A Cyber Europe 2012 keretei között a négy megfigyelő és huszonöt aktív résztvevő országból több száz biztonsági szakember igyekezett visszaverni egy nagyszabású, szimulált kibertámadást.
Csütörtökön Európa-szerte több mint 300 számítógép-biztonsági szakember vett részt a Cyber Europe 2012 második páneurópai kibergyakorlatán. A nagyszabású, szimulált kibertámadás során ezernél is több különálló biztonsági eseményre kellett reagálnia a főbb pénzintézeteknek, távközlési vállalatoknak, internetszolgáltatóknak, valamint a helyi és tagállami kormányzati szerveknek.
Erősítik a válaszkészséget ■ A gyakorlat nemzeti és európai szintű tevékenységeket kapcsolt össze. A kiosztott szimuláció egyrészt az állami hatóságok együttműködését elősegítő mechanizmusok, eljárások hatékonyságát és méretezhetőségét segít felmérni, másrészt felderíti az európai állami és magánszektor szereplői közti együttműködést a nagyszabású kibertámadások hatékonyabban kezelése érdekében.
Megvizsgálták, hogy az érintettek milyen válaszlépéseket tennének és hogyan működnének együtt, ha például európai pénzintézetek nyilvános webhelyeit és számítógépes rendszereit huzamosabb ideig informatikai támadás érné. A 2010-es gyakorlathoz képest a Cyber Europe 2012 jelentősen fejlődött, mint ahogy bankok és internetszolgáltatók is most először vettek részt informatikai támadások összeurópai szimulációjában.
Legutóbb jók voltunk ■ A technikailag reális fenyegetéseket egyetlen, szimultán növekvő, elosztott szolgáltatásmegtagadással járó támadássá (DDoS) ötvözték a résztvevő ország online szolgáltatásai ellen. Bár a gyakorlat nem érintett valós, létfontosságú információs és kommunikációs infrastruktúrákat, rendszereket és szolgáltatásokat, egy ilyen forgatókönyv élesben több millió polgár szolgáltatását szakítaná meg Európa-szerte.
A korábbi,
Cyber Europe 2010 gyakorlaton azt a helyzetet szimulálták, hogy az uniós tagországok közötti internetkapcsolat fokozatosan megszűnik vagy jelentősen lelassul, a hálózati összeomlás elkerülése érdekében pedig a tagállamoknak együtt kellett működniük egymással. A tagállamok felkészültségéről szóló jelentés akkor az élmezőnybe sorolta Magyarországot. A mostani gyakorlatról az
Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (ENISA) szakemberei pár napon belül készítenek gyorsjelentést, amelyet az év végéig a főbb következtetéseket ismertető beszámoló követ majd.