Bár még mindig milliárdnyi levélszemét kering a világban, de jó hír a potencianövelőkkel és afrikai segélykérő miniszterekkel küszködőknek, hogy 82 százalékkal esett a spamek száma tavaly óta.
A spammerek pont egy éve, tavaly júliusban érezhették magukat az illegális informatika legnagyobb királyának: több mint 225 milliárd levélszemetet küldtek el naponta. Az elmúlt egy évben azonban rájárt a rúd a zombihálózatok üzemeltetőire, ma már "alig" 40 milliárdra tehető a naponta szétküldözgetett spamek száma. Persze még ez is hatalmas szám, viszont a tavalyi csúcshoz képest 82,22 százalékkal kevesebb.


Lehet, hogy ön is spamküldő A Symantec Intelligence által készített grafikonon jól látható a spamek számának alakulása az elmúlt egy évben. A tendencia valamelyest egyébként is csökkenőben volt, ám két fontos "spamgyár" leállása is fontos állomást jelentett a harcban.

Téved ugyanis, aki azt hiszi, hogy a spamek küldése még mindig úgy zajlik, hogy valaki manuálisan gépeli be a szöveget és címezgeti a leveleket egymás után, de még az is naiv túlzás, hogy csupán egy gépen futó automatizáló szoftver állítja elő ezeket. A levélszemét nagy többségéért úgynevezett zombihálózatok felelősek: olyan számítógépek ezrei vagy akár milliói, amelyeket vírusfertőzés segítségével a felhasználó tudta nélkül használnak fel a spamek továbbítására.


A zombimészárlás éve A legnagyobb ilyen zombihálózat, vagy más néven botnet Rustock névre hallgatott, és szakértők akár kétmilliónál is többre becsülik azon számítógépek számát, amelyek észrevétlenül bár, de kiszolgálták. A 2006-tól működő Rustock által szétszórt spam mennyisége a tavalyi év elejére már a világ email-forgalmának 40 százalékát tette ki, ezért komoly nemzetközi akciók indultak a megállítására. Végül egy tavaly decemberi, időszakos leállás után 2011 márciusában meg is szűnt a hálózat, miután biztonsági és informatikai vállalatok, valamint bűnüldöző szervek közös akciójában lecsaptak az üzemeltetőkre.

Az elmúlt évben a Rustock mellett több egyéb botnetre csaptak le, így állt le például az angol Zeus. Emellett olyanok is akadtak, akik az egyre nagyobb fenyegetettség miatt önszántukból álltak le, vagy szüneteltetik működésüket, ilyen a Harnig vagy a Spamit.

Nincs még vége Csak úgy, mint egy B-kategóriás horrorfilmben, a zombik áradatát a valóságban sem lehet végleg megállítani. A szakértők máris egy új "szuperféreg" miatt verik félre a harangot. A TDL-4 ráadásul az eddigi legtrükkösebb megoldás, ugyanis képes minden egyéb vírust és kártevőt elűzni a megcélzott gépről, amelyek helyére ő maga másolódik. A Washington Post szakértője, Brian Krebs szerint már 4,5 millió számítógépen rejtőzködik a TDL-4, amely egy olyan titkosítási algoritmust használ, amelyet egyelőre kifejezetten nehéz megfejteni.

Feltérképezték a legjobban megtérülő netes bűncselekményeket
Itthon is veszélyes az adatszivárgás
Tízből kilenc céget már eltaláltak a támadók

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.