Ha egy böngészőben olyan biztonsági rést fedeznek fel, hogy már kormányszinten is óvják a polgárokat a használatától, ott valami nagy baj lehet. Az Internet Explorerre ismét rájár a rúd.
Nehéz az Internet Explorer dolga. Az egykor gyakorlatilag monopolhelyzetet élvező böngésző piaci részesedése évek óta apad, a felhasználók előbb a Firefoxot, mostanában pedig a Chrome-ot részesítik előnyben. A közvélemény szerint a Microsoft böngészője lassú, öncélúan kezeli a webes szabványokat - a redmondi vállalat egyik utolsó működő kommunikációs mentsvára az volt, hogy böngészőjük a lehető legbiztonságosabb. Egy új sebezhetőség felfedezése, valamint az ezt követő szerencsétlen válaszlépések viszont ezt a bástyát is aláaknázhatják.
Achtung, gefährlich! ■ Jó sokáig lappangott a legújabban felfedezett biztonsági rés az Internet Explorerekben, mivel gyakorlatilag a 9-es változattól visszafelé valamennyi Windows operációs rendszer alatt futó mindegyik ma használt verziót érint. A hibát egy luxemburgi biztonsági szakértő, Eric Romang fedezte fel, méghozzá saját számítógépén: a Poison Ivy nevű kártékony kód elvben nem juthatott volna át a böngészők védelmén, ezért első körben a szakember a sokat szapult Flash újabb sérülékenységére gyanakodott, ám hamar kiderült, hogy a beépülőnek semmi köze nem volt a fertőzéshez.
Annál több az Internet Explorer saját motorjának: az adathalász kódot a Microsoft böngészőjének egyik régóta meglévő "titkos bejárata" engedte át: a felhasználókat egy olyan weboldalra irányítja, ahonnan letöltődik a malware, amely külső rosszakaróknak ad lehetőséget a számítógép irányításának átvételére.
Egy ilyen rés önmagában is veszélyes, ám a tény, hogy gyakorlatilag az összes jelenleg használt Internet Explorer verzió érintett, még kritikusabbá tette a helyzetet. A Microsoft pedig nem volt túl meggyőző az első reakcióval: egyrészt elérhetővé tett ugyan egy
javítókészletet, ám ez egy viszonylag bonyolult, rendszergazdai tudásszintet igénylő megoldás, ezért az átlagfelhasználók többsége számára használhatatlan. Ezután a redmondi vállalat azzal védekezett, hogy az Internet Explorer 10-es változatában már nincs meg ez a rés - ez csupán azért kellemetlen, mivel ez a verzió a Windows 8 beépített böngészője, régebbi operációs rendszereken nem fut.
A legnagyobb marketingkatasztrófa a német szövetségi kormány hivatalos nyilatkozata, amelyben szakértői véleményekre hivatkozva óva intik a felhasználókat az Internet Explorer használatától, és azt ajánlják, hogy a probléma teljes megoldásáig váltsanak más browserekre.