Több nagy botnet leállításának köszönhetően tavaly szerte a világon, és így Magyarországon is csökkent a levélszemét mennyisége. A Cisco most közzétett éves biztonsági jelentése szerint idén az okostelefonok elleni támadások ellen kell leginkább felkészülnünk.
A Cisco napokban közzétett 2010-es éves biztonsági jelentése szerint egy területen volt jelentős javulás tavaly: az internet történetében most először világszinten csökkent a kéretlen levelek száma, az egy évvel korábbi 108 billióról 100 billióra. Ez jórészt annak köszönhető, hogy több nagy és hírhedt botnetet sikerült leállítani, és az internetszolgáltatók is korlátozzák a szélessávú hálózatokból küldött rosszindulatú e-mailek forgalmát.

Míg Magyarországon 2009-ben több mint 3800 milliárd spamet szállítottak a hálózatok, addig 2010-ben már csupán közel 2300 milliárdot, ami 43 százalékos csökkenés éves szinten. 2009 és 2010 decemberét összehasonlítva átlagosan napi 1,5 milliárdról 200 millióra csökkent a kéretlen levelek száma.

A jelentés szerint fordulóponthoz érkezett az internetes bűnözés: a PC-s operációs rendszereket az elmúlt évtizedben ért támadások kivédésére a platformok és alkalmazások gyártói rengeteg biztonsági elemet építettek termékeikbe, és nagy figyelmet fordítottak a sérülékenységek kijavítására. A másik lényeges ok a mobil eszközök és alkalmazások széles körű elterjedése, ahol ülönösen a külső fejlesztőktől származó mobil alkalmazások jelentenek komoly kockázatot.

Patrick Peterson, a Cisco vezető kutatója ismerteti a Cisco 2010-es éves biztonsági jelentésének legfontosabb megállapításait [angolul]

Üstökösök és fejőstehenek Közhely, hogy az internet a "magányos hackerek" helyett hosszú ideje immár a szervezett bűnözés terepe lett, amely csoportok mindig az aktuálisan leginkább megtérülő bűnözési formákat keresik. Ezeknek a feltérképezésére hozta létre a Cisco az internetes bűnözéssel kapcsolatos beruházásmegtérülési mátrixot (Cybercrime Return on Investment, CROI), amely azt elemzi, hogy a Cisco biztonsági szakemberei szerint a nyereségorientált internetes bűnözők a következő évben várhatóan milyen típusú bűnözési formákba fektetik erőforrásaikat.

A 2010-es mátrixból az látható, hogy 2011-ben (a Zeushoz hasonló) adatlopáshoz használt trójai programok, a könnyen útjukra indítható webes támadások, valamint az internetes pénzmosás nyer majd egyre nagyobb teret. A "wait and see", azaz lappangó pénzcsináló programok között mobil platformra készült rosszindulatú programok is találhatók. Így már a Zeusnak is van ilyen párja a SymbOS/Zitmo.Altr formájában.

Annak ellenére, hogy a tavalyi jelentésben az esélyesek kategóriájába sorolták, kevésbé valószínű, hogy a közösségi hálókkal kapcsolatos csalások 2011-ben az internetes bűnözők körében jelentős érdeklődésre tartanak majd számot. Ez persze nem jelenti azt, hogy a közösségi hálókkal összefüggő csalások száma csökken, csupán arról van szó, hogy ezek kisebb részét képezik majd egy olyan nagyobb, átfogó tervnek, amilyen például a Zeus trójai programhoz hasonló webes támadások elindítása.

A bűnözők mind több pénzügyi azonosító adathoz jutnak hozzá. Ezért egyre több "money mule"-ra, azaz olyan emberre van szükség, akik bankszámlákat nyitnak, vagy akár a saját bankszámlájukat használják arra, hogy a csalókat "kifizessék", vagy pénzmosásban vegyenek részt. Az ilyen ügyletek egyre kifinomultabbak lesznek és egyre több országra terjednek ki: 2011-ben ez lesz az internetes bűnözők legfőbb beruházási területe - hangsúlyozta a jelentést bemutató pénteki beszélgetésen Ács György, a Cisco regionális biztonsági szakértője.

A Cisco internetes bűnözéssel kapcsolatos beruházásmegtérülési mátrixa

Csituló rezgések A Cisco az internetes bűnözőknek áldozatul esett rendszerek globális nyomon követésére hozta létre a Global Adversary Resource Market Share (ARMS) Race Index mutatót, amely arról ad pontosabb képetl, hogy az online bűnözői körök milyen mértékben veszélyeztetik a vállalati és egyéni számítógépes rendszereket és erőforrásokat. Az ARMS index a földrengések erősségét mérő Richter skálához hasonló elven alapul. Az összegyűlt adatok alapján a 10 pontos skálán a kitettség mértéke némileg csökkent: a 2009. decemberi 7,2 pontról 2010 végére 6,8-re esett vissza.

Idén válnak igazán veszélyessé a közösségi oldalak
Válság idején virágzik az adatlopás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.