A Darmstadti Műszaki Egyetem kutatói szerint jó ötlet lenne, ha vészhelyzetekben az első beavatkozók egy mozdulattal kikapcsolhatnák a környéken található vezeték nélküli eszközök biztonsági funkcióit.
Az internet kikapcsoló gombjának (kill switch) nevezett koncepció hosszú ideje borzolja a szolgáltatók, biztonsági szakemberek, nem utolsó sorban pedig a felhasználók kedélyét. Ez tulajdonképpen az egyes országok hálózatának teljes vagy részleges lekapcsolását jelenti a világhálóról, méghozzá egyetlen, központi kontrollponton keresztül, amelyet a felhatalmazással rendelkező szervezet vagy személy felügyel.

Mióta a kiberháború kézzel fogható valósággá vált, és a kritikus infrastruktúra elleni támadások valós kockázatot jelentenek, a kill switch elképzelése is létjogosultságot nyert. Ezzel együtt a megoldás olyan technikai és jogi kérdéseket vet fel, amelyekre eddig nem sikerült megnyugtató választ találni, sőt maga az internet sem annyira stabil és decentralizált rendszer, mint amilyennek eredetileg elképzelték.

Diktatúra-import  Kínában a kormányzat már rendelkezik hasonló, bár nem teljeskörű eszközökkel. Az Egyesült Államokban a nagy nyomás ellenére is lassabban halad a dolog: bár Obama elnök júliusi rendelete az USA valamennyi kommunikációs rendszerének irányítására szóló felhatalmazást is tartalmaz, ami formailag még mindig nem a főkapcsoló megkaparintását, hanem katasztrófahelyzetek esetén a kommunikációs csatornák biztosítását célozza.

Más kérdés, hogy sokak szerint a tágan értelmezhető meghatározások miatt az elnök így is megadta magának az ország internethálózata feletti ellenőrzés lehetőségét. Ez nemcsak aztért aggályos, mert a szóban forgó rendszerek négyötödét magáncégek üzemeltetik, hanem azért is, mert az amerikai szerverek működése alapvető hatással van a világháló egészére, ami kívülről nézve is érdekessé teszi a kérdést.

Lokális változat  Legutóbb egy friss németországi tanulmány is vitát robbantott ki hasonló, bár másmilyen célú felvetésével. A Darmstadti Műszaki Egyetem kutatóinak publikációja hangzatos címmel támad (A vezeték nélküli routered életeket menthet), és a balesetek, természeti csapások vagy terrorcselekmények esetében adna különleges jogosítványokat a megfelelő kormányzati szervek kezébe.

Mivel ezekben a helyzetekben a mobilhálózatok gyorsan túlterheltté válhatnak, a javaslat szerint biztosítani kell, hogy központilag ki lehessen iktatni a környéken található, irodai vagy otthoni útválasztók biztonsági funkcióit. Az eszközöket ezzel szabadon igénybe vehetnék az először helyszínre érkező alakulatok, stabilizálva vagy megnövelve a rendelkezésükre álló mesh hálózatok teljesítményét.

Ez sem népszerű ötlet  Természetesen a megoldást technikai oldalról nem a routerek cseréjével, hanem azok vezérlőinek (firmware) frissítésével képzelik el, Aachenben pedig önkéntes cégek és magánszemélyek segítségével már demózták is, mindez hogyan festene a gyakorlatban. Élesben viszont az egésznek csak igen nagy számú router bevonásával lenne értelme, ami praktikusan kizárja az önkéntességre alapuló részvételt.

Nem törölte a szabálytalanul gyűjtött adatokat a Google 
Európában végleg megbukott az ACTA

A kritikusok ebben az esetben is a bevezetéshez szükséges, intruzív szabályozást kifogásolják, a hardvergyártóknak pedig – bár hivatalosan egyikük sem véleményezte a javaslatot – olyan frissítéseket kellene ügyfeleikre erőszakolniuk, amelyek megfosztják őket felügyeleti jogaiktól. Az Ars Technica által megkérdezett biztonsági szakember szerint egy ilyen rendszert mindenképpen úgy kell kialakítani, hogy csak a "jó fiúk" férhessenek hozzá. Mivel ez hihetetlenül kockázatos feladat volna, a legjobb megoldás, ha bele sem kezdenek a dologba.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.