Soron kívüli frissítés követ soron kívüli frissítést a Javánál. Az Oracle ismét fontos hibajavítást adott ki.
Nem csillapodik a vihar a Java körül. Az idei évben egymást érik a rendkívüli biztonsági frissítések. Alig egy hónapja történt, hogy az Oracle soron kívül foltozott be nulladik napi sebezhetőségeket. Majd két és fél héttel később – már a tervezett javításban – ismét veszélyes sérülékenységeket kellett orvosolni. Úgy tűnik, az Oracle elszántan küzd a Java biztonsági problémáinak hatékonyabb felszámolásán, ezért is csökkentette két hónapra az eredetileg négy hónapos frissítési ciklust. Ennek megfelelően a következő frissítés április 16-án érkezett volna, ám a terveket keresztülhúzta az élet: újabb biztonsági résekre derült fény, melyeket célzott támadások során már elkezdtek kihasználni.

Két biztonsági rés A mostani frissítés két sebezhetőséget orvosol, melyeket a 2D összetevő tartalmaz, és a legmagasabb veszélyességi besorolást érdemelték ki. Kihasználásukkal jogosulatlan távoli kódfuttatásra nyílhat lehetőségük a támadóknak, akik az érintett rendszerek felett teljes mértékben átvehetik az irányítást.

Olyan sérülékenységek ezek, melyek autentikáció (például felhasználó–jelszó páros) nélkül is kihasználhatók távolról – hangsúlyozta az Oracle közleménye. Ahhoz, hogy a sérülékenységek valóban veszélyt jelentsenek, a felhasználónak meg kell látogatnia egy kártékony weboldalt a webböngészőjében. Ekkor lefut egy exploit, amely komoly kockázatot jelent a felhasználói rendszerek elérhetőségére és integritására.

A probléma orvoslásához a Java 7 Update 17-et (7u17), illetve Java 6 Update 43-at (6u43) kell letölteni. Az Oracle azonban emellett mindenkinek azt javasolja, hogy álljon át a Java 7-re, mivel a cég a Java 6 frissítésének beszüntetését tervezi. Az, hogy a tervfből mikor válik tény, egyelőre nem tudni, hiszen eredetileg a február 19-én megjelent frissítés, Java 6 Update 41 lett volna az utolsó kiadás, ám az Oracle most mégis kiadott egy soron kívüli javítást.



Kockázatcsökkentő beállítások Eric Maurice, az Oracle egyik igazgatója, szerint a mostani hibák a szerveroldali Java megoldások, illetve a Java-alapú desktop alkalmazások biztonságára nincsenek hatással. Ami pedig a webes biztonságot illeti, a felhasználók a Vezérlőpultból elérhető Java Control Panelen található "Security" fülön kikapcsolhatják a Java tartalmak böngészőkben való futtatását, ha arra nincs szükségük. A szakember hangsúlyozta, hogy az itt található biztonsági beállítások alapértelmezés szerint "magas" szintre vannak állítva, amivel megakadályozható a nem megfelelően aláírt vagy önaláírt Java appletek automatikus futtatása. Egyébként is: csak akkor szabad engedélyezni egy applet végrehajtását, ha az megbízható forrásból származik – tette hozzá az általános érvényű igazságot a szakember.

A Java mostani sebezhetőségei már korábban is ismertek voltak, de azt nem lehet pontosan tudni, hogy a kiberbűnözők mióta használja ki azokat a károkozásaihoz. Egy biztos: múlt hét csütörtökön a FireEye, majd a Symantec kutatói is olyan Java-alapú támadásokra bukkantak, amelyek a most befoltozott biztonsági résekre is alapoztak. A támadások a Naid nevű trójaira épültek, melynek érdekessége, hogy a készítői azokkal a tanúsítványokkal igyekeztek megbízhatónak feltűntetni, amelyek a Bit9 rendszeréből szivárogtak ki még a múlt hónapban.

A Java legújabb verziói letölthetők az Oracle weboldaláról, vagy az automatikus frissítési funkciók segítségével telepíthetők.

Veszélyben a Microsoft védelmi vonalai
Mindenhol a toppon akar lenni az Oracle - háttérbeszélgetés Mark Hurddel

Az orosz kiberkémek már a szomszéd irodában vannak

A szakértők szerint a Kreml-támogatását élvező hekkercsoport egy teljesen újszerű megközelítéssel tudott adatokat lopni a kiszemelt hálózatról.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.