Tavaly már 559,7 millió dollárnyi kárt jelentettek be, míg 2008-ban még „csak” 264,6 millió dollár értékű internetes csalásra derült fény az internetes bűncselekmények bejelentésére létrehozott Internet Crime Complaint Center (IC3) statisztikái alapján. Az IC3 szervezetet az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) és a Nemzeti Fehérgalléros Bűnözési Központ (National White Collar Crime Center) hozta létre.
A bejelentések száma 22 százalékkal, közel 337 ezerre növekedett. Az összes eset 16,6 százalékát olyan ügyek teszik ki, amelyeknél a csalók az FBI nevében igyekeztek pénzt kihúzni a kiszemelt áldozatokból.
Sokkal súlyosabb lehet a probléma | Azok a csalások, amelyeknél az eladók nem küldték el az árut, vagy a vevők nem fizették ki a vételárat, a panaszok 11,9 százalékát tették ki.
Az összes eset 9,8 százalékát tették ki azok a bűncselekmények, amikor az áldozatok előre fizettek valamilyen áruért, amelyet sosem kaptak kézhez.
A feltételezett csalók 65,4 százaléka az Egyesült Államokban tevékenykedik, 9,9 százalékuk Nagy-Britanniában, míg a hírhedt „nigériai csalók” az összes panasz 8 százalékáért voltak felelősek. Az IC3 jelentéséből az derül ki, hogy a kiberbűnözés évek óta egyre súlyosabb probléma; a bejelentett összeg pedig valószínűleg csak egy kis töredékét teszik ki a bűnözők által elkövetett károknak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak