A Symantec éves biztonsági jelentése szerint a sebezhetőségek és a kéretlen levelek száma csökkent, viszont a regisztrált támadások száma majdnem duplájára nőtt. Tavaly már a kisebb vállalatok is felkerültek az elektronikus bűnözők célpontjai közé.

A mobil eszközök elterjedésével párhuzamosan az okostelefonokat, táblagépeket célzó rosszindulatú támadások is elszaporodtak - derül ki a Symantec biztonsági cég ma bemutatott éves helyzetjelentéséből, amely a világ internetbiztonsági helyzetét vázolja fel a 2011-es tapasztalatok alapján. 

A kutatás egyik kellemetlen hazai vonatkozású adata szerint Budapest az ötödik, Szeged pedig a nyolcadik helyen áll a világ legfertőzöttebb zombihálózataival rendelkező városai között.

 

Almás zombik  A cég hazai képviseletének ügyvezetője az elmúlt időszak legfontosabb történései között említett azt, hogy megjelentek az első Macintosh bothálózatok, vagyis már az Apple gépei sem védettek a rosszindulatú számítógépes programokkal szemben. Teasdale Harold a Symantec 17. Internetbiztonsági tanulmányából kiemelte azt az ellentétet, miszerint a sebezhetőségek száma 2011-ben globálisan 20 százalékkal csökkent az előző évhez képest, a rosszindulatú támadások ezzel párhuzamosan minden becslést túlszárnyalva 81 százalékos növekedést mutattak.

A biztonsági szakértő szerint tavaly a kiberbűnözők három területre összpontosítottak: a célzott támadásokra, a meglévő biztonsági rések kihasználására, és a közösségi oldalakra. Új fejlemény, hogy a kisebb cégek sem kerülik el a bűnözök figyelmét. A hackerek minden típusú szervezetet megtámadhatnak, függetlenül annak méretétől – tette hozzá Teasdale Harold.

A célzott céges támadások száma a múlt év végére a napi 77-ről 82-re emelkedett, ezen belül is a támadások több, mint kétharmada már a kisebb vállalkozások és intézmények ellen irányult. Jelentős részük egy-egy nagyobb vállalat partneri hálózatába tartozik, ezért válhatott a támadások célpontjává.

A tanulmány szerint a támadások 58 százaléka az HR, a PR és az értékesítési területek ellen irányult a vállalatokon belül: az itt dolgozóknak nem feltétlenül van közvetlen hozzáférésük az információkhoz, de direkt kapcsolatot jelenthetnek a céggel.

Veszélyes okosságok ■ Az okos eszközök használatával arányosan növekvő biztonsági kockázatra hívta fel a figyelmet Gombás László, a Symantec biztonsági szakértője. Mivel manapság már több táblagépet és okostelefont adnak el, mint számítógépet, ezért a mobil eszközökön egyre több és több az érzékeny információ, miközben terjed a saját eszközök használata a munkahelyeken. Ez a folyamat pedig egyelőre sokkal gyorsabban megy végbe, mint a cégek mobileszköz menedzsmentjének a fejlődése. A Symantec legújabb kutatása kimutatta, hogy az elveszett telefonok 50 százaléka nem kerül meg, és 96 százalék esetében előfordul adatlopás - beleértve a visszaadott eszközöket is.

A mobilos sebezhetőségek száma 93 százalékkal nőtt 2011-ben, azon belül is bővült az Androidos rendszereket célzó támadások aránya. A kiberbűnözők már nem csak a meglévő programokat használják mobilos célokre, de mobil-specifikus kártevőket is létrehoznak. Jelenleg 3-4 ezer rosszindulatú program létezik kimondottan mobil eszközökre – tette hozzá Rakoncza Zsolt, a Symantechez tartozó Norton értékesítési vezetője. A biztonsági szakértő úgy véli, 2012. kimondottan a mobilfenyegetések éve lesz.

Saját operációs rendszert fejleszt a Kaspersky
A webről támad az Android-vírus

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.