Ha manapság beírjuk egy webes keresőbe a felhő szót, egyre gyakrabban a cloud alapú megoldásokkal kapcsolatos találatok ugranak elő. Az anyatermészet azonban időről időre gondoskodik róla, hogy a felhő eredeti jelentését se felejtsük el, és ennek az internetes felhőszolgáltatások látják kárát.
Az elmúlt hét végén az Egyesült Államok több területén is pusztító viharok söpörtek végig, amelyek többek között a közműellátásban, így az áramszolgáltatásban is komoly gondokat okoztak. Péntek éjszaka például Virginia államban egy villámlás kiiktatta az Amazon felhőszolgáltatásának, az Amazon Web Services-nek egy jókora részét, amelyet partnercégek százai használnak adattárolásra és számítási feladatok elvégzésére. Olyan népszerű szolgáltatások álltak le a baleset kapcsán, mint a Netflix, a Pinterest és az Instagram.

A legnagyobb ügyfelek, például a Netflix néhány óra alatt rendezték soraikat és teljesen vagy részben újraindították szolgáltatásaikat, az Amazon közleménye szerint pedig szombat délelőttre a legtöbb partnernél helyreállt a rend.


Folyik a viharkárok helyreállítása - manapság már nem csak a lámpa sötétül el...

A felhő erősebb a cloudnál? A mostani kiesés ismét felszínre hozta az egyébként is gyakran emlegetett kockázatokat a felhő alapú megoldásokkal kapcsolatban. Az Amazon a kiesés ideje alatt gyakorlatilag semmilyen használható tájékoztatást nem adott az aggódó kérdésekre azzal kapcsolatban, milyen nagyságrendű a kár, meddig tart a kiesés, vesznek-e el adatok. Ez pedig újra aláhúzza azokat a kételyeket, amelyek a cloud biztonságát, megbízhatóságát kérdőjelezik meg. Az ilyesféle negatív előítéletek gyorsan hangossá válnak minden olyan esetben, amikor valami miatt "elszáll" valamelyik nagy szolgáltató rendszere - az Amazonnak ráadásul nemrég, idén áprilisban volt már egy több napos kiesése.

Már fontos tényezőnek számítanak azok a vállalatok, akik javarészt, vagy akár teljesen a felhőtől függnek. Egyrészt ott vannak a szolgáltatók, közöttük a már említettekkel, amelyek saját megoldásaikat eleve a weben keresztül teszik elérhetővé, másrészt pedig egyre több azon vállalatok száma, amelyek napi tevékenységük egyes elemeit végzik a felhőben. Az ehhez hasonló leállások legfontosabb negatív hatása természetesen a szolgáltatás - és ezzel együtt a pénztermelés - kiesése, de emellett hosszabb távú negatív következményekkel is számolni kell.

Bizonyítási kényszer Mostanában minden kapcsolódó szolgáltató és megoldásszállító azt harsogja, hogy a költséghatékonyság, tervezhetőség, a helyfüggetlenség és még tucatnyi egyéb szempont miatt aki teheti, álljon át cloud alapú munkavégzésre. Aki viszont még eddig nem próbálta a felhőt, könnyen elriadhat az ehhez hasonló esetekról olvasva, hiszen ki az, aki egy olyan szolgáltatásra bízza üzlete működését, amely bármikor egy előre nem látható esemény miatt leállhat vagy tönkremehet?

A szakértők szerint a cloud piac legnagyobbjai előtt épp ezért kettős feladat áll, amelyet gyorsan és hatékonyan kell végrehajtaniuk: egyrészt meg kell oldaniuk a rendszerek hatékony és gyors redundanciáját, amely garantálhatja, hogy hasonló esetekben az adatok duplikálásával és a folyamatok más szerverre történő mozgatásával minimális vagy semmilyen kiesés mellett folytathatják a munkát a csatlakozó felhasználók. Ezzel együtt pedig egyértelműen és megnyugtatóan kell közzétenniük a rendszerek megbízhatóságáról szóló információkat, hogy ne induljon el egyfajta "vissza a cégen belüli szerverekhez" mozgalom, amely hosszabb távon nem csak a cloud piacot, de a vállalati informatikát is erősen befékezné.

Elborult az Amazon felhője
Szálljon le a felhők közül, avagy a cloud és a menedzser
A sokszínű Európa hátráltatja a cloudot

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.