerűségének terjedésével is. Szintén gyakori, hogy mozgatható, törölhető adathordozókat vagy a már régóta jól bevált papíralapú információhordozót használnak az adatok kivitelére. Nem elegendő a tartalmak monitorozása, a szivárgást a fontos adatok mozgathatóságának megakadályozásával kell megelőzni. Egy megbízható Data Loss Prevention szoftvertől elvárás, hogy a szenzitív adatok mozgásának állandó felügyelete mellett az érzékelt veszély esetén átmenetileg a kimenő csatornákat is blokkolja. Nem feledkezhetünk meg továbbá a fizikai veszélyforrásokról sem, mint például a bizalmas információkat hordozó eszközök elvesztése vagy ellopása" - tette hozzá Egerszegi Krisztián.
Feltétlenül gondoskodni kell arról is, hogy az előírásokat a munkatársak megismerjék, és azokat az arra feljogosítottak az utolsó pontig be tudják tartatni. Ha nincs a vállalatra optimalizált szabályrendszer, az adatvédelemmel kapcsolatos feladatok a szükségesnél akár két és félszer több időt is igénybe vehetnek. A modern DLP programokkal szemben tehát elvárás, hogy intelligens és megbízható jelentéseket készítsenek a használóiknak, hogy minimális erőforrással lehessen betartatni a céges adatvédelmi szabályzatot.
A fenti ellentmondásos helyzet okozta igény szülte meg a "tartalomérzékeny" (content aware) adatszivárgás-megelőzési technológiákat, amelyek már sikeresen képesek elkülöníteni a bizalmas információkat tartalmazó fájlokat és tevékenységet a többitől. Lehetővé vált az, hogy a kommunikációs csatornák teljes lezárása helyett csupán a bizalmas adatokat tartalmazó tevékenységeket kelljen blokkolni.
A modern DLP rendszerek kiépítésénél a kommunikációs folyamatok szabadságát és a munkavállalók jogait is figyelembe kell venni. Ezért ha korábban ez még nem történt meg, a DLP bevezetésével egy időben tisztázni kell, hogy a vállalat milyen személyes használatot engedélyez az általa biztosított informatikai eszközökön, és erről a munkatársakat tájékoztatni is kell.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak