Az okostelefonok fejlettebb biztonsági megoldásokat vonultatnak fel, mint a hagyományos asztali operációs rendszerek, mégis nagyobb kockázatot jelentenek a céges informatikai rendszerekre.
A népszerű mobil operációs rendszerek, így az iOS vagy az Android, számos beépített védelmi technológiát alkalmaznak: ilyen például a titkosítás, a hozzáférés-ellenőrzés vagy az alkalmazások izolációja. Emiatt alapvetően biztonságosabbak, mint az asztali számítógépek, az okostelefonok mégis az adatszivárgás gyakori forrásai, és egyebek mellett védtelenebbek a megtévesztésen alapuló támadásokkal szemben is - állítja
a Symantec friss biztonsági jelentése.
A kockázatok között a legfontosabb, hogy a felhasználók gyakran szinkronizálják eszközeiket otthoni PC-jükkel vagy valamilyen külső felhőszolgáltatással, mint amilyen például egy webes naptáralkalmazás. A vállalati informatika szempontjából ezek a források teljességgel ellenőrizhetetlenek, így a munkatársak hasonló gyakorlata könnyen a céges adatok kiszivárgásához vezethet. A házirendek felállítását és a saját felügyeleti megoldások bevezetését éppen ezért minden vállalkozáson belül érdemes megfontolni.
Támadások elleni védelem az iOS és Android rendszerekben
forrás: Symantec - A Window into Mobile Device Security
Nincs új a nap alatt ■ A kártékony kódokkal kapcsolatban az iPhone-on, az iPad táblagépen és az iPodokon futó iOS rendszer magas szintű védelmet biztosít, mivel az Apple szigorú jóváhagyási procedúrához köti az alkalmazások fejlesztéseét és közzétételét. Ezzel szemben a Google lehetőséget ad rá, hogy az appok névtelenül, bármilyen ellenőrzés nélkül a piactérre kerüljenek, ami értelemszerűen
a malware-készítők kedvelt célpontjává teszik az Androidos eszközöket.
Bár jelenleg az aszatli operációs rendszerekre jóval több rosszindulatú program leselkedik, az okostelefonok rohamos népszerűsödésével a mobilszegmens a támadók szemében is egyre csábítóbb. Ráadásul sem az iOS, sem az Android nem rendelkezik olyan technológiával, amely megvédene a social engineering eszközöktől - utóbbiak ugyanis nem hardveres, szoftveres vagy hálózat hibákat használnak ki, hanem az felhasználók viselkedésének gyengeségeit.
Az iOS és Android rendszerek biztonsági funkciói
forrás: Symantec - A Window into Mobile Device Security
Nem meglepő, hogy a közeljövőben az okostelefonok generálják az adathalászat vagy
a levélszemét újbóli felvirágzását is - állapítja meg a Symantec
A Window into Mobile Device Security című tanulmánya. Ráadásul a PC-s hagyományoknak megfelelően nemsokára már az okostelefonokon is olyan malware-ekre lehet számítani, amelyek felugró ablakokban próbálják meg rávenni a felhasználókat, hogy hozzáférést adjanak személyes adataikhoz.
Éberség! ■ A mobil operációs rendszerek ugyancsak hatékony titkosítási megoldásokat kínálnak a levelek vagy csatolmányok védelmére, ám ezek nem sokat érnek a készülékekhez való fizikai hozzáférés esetén. A mobil operációs rendszerek alatt például az adatok nagy része úgy van titkosítva, hogy azt a mesterjelszó ismerete nélkül is vissza lehet fejteni, így egy elvesztett vagy ellopott telefon taratlmához sokszor a jailbreaking technikával is hozzá lehet férni.
Települni akar az AndroidOS.FakePlayer: látszólag zenelejátszó, a gyakorlatban emelt díjas SMS-eket küld Oroszországba.
A Symantec jelentése kapcsán az
SC Magazine amerikai kiadása megállapítja, hogy a mobil eszközök felügyeletét elsősorban a gyorsan változó technológia és a készülékek sokfélesége nehezíti. Némelyikük egyáltalán nem használ titkosítást, vagy nem alkalmas arra, hogy alkalmazzák rá az adott vállalati házirendet, és nem lehet követni vagy ellenőrizni sem a hálózaton belül, mivel védett megoldásokról van szó.
A védekezés egyik legfontosabb eleme tehát a munkatársak képzése. A magazinban megszólaló szakértő szerint a veszélyekről való felvilágosítás mellett sokoldalú programokra - akár bemutatókra, versenyekre vagy hírlevelekre - is szükség lehet. A felhasználók többsége magára az eszközre fókuszál, és nem törődik a mögötte álló technológiákkal és a biztonsági szempontokkal, így az sem ér semmit, ha mindig ugyanazokat a figyelmeztetéseket hallja.