A mobil eszközök elterjedésével párhuzamosan az okostelefonokat, táblagépeket célzó rosszindulatú támadások is elszaporodtak - derül ki a Symantec biztonsági cég ma bemutatott éves helyzetjelentéséből, amely a világ internetbiztonsági helyzetét vázolja fel a 2011-es tapasztalatok alapján.
A kutatás egyik kellemetlen hazai vonatkozású adata szerint Budapest az ötödik, Szeged pedig a nyolcadik helyen áll a világ legfertőzöttebb zombihálózataival rendelkező városai között.
Almás zombik ■ A cég hazai képviseletének ügyvezetője az elmúlt időszak legfontosabb történései között említett azt, hogy megjelentek az első Macintosh bothálózatok, vagyis már az Apple gépei sem védettek a rosszindulatú számítógépes programokkal szemben. Teasdale Harold a Symantec 17. Internetbiztonsági tanulmányából kiemelte azt az ellentétet, miszerint a sebezhetőségek száma 2011-ben globálisan 20 százalékkal csökkent az előző évhez képest, a rosszindulatú támadások ezzel párhuzamosan minden becslést túlszárnyalva 81 százalékos növekedést mutattak.
A biztonsági szakértő szerint tavaly a kiberbűnözők három területre összpontosítottak: a célzott támadásokra, a meglévő biztonsági rések kihasználására, és a közösségi oldalakra. Új fejlemény, hogy a kisebb cégek sem kerülik el a bűnözök figyelmét. A hackerek minden típusú szervezetet megtámadhatnak, függetlenül annak méretétől – tette hozzá Teasdale Harold.
A célzott céges támadások száma a múlt év végére a napi 77-ről 82-re emelkedett, ezen belül is a támadások több, mint kétharmada már a kisebb vállalkozások és intézmények ellen irányult. Jelentős részük egy-egy nagyobb vállalat partneri hálózatába tartozik, ezért válhatott a támadások célpontjává.
A tanulmány szerint a támadások 58 százaléka az HR, a PR és az értékesítési területek ellen irányult a vállalatokon belül: az itt dolgozóknak nem feltétlenül van közvetlen hozzáférésük az információkhoz, de direkt kapcsolatot jelenthetnek a céggel.
Veszélyes okosságok ■ Az okos eszközök használatával arányosan növekvő biztonsági kockázatra hívta fel a figyelmet Gombás László, a Symantec biztonsági szakértője. Mivel manapság már több táblagépet és okostelefont adnak el, mint számítógépet, ezért a mobil eszközökön egyre több és több az érzékeny információ, miközben terjed a saját eszközök használata a munkahelyeken. Ez a folyamat pedig egyelőre sokkal gyorsabban megy végbe, mint a cégek mobileszköz menedzsmentjének a fejlődése. A Symantec legújabb kutatása kimutatta, hogy az elveszett telefonok 50 százaléka nem kerül meg, és 96 százalék esetében előfordul adatlopás - beleértve a visszaadott eszközöket is.
A mobilos sebezhetőségek száma 93 százalékkal nőtt 2011-ben, azon belül is bővült az Androidos rendszereket célzó támadások aránya. A kiberbűnözők már nem csak a meglévő programokat használják mobilos célokre, de mobil-specifikus kártevőket is létrehoznak. Jelenleg 3-4 ezer rosszindulatú program létezik kimondottan mobil eszközökre – tette hozzá Rakoncza Zsolt, a Symantechez tartozó Norton értékesítési vezetője. A biztonsági szakértő úgy véli, 2012. kimondottan a mobilfenyegetések éve lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak