Talán azt hihetnénk, az iOS és az Android,valamint a mellettük küzdő néhány további mobil operációs rendszer mellé már senki nem tartana érdemesnek elindítani egy teljesen újat. A finn Jolla által fejlesztett Sailfish azonban megpróbálkozik a lehetetlennel.
A Jolla név ma még a legtöbbeknek ismeretlenül csenghet, pedig a mobilos fejlesztéseket, ígéretes startupokat figyelők közül többen máris egyfajta új Apple-ként definiálják a friss céget. Persze itt nem a mostani, világuralomra törő óriásvállalatra gondolnak, hanem a hőskor bátor újítójára. Persze hasonló csodás indulásokba sokan "belehaltak" már, az új mobil rendszer valóban érdekesnek tűnik, nem is véletlenül.
Kihagyott ziccerből friss ötlet ■ Ha az alábbi videón megnézzük a Sailfish kódnevű operációs rendszer demóját, egyesek párás szemmel idézhetik fel magukban a Nokia egyik legnagyobb kihagyott helyzetét, méghozzá az Intellel közösen fejlesztett MeeGo operációs rendszert. Ez volt az a fejlesztés, amelyet az egyre csúnyábban bukdácsoló Symbian kiváltására kezdtek el annak idején, ám a Microsoft-házasság rövid úton lefejezte a kezdeményezést.
Az egyedüli MeeGo-alapú Nokia telefon az N9 volt, amely már nem tudott nagy üzleti sikert elérni (hiszen megjelenésekor már ismert volt, hogy egyszerre az első és utolsó MeeGo-s Nokia készülék lesz), pedig az operációs rendszer kifejezetten pozitív visszhangra talált, és mindenhol egy bugyuta módon elpuskázott nagy lehetőségként hivatkoztak rá.
A Sailfish hasonlósága nem véletlen: a Jolla név alatt ugyanis főként a MeeGo-n dolgozó egykori Nokia-fejlesztők gyűltek össze, hogy a nagy reményekkel indult egykori rendszer gondolatvilágát egy teljesen új projektben támaszthassák fel.
Sami Penimaki, a Jolla kereskedelmi vezetője szerint egyáltalán nincs késő egy új mobil operációs rendszer bevezetésére. Bár sokan úgy gondolják, hogy az okostelefon-világ Coke-Pepsi párharcát vívó iOS-Android duó mellé szinte lehetetlen felzárkózni (ez láthatóan az erőfeszítésekbe dollármilliárdokat ölő Microsoftnak sem sikerült idáig), a finn szakember szerint ehez csupán egy jó ötleteken alapuló friss, dinamikus rendszer kell, nem pedig óriási befektetések.
Penimaki főleg a távol-keleti piacot tartja nagy reménységnek: a kínai okostelefon-piac például jövőre akár 150 százalékkal is növekedhet 500 millió eszközre a jelenlegi előrejelzések szerint. A friss piacoknak pedig még nincsenek kialakult előítéletei és kedvencei, ők még képesek tisztán a funkcionalitás, a felhasználói élmény alapján dönteni. Ha pedig itt megvan az erős háttér, lehet kezdeni a terjeszkedést "visszafelé", az európai és amerikai piacokra. A legnagyobb kínai mobil-értékesítő lánccal, a 2100-nál is több üzlettel rendelkező D.Phone-nal már alá is írt egy megállapodást Sailfish alapú készülékek forgalmazására.
Tényleg felszáll a repülőhal? ■ A Jolla komoly ázsiai hadműveletekbe kezdett, Helsinki mellett Hong-Kongban is nyitottak egy irodát, és hamarosan elindul egy kínai kutató-fejlesztő részleg is. Marc Dillon, a Jolla ügyvezetője szerint a rendszer nagy előnye, hogy sokkal felhasználóbarátabb, okostelefonos használatra szabott kezelési ötletekből építkezik. Ahogy a videón is látszik, az N9-re emlékeztető, de annál is továbbfejlesztett módon az érintés helyett itt inkább a "pásztázáson" van a hangsúly.
Dillon szerint az iOS és az Android egyaránt túl sokat merít még a számítógépek világából: igaz, hogy érintősek, de még mindig ikonoknál, koppintásoknál ragadtak le, pedig az ujjakkal teljesen máshogy, hatékonyabban és kényelmesebben is el lehetne érni alapfunkciókat. Az egyedi kezelőfelületen persze megtalálhatók ikonok is, valamint a Windows Phone és a Windows 8 élő csempéire hasonlító "keretek" is, ám ezek nem csak információközlésre és az alkalmazás elindítására használhatók: a felületükön végzett ujjmozdulatokkal megnyitás nélkül is irányíthatjuk az app alapfunkcióit.
Persze sokan vannak, akik üzletileg még nem tartják elegendőnek a keleti megközelítést és az innovatív kezelőfelületet: az elemzők egy részének véleménye szerint ezen előnyök még nem késztetik arra a jelenlegi mobileszközökre célzó fejlesztőket, hogy egy újabb rendszert is vegyenek be az alkalmazás-készítési folyamatba. Márpedig app-ökoszisztéma híján egy új mobilos rendszer bármilyen jó is, csupán olyan, mint egy sportkocsi kerekek nélkül. Most tehát vigyázó szemünket Kínára vetjük, visszaszivárog-e onnan a közeljövőben egy olyan versenyző, amely még a nagyokat is megizzaszthatja.