Hetente százas nagyságrendű olyan informatikai biztonsági incidens történik itthon is a kritikus infrastruktúrák üzemeltetésében, amely valamilyen beavatkozást igényel. A jogszabályi felhatalmazással működő szervezetek mellett nemsokára egy önkéntes mozgalom is segítheti az egyre szervezettebb kibertámadások elleni védekezést.
Gyökeres változások érzékelhetők az elmúlt időben a világ informatikai biztonsági piacán: biztonsági szakértők szerint a közelmúlt eseményei azt sejtetik, hogy a nemzetközi kiberháború már jelenleg is zajlik. Az elmúlt években nem csak a vállalatokat érintő informatikai támadások szaporodtak el, de világszerte megsokszorozódtak az országok kritikus infrastruktúráit érő csapások is, így például az áramszolgáltatókat ért kiberincidensek száma 30 százalékkal nőtt a 2009-2010-es időszakban a korábbi évekhez képest. Számos ország megkezdte már a felkészülést az informatikai hadviselésre, így például az USA, Kína, de Irán és Észak-Korea is jelentős számú hackert foglalkoztat hadseregében.

Kis költség, nagy kockázat Krasznay Csaba kiberhadviselés kutató szerint a kibertámadások legnagyobb kockázata abban áll, hogy az akciók aránylag kis költséggel, kevés ember bevonásával végrehajthatók. Nem véletlen, hogy a vezető hatalmak kivétel nélkül hangsúlyozzák a kibervédelem fontosságát. Az Európai Unió jövőre hozza létre a nagy európai informatikai rendszerek felügyeletével foglalkozó operatív szervezetet az észtországi Tallinnban, ahol a NATO tagországok védelmét összehangoló és kutató Kibervédelmi Központ jelenleg is működik.

Jakab Péter, az MKB Bank Zrt. ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség Bankbiztonsági Munkabizottságának elnöke azt hangsúlyozta, hogy a kockázatok nem pusztán elméleti, hanem nagyon is valóságos lehetőségek, a károk bekövetkezése jószerével csak azon múlnak, hogy van-e érdek vagy szándék egy-egy támadás véghez viteléhez. A védelmi feladatok ellátásához ennek az oldalnak is hasonló eszközökkel és tudással kell felvértezni magát, mint a támadóknak – tette hozzá.

A kibertámadások legnagyobb kockázata abban áll, hogy az akciók aránylag kis költséggel, kevés ember bevonásával végrehajthatók...

Itthon is már felvetődött egy kibervédelmi stratégia elkészítése: Hende Csaba honvédelmi miniszter április végén azt nyilatkozta, hogy még idén megalkotják a kibervédelmi stratégiát. Itthon két helyen, a Nemzeti Nyomozó Irodán és a BRFK-n belül is működik „internetrendőrség”, azonban a nyomozóhatóságnak nem a támadások elleni védekezés, „csupán” a számtógépes bűncselekmények felderítése a feladata.

Rendszeres gyakorlatok Egy, az elektronikus közszolgáltatás biztonságáról szóló 2009-es kormányrendelet a Puskás Tivadar Közalapítvány keretein belül létrehozta a Nemzeti Hálózatbiztonsági Központot. A Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ egyik fő feladata a kormányzati CERT tevékenység ellátása, amit korábban - a jogszabály megjelenése előtt - PTA CERT-Hungary Központ néven a Kormányzat megbízásából látott el.

Az összesen 27 biztonsági szakembert foglalkoztató hálózatbiztonsági incidenskezelő központ nem csak a kormányzati gerinchálózat védelmét látja el, de más szervezetekkel kötött szerződések alapján egyes kritikus infrastruktúrákkal szembeni támadásokat is vizsgál – tudtuk meg Suba Ferenctől, a PTA Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ (CERT-Hungary) nemzetközi képviselőjétől.

Így például bankok számára is nyújtanak egyes biztonsági szolgáltatásokat, de 2006 óta – amikor nem kevesebb, mint 8 nyolc magyar bank ellen történt egyszerre külföldről érkező támadás – éves gyakorlatokat is végeznek a a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Bankszövetség és a rendőség bevonásával. A legutóbbi gyakorlat alkalmával például létrehoztak egy teljes banki mintarendszert, amelyen kipróbálhatták a pénzintézetek a különböző támadások elleni védekezési lehetőségeket.

A központ energiabiztonsági csoportja a MAVIR, a Paksi Atomerőmű és a Földgázszállító Zrt. elleni hálózati incidenseket is vizsgálja, amelyek szervezetek bevonásával az elmúlt években két nemzetközi gyakorlaton is részt vettek. A hírkközlési ágazatban szintén jelentik az észlelt incidenseket a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság számára. Suba Ferenc kérésünkre elmondta: havonta átlagosan mintegy 100 olyan incidenst észlelnek az általuk felügyelt szervezetek hálózataiban, amelyek valamilyen beavatkozást, kezelést igényelnek.

Önkéntes szerveződés A közelmúltban egy új civil kezdeményezés, a Önkéntes Kibervédelmi Összefogás (KIBEV) is „bejelentkezett”, hogy részt vállalna a hazai kibervédelemben. A megalakítás alatt álló, jelenleg még tagtoborzást végző szerveződés alapvetően a kritikus infrastruktúra üzemeltetők és auditorok képviselőiből állna, akikhez a hazai biztonsági szakma „krémje” is csatlakozhatna.

Keleti Arthur, az Informatikai Biztonság Napja (ITBN) rendezvény  főszervezője és a KIBEV kezdeményezés elindítója szerint a tavaly az iráni atomprogramot megbénító, feltehetően az USA és Izrael által készített számítógépes vírus, a Stuxnet egy új fejezetet nyitott az informatikai- és szolgáltató rendszereket (például víz- és áramellátás, közlekedés, bankszektor) érintő fenyegetettségek történetében, amire minden országnak reagálni kell.

A biztonsági szakember szerint, bár a kormányzati gerinchálózat védelme komoly kockázatcsökkentő tényező, de a kritikus infrastruktúrák védelme túlnyomórészt magáncégek kezében van, amelyek saját belátásuk szerint tesznek azok informatikai védelméért. Keleti Arthur úgy véli, az ITBN, illetve a KIBEV ernyője alatt összegyűlt szakemberek tudását akár egy önkéntes kiberhadsereg megalakításához is fel tudnák kínálni.

Hasonlóképpen gondolja Suba Ferenc is, aki szerint a KIBEV egy – akár többszáz fős – szakértői „tartalékos csapatot” adhatna a Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ számára, amely egy esetleges országos méretű katasztrófa esetén segíteni tudna az elhárításban. Az önkéntes szerveződésre alapulva az eddigieknél lényegesen nagyobb nemzetközi kibervédelmi gyakorlatokat is lehetne szervezni hazánkban – vélekedett a hálózatbiztonsági incidenskezelő központ képviselője.

Önkéntes hazai kiberkommandó alakul
Kiberháború: honnan érkezik a támadás?

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.