A Google Android és a cég tévés szolgáltatása, az Apple iPhone-ja illetve a Mac OS X platform, továbbá a Foursquare is szerepel azon a listán, amelyet a McAfee kutatólaborja állított össze azok alapján, hogy szerintük mely területek céloznak majd meg jövőre az informatikai bűnözők.
A McAfee biztonsági szoftvercéghez köthető kutatócsoport nyilvánosságra hozta azt a listát, amely a 2011-es év legkedveltebb támadási célpontjait és formáit tartalmazza. Az említések között több olyan termék és platform szerepel, amelyekről sokáig úgy hírlett, hogy teljesen mentesek az ilyen típusú fenyegetettségektől.

 

Közösségi bűnözés  Egyáltalán nincs semmi meglepő abban, hogy az első pontokat uralja a közösségi média. Ez a platform az utóbbi években, de különösen idén vált hatalmas tényezővé. Ahol sok a felhasználó, ott előbb-utóbb feltűnnek az adatokra éhes kiberbűnözők is.

Az új technológia új trükköket is szül. A biztonsági cég szerint az URL-rövidítő szolgáltatások például kiemelten kedvelt célpontok lesznek jövőre. Ezeket a linkeket spamelésre és egyéb kártékony dolgokra tudják majd felhasználni, melynek hírvivő platformjaként a közösségi megoldások (Facebook, Twitter stb.) fognak szolgálni. Érdekes, de nyilván nem véletlen egybeesés, hogy a szoftvercég nemrégiben indította el saját URL-rövidítő megoldását McAf.ee néven.

Halló, itt vagyok!  A lapunk témaválasztásában is gyakran felbukkanó geolokációs megoldások (Foursquare, Gowalla, Facebook Places) szintén egyre több felhasználót csábítanak magukhoz, ami nyilván egyre kifizetődőbbé teszi a bűnözőknek, hogy ezen a területen is aktivizálják magukat. Az emberek valós időben közölt adataival pedig félő, hogy egy hozzáértő hacker vagy akár egy „hagyományos” betörő könnyen profitálhat. Hiszen elég becsekkolnunk a város másik végén található étterembe, a bűnöző pedig indulhat is lakásunkra, ahol 1-2 órát nyugodtan „dolgozhat”.

Nem meglepő a mobil mint platform listán való megjelenése sem. A különböző kutatások és előrejelzések egyre-másra ígérnek egymás alá arra vonatkozóan, mikor fog a mobilos adatforgalom egy szintre érni az asztali gépek által generálttal. Az okostelefonok elterjedése megállíthatatlan, így ezzel párhuzamosan adatlopási és adatszivárgással kapcsolatos ügyek is egyre többször bukkannak majd fel.

Férges lesz az alma?  A sokáig bevehetetlen bástyaként álló Apple szintén szerepel a kiemelt célpontok lajstromában. A McAfee kutatói szerint a bűnözők egyre jobban alkalmazkodnak a Mac OS X platformhoz, ami jövőre már komoly fejtörést fog okozni a kétes biztonságérzetben lévő almás tulajdonosoknak. Az iPad és iPhone fokozott megjelenése a vállalati környezetben szintén új típusú kihívásokat jelent az adat- és személyazonosság-védelem témakörében.

A cégeknek csak nyűg az adatszivárgás elleni védelem
7,7 milliárd dollárért megvette az Intel a McAfee-t


A webes eléréssel rendelkező tévés szolgáltatások, mint amilyen a Google TV, felkészülhetnek arra, hogy 2011-ben sokszor próbálkoznak majd réseket találni a platformon kétes vagy kártékony alkalmazásokkal. Ezeken keresztül a bűnözők a már szokásosnak mondható adatlopási kísérletek mellett elérhetnek és irányíthatnak számos fizikai elektronikus berendezést is, amely összeköttetésben áll a tévével.

Új demonstrációs forma  Végezetül a lista nem feledkezik el megemlíteni a Wikileaks-botrányt és annak jövőbeni következményeit. A McAfee szakértői szerint ezen felbuzdulva jövőre több politikai indíttatású hackelés történik majd, ami egyfajta posztmodern politikai véleménynyilvánítási forma lesz az elkövetők számára.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.