Az IT biztonsággal foglalkozó BalaBit 2011-ben is több mint 30 százalékkal növelte árbevételét, amelynek immár négyötöde származik külföldről. A informatikai biztonsági követelmények folyamatos szigorodása következtében a következő években is hasonló bővülésre számít a magyar szoftverfejlesztő cég.
A BalaBit IT Security konszolidált árbevétele 2011-ben 31 százalékkal növekedett az egy évvel korábbi 1,578 milliárd forinthoz képest, és elérte a 2,058 milliárd forintot. A forgalomból a cég három fő terméke közül a legnagyobb részt a nyílt forráskódú naplózó szoftver, a syslog-ng adta, amely az árbevétel 42 százalékát biztosította. A naplózó szoftver ma már szinte iparági szabványnak számít, világszerte 850 ezer felhasználó használja az ingyenes open source verziót, míg a kereskedelmi ügyfelek száma eléri a 800-at, köztük pedig olyan szervezetek vannak, mint a NASA vagy az EADS - mondta
Györkő Zoltán, a BalaBit üzletfejlesztési igazgatója a cég eredményeit ismertető tájékoztatón. Hozzátette: a syslog-ng Store Box, amely hardverre előtelepített célgépként (appliance) érhető el, 107 százalékos növekedést produkált az elmúlt esztendőben.
A második legnagyobb termékkört a magas jogosultsággal rendelkező felhasználók (rendszergazdák, bizalmas adatokkal dolgozók, outsource-szolgáltatók) ellenőrzését végző Shell Control Box adta, a doboz értékesítéséből származó árbevétel az elmúlt 4 évben évente átlagosan 69 százalékot nőtt, tavaly pedig már a vállalat bevételeinek 36 százalékát adta. A Shell Control Boxot tavaly óta az újonnan nyitott veszprémi kutató-fejlesztő központban fejlesztik, a cég több mint 120 alkalmazottjából immár 30-an itt dolgoznak. A cég hagyományos tűzfala, a Zorp továbbra is elsősorban itthon keresett, 2011-ben ezen a területen is 19 százalékos bővülést értek el.
Szigorodó elvárások ■ Györkő Zoltán a Bitport kérdésére elmondta: bár új ötletek folyamatosan vannak, de a következő 1-2 évben nem kívánják bővíteni a termékportfóliót, mivel a várakozásaik szerint a jelenlegi piacaikon is további jelentős növekedésre lehet számítani. Az üzletfejlesztési igazgató szerint egyre növekvő igény a kiemelt jogosultsággal rendelkező felhasználók tevékenységének monitorozása, ami a külső és belső visszaélések elkerülésében segíthet.
A készülő új európai uniós adatvédelmi törvény egyik célkitűzése, hogy ne az audit teljesítése legyen a cél, hanem a biztonság beépítése az üzleti folyamatokba. Egy tevékenység-monitorozó megoldás segít felderíteni az incidenseket, amelyek így javíthatók. Segítségével az incidensekről a rendszergazda, az informatikai vezető és a cégvezető egyidőben értesülhet, így a lehető leghamarabb észlelhetik és elháríthatják a veszélyt.
A naplózás területén az extrém teljesítmény és megbízhatóság lett elvárás. A naplózás már nem csak azoknak a pénzügyi, telekommunikációs, egészségügyi és kormányzati szervezeteknek jelent segítséget, akikre az iparági és törvényi előírások kötelezően vonatkoznak, hanem azoknak a speciális igényű szervezeteknek is, amelyek kiterjedt hálózattal, adatközponttal vagy cloud infrastruktúrával rendelkeznek, illetve ezekre épülő szolgáltatást nyújtanak. Az üzemeltetés nem csak hatékonyabbá és jobban tervezhetővé válik, de a hardverigény csökkentésével jelentős összeg is megtakarítható az üzemeltetésre szánt költségkeretből.