Az Európai Unió szimulációs gyakorlatán a Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ is részt vett a feltételezett hackertámadás kivédésében.
A november 4-én tartott, Cyber Europe 2010 nevű gyakorlatot az uniós tagállamok szervezték az Európai Unió Hálózati és Információ Biztonsági Hivatala  (ENISA) és a Közös Kutatóközpont (JRC) támogatásával. A 27 tagállam mellett aktív félként vagy megfigyelőként részt vett benne Izland, Norvégia és Svájc is.

Az egyes országokat különböző hatóságok képviselték, például hírközlési minisztériumok, a kritikus informatikai infrastruktúra védelmét ellátó hatóságok, válságkezelő szervezetek, a nemzeti számítógépes biztonsági incidensekkel foglalkozó csoportok, nemzeti információbiztonsági hatóságok és bűnüldözési és hírszerzési szervek.

Egységes fellépés A maga nemében ez volt az első ilyen átfogó európai gyakorlat kibernetikai támadás kivédésére. A gyakorlat során a szakértők több EU-tagállamra kiterjedő, létfontosságú online szolgáltatások ellen indított szimulált hackertámadást próbáltak kivédeni. A szimulációs forgatókönyv szerint a gyakorlatban részt vevő európai országok közötti internetkapcsolat fokozatosan megszűnik, vagy jelentősen lelassul. Ilyenkor a hálózati összeomlás elkerülése érdekében a tagállamoknak együttműködésére van szükség.

A gyakorlat során a szimulált támadás által érintett hálózati csomópontokról át kellett irányítani az internetes forgalmat, ellenkező esetben volna az online szolgáltatásokhoz – például az elektronikus kormányzati oldalakhoz – való hozzáférés. A tagországok egymás után szembesültek egyre súlyosabb hozzáférési problémákkal, az átfogó incidens kezeléséhez pedig közös fellépéssel és információmegosztással, illetve a megbízható kapcsolati pontok kiépítésével járultak hozzá.

Van még mit tenni Magyarországot a nemzetközi gyakorlaton a Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ képviselte, szimulálva az éles helyzet esetén szükséges magyarországi intézmények, hatóságok közötti kommunikációt és eljárásokat. Az előre nem ismert feladatok tekintetében a Központ nyolc külföldi partnerrel tartotta folyamatosan a kapcsolatot, és vonta be szükség esetén a magyar hatóságokat is. A gyakorlatot követő értékelések alapján dícséretet kapott a magyar részvétel és együttműködési képesség.

A NATO és az EU is fejlesztené az IT-határőrséget
Jövőre jelenteni kell a távközlési cégeket ért IT-támadásokat

A gyakorlat tapasztalatai arra is rámutattak, hogy nemzeti szinten még bőven vannak teendőink az incidenskezelési szabályok és a kritikus infrastruktúrák védelmi koordinációs eljárási szabályainak kidolgozásában. A Puskás Tivadar Közalapítvány beszámolója szerint szükség van még bizonyos nemzeti információbiztonsági funkciók kialakítására, és ezeken alapján felkészülésre, illetve a gyakorlatokon alapuló védelmi képesség fenntartására.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.