Idén ismét megtartják a számítógépes támadást kivédő szimulációs gyakorlat az Európai Unióban. Magyarország jó helyen áll az uniós országok között a kritikus információs infrastruktúrák védelmében.
Az információs infrastruktúra védelméről (CIIP) tartott távközlési miniszteri konferencián Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális menetrendért felelős alelnöke elmondta: a számítógépes támadások 500 milliárd eurós – Belgium GDP-jének megfelelő – kárt okoznak az EU-ban, ami évente újabb 12 százalékkal nő. A védekezés tagállami szinten a számítógépes szükséghelyzeteket kezelő csoportok (CERT) feladata, amelyeket a jövő év végéig valamennyi tagállamban és EU-intézményben fel kell állítani.

Kiberháborús szimulációt korábban már tartottak az EU-ban: a tavaly novemberi Cyber Europe 2010 gyakorlaton azt a helyzetet szimulálták, hogy az uniós tagországok közötti internetkapcsolat fokozatosan megszűnik vagy jelentősen lelassul. A hálózati összeomlás elkerülése érdekében a tagállamoknak együtt kellett működniük egymással. Az Európai Bizottság év végén ennek az akciónak a megismétlésére készül, sőt az Unión túlmutató összefogásra is szükség van: az EU és az Egyesült Államok csütörtöki bel- és igazságügyi miniszteri találkozóján megállapodtak benne, hogy az informatikai biztonsággal és a kiberbűnözéssel foglalkozó közös munkacsoport az év végi EU-USA csúcsra elkészíti jelentését.

Nálunk minden rendben A tagállamok felkészültségéről szóló, az Európai Hálózatbiztonsági Ügynökség (ENISA) által készített jelentés szerint Magyarország az élmezőnyben van. A soros magyar EU-elnökség nevében a magyar infokommunikációs államtitkár, Nyitrai Zsolt kiemelte: a CERT jelenlegi feladatainak ellátásához elégséges szintű költségvetési támogatást kap, de ha az unióban szorosabb tagállami együttműködés jön létre a kritikus információs infrastruktúrák védelmére – amelyet a magyar elnökség prioritásként kezel –, akkor a forrásokat bővíteni kell.

Tavaly minden harmadik európai PC megfertőződött
IDC: az ingyenes vírusirtó is lehet jó

A miniszterek tanácskozása előtt tartott pénteki sajtótájékoztatóján Nyitrai Zsolt hangsúlyozta, hogy a csütörtökön kezdődött tanácskozáson a tagállamok távközlési miniszterei között konszenzus születhet az ENISA működésének meghosszabbításáról, amelyről május végén  döntenek. Az államtitkár szerint a magyar elnökség fontos törekvése a kritikus információs infrastruktúrák védelme és a digitális bűnözés megelőzése, amelyet a közlekedéshez és az energiaügyekhez hasonlóan uniós szabályozási szintre történő emeléssel kell megvalósítani.

Jöhet a hosszabbítás Az MTI értesülése szerint a május 27-i brüsszeli tanácsülésen várhatóan további másfél évvel meghosszabbítják a Suba Ferenc személyében magyar alelnökkel rendelkező, a kritikus infrastruktúrák védelmével kapcsolatban javaslattevő és stratégiakészítő ügynökség működését.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.