A Dropbox felhő alapú adattárolás egyik legnépszerűbb szolgáltatása, a népszerűségnek azonban ára van. A folyamatos adatkezelési viták után újraírták a felhasználási feltételek szövegét.
A
Dropbox célkeresztbe került az utóbbi hónapokban. Az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (U.S. Federal Trade Commission, FTC) májusban kezdett vizsgálódni a cloud szolgáltatás adatbiztonságával kapcsolatban, majd végfelhasználók perelték egy biztonsági rés hiányos kezelése miatt. A legfrissebb hisztéria akkor tört ki, amikor páran a kissé kuszán megfogalmazott jogi szöveget félreértelmezve nekiálltak valami olyasmit kritizálni, amivel nem is igazán volt baj.
Ki itt belépsz ■ Július legelső napján a Dropbox megújította jogi szövegeit, frissült a felhasználási feltételeket, személyiségi jogokat és biztonsági kérdéseket leíró oldaluk. Amikor erről a hivatalos Dropbox-blogon is említést tettek, a kommentelők ámokfutásba kezdtek, és nemsokára más webes fórumok is visszhangozni kezdtek attól, hogy a Dropbox állítólag minden feltöltött adatra igényt tart.
A "már megint egy Nagy Testvér" jellegű felháborodott üzenetek és bejegyzések hatására a Dropbox egyszerűsítette és tisztázta a felhasználási feltételek szövegezését. Ebben egyértelművé tette, kinek a tulajdonában állnak a felhasználók által feltöltött fájlok, képek, szövegek, azaz a szolgáltató terminus technicusa szerint a "stuff", vagyis "cucc". A megoldás rögtön kivívta a szakma elismerését, sokan az összes online adatokkal dolgozó szolgáltató számára hasonlót tennének kötelezővé.
Ami a tiéd, az a tiéd ■ A Dropbox jelenlegi megfogalmazása a következő: "A szolgáltatásaink használata közben információkat, fájlokat, mappákat töltötök fel a Dropboxra (közös néven ez a "te cuccod"). A te cuccod teljes tulajdonjoga a tiéd. Mi semmilyen formában nem tartunk igényt annak tulajdonlására. Ezek a felhasználási feltételek semmilyen formában nem jogosítanak fel minket az adataid vagy szellemi tulajdonaid felhasználására, kivéve az alábbi, korlátozott jogokat, amelyek a szolgáltatás működtetéséhez szükségesek. (...) A tisztánlátás érdekében a meghatározott, ritka kivételeken kívül, a szolgáltatás esetleges változásától függetlenül soha, semmilyen célból nem osztjuk meg a tartalmaidat mással, még az igazságügyi szervekkel sem, csak akkor, ha erre te utasítasz minket."
Tiszta beszéd ■ A Dropbox jogi tanácsadója, a korábban a Google jogi részlegénél dolgozó
Ramsey Homsany szerint ráadásul az átfogalmazás csupán a közérthetőség érdekében volt szükséges, mert a feltételek ezelőtt is pontosan ugyanilyenek voltak. A szakember úgy látja, hogy a szöveg megváltoztatása pár nap alatt is kifejezetten pozitív visszhangot váltott ki, az elemzői vélemények pedig máris egyfajta példaként emlegetik a konkrét megfogalmazást.
Szerinte az egyre jobban elterjedő cloud szolgáltatások korában mindenkinek ilyen egyértelműen kellene körülhatárolni, mi történhet a felhőben elhelyezett adatokkal. Így elkerülhető lenne, hogy a paranoiásabb felhasználók idegenkedjenek a technológiától.