A munkatársak továbbra is dolgozhatnak saját mobil eszközeiken, de a nehezen ellenőrizhető vagy megbízhatatlan appok áradata miatt szigorú korlátozásokat vezettek be a vállalatnál.
Az IBM még 2010-ben vezette be "hozd az eszközöd" (bring your own device) házirendjét, amelynek értelmében az alkalmazottak az irodán kívül nem csak céges, de otthoni mobil eszközeiken is dolgozhattak. A vállalat  egyes munkatársainak továbbra is biztosít valamilyen oksotelefont, így 40 ezer ember, vagyis tízből egy IBM-es ma is "szolgálati" BlackBerryt használ. Kétszer ennyien azonban már másféle készülékekkel csatlakoznak a belső hálózatra, ezek nagy részét pedig a saját tulajdonukban lévő telefonok és táblagépek teszik ki.

Zárul Miki mókatára  A héten számos csatorna idézte az IBM informatikai vezetője, Jeanette Horan nyilatkozatát, amely szerint a BYOD koncepcióval a vállalatnak egy fillért sem sikerült spórolnia, ezzel szemben az IT-részleg új kihívásokkal volt kénytelen szembenézni, mivel a dolgozók készülékei tele vannak olyan szoftverekkel, amelyek felett az IBM semmiféle ellenőrzést nem gyakorol. Egy házon belüli felmérésből az is kiderült, hogy sokan boldog tudatlanságban élnek, ami a népszerű appok biztonsági kockázatait illeti.

Nem véletlen, hogy a cégnél új irányelveket fogalmaztak meg az mobilos szoftverek alkalamzásával kapcsolatban. A tiltólistára olyan nevek kerültek fel, mint a fájlok tárolására és megosztására szolgáló Dropbox és iCloud, vagy az iPhone-on elérhető Siri személyi asszisztens. A különböző felhőszolgáltatásokkal kapcsolatban az IBM a bizalmas dokumentumok elvesztésétől tart, míg a Siri esetében aggályosnak tartja, hogy az Apple szervereire továbbított kérdésekkel ugyancsak érzékeny információk kerülhetnek a vállalaton kívülre.

Szigorú rendszer  Az említett felmérés azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a dolgozók egy része az előírások ellenére publikus webmail-szolgáltatásokra irányítja át benti levelezését, vagy okostelefonjával nyilvános Wi-Fi hálózatokra csatlakozik, ami szintén komoly biztonsági kockázatot jelent a készüléken tárolt adatokra nézve. Mindez olyan szabályok bevezetésére sarkallta az IBM-et, amelyek a vállalat saját CIO-jának meghatározása szerint is szokatlanul konzervatívak, ám ezen az üzleti területen mindenképpen szükség van rájuk.

Mielőtt egy IBM-alkalmazott csatlakozhatna mobiljával a belső hálózatra, az IT-részleg elvégzi rajta a megfelelő beállításokat, hogy memóriája távolról is törölhető legyen, amennyiben a készüléket elveszítenék. A listán szereplő appok letiltása után mindenkinek a cég saját megoldásait kell használnia a megfelelő feladatok elvégzésére – a Dropbox helyett például az IBM által hosztolt MyMobileHub áll rendelkezésükre. A mobilok konfigurációját, frissítését és a munkakörrel összefüggő jogosultságok beállítását vagy a fájlok titkosítását is távolról végzik el.

Másokon is múlik  A fenti problémák természetesen nem csak az IBM háza táján merülnek fel, ahogy egyre több nagyvállalat próbálja meg kielégíteni az alkalmazottak igényeit az otthoni mobil eszközök használatát illetően. Bár a BYOD bevezetéseket gyakran a költségcsökkentéssel vagy a produktivitás növelésével indokolják, a projekt sokszor nincs olyan jól megalapozva, mint elsőre gondolhatnánk. A támogatás drágább lehet, mint amennyi behoz a remélt termelékenység-növekedés, és az is hibás feltételezés, hogy a végfelhasználók jól értenek saját eszközeikhez.

Saját operációs rendszert fejleszt a Kaspersky
Szuperbiztos felhőket építene az Intel

Az informatika konzumerizációjának egyik legújabb trendje, hogy az adott szolgáltatásokat professzionális változatban is elérhetővé teszik, vagyis beépített menedzsmentfunkciókkal látják el azokat. Erre jó példa a Box.com alkalmazása, de a jövőben a "személyes" appok is egyre nagyobb számban jelennek majd meg úgy, hogy biztosítani tudják a megfelelő vállalati készségeket. Persze már az is előrelépés lenne, ha mindenki teljesen világossá tenné, mihez kezd a magán- vagy céges felhasználóktól befolyó adatokkal. Erre azonban még az Apple sem hajlandó a Siri kapcsán, így – bár a konzumerizáció áramlatai alól senki sem vonhatja ki magát– az IBM és más szervezetek korlátozásai egyelőre tökéletesen indokoltnak tűnnek.

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.