Klasszikus, és új kifinomultabb módszereket egyaránt bevetettek a kiberbűnözők 2012-ben, hogy kétes képességeiket és tudásukat kamatoztathassák.
Sikeres évet zárt a Compliance Data Systems Kft. 2012-ben. Bevételei 50 százalékkal nőttek az előző évhez képest, és megközelítették a félmilliárd forintot. Ezt részben jelentős új ügyfelek megszerzésével, valamint a régi partnereknél új projektjek beindításával érte el a cég. Az új ügyfelek között van az FHB Bank, a Fundamenta Lakáskassza Zrt. és a CIB Bank, de a cégnek vannak jelentős államigazgatásbeli megrendelései is.

Az idei év tervei is hasonlóan ambiciózusak. Egerszegi Krisztián, a CDSYS ügyvezető igazgatója a tavalyi évihez hasonló mértékű bővülést vár. Ennek megfelelően a cég is bővül, jelenleg tizenkét főt foglalkoztatnak.

Felmérés az adatszivárgásról Nemcsak a vállalatokra, intézményekre, hanem az átlagos internetezőkre is egyre nagyobb feladatot rótt az adatok biztonságban tartása. A régi adatszivárgási módszerek mellett egyre kifinomultabb eszközökkel próbálják megszerezni adatainkat a bűnözők, illetve a mobileszközök elterjedésével összhangban egyre növekszik az elvesztett készülékeken, adathordozókon kikerült bizalmas adatok mennyisége.

Pedig a technológia adott – mondta Egerszegi Krisztián. Ám a legfejlettebb technológia se ér sokat, ha a felhasználói oldalon nincs megfelelő érdeklődés, tudás és elhatározás, illetve ha felesleges, soha meg nem térülő befektetésnek tekintik az adatszivárgás elleni védelmet – tette hozzá a szakemberek. Pedig sokszor a magyar felhasználók is erősen érintettek a nemzetközi adatbiztonsági incidensekben. A Symantec és a BRFK tavaly év elején publikált felmérése szerint már 2011-ben is 900 ezer (!) hazai célpontja volt az online bűncselekményeknek – hangozz el a sajtótéjékoztatón.

A CDSYS tavaly ősszel, az ITBN 2012 konferencián jelentette be, hogy online felmérést készít az adatszivárgás elleni védelem magyarországi helyzetéről. A felmérést az indokolta, hogy az adatszivárgás elleni védelemre vonatkozóan addig csak külföldi adatokon alapuló kutatások álltak rendelkezésre, amelyek nem ültethetőek át teljes egészében a hazai környezetre.


(Forrás: CDSYS)

A több szektorból érkezett válaszokból kiderült, hogy a hazai vállalatok informatikai biztonsága egyelőre nem tud megfelelő választ adni a felmerülő adatbiztonsági kihívásokra. A cégek döntő többsége még felbecsülni sem tudja, hogy mekkora kár éri a vállalatot egy adatszivárgási incidens alkalmával. Ugyanakkor sok válaszadó számolt be többmilliós, illetve tízmilliós vagy nagyobb károkról.

Ismerik, mégsem csinálják Biztató adat ugyanakkor, hogy a felmérésben részt vevő cégek 70 százaléka már hallott valamilyen adatszivárgás elleni védelemről, ugyanakkor a válaszadók harmadánál nem használnak semmiféle adatvédelmi megoldást. A válaszadók cégeinél használt adatvédelmi megoldások közül a merevlemez titkosítás a legelterjedtebb, amelyet a portvédelmi megoldás követ. DLP szoftvert azonban mindössze 14 százalékuk használ.


(Forrás: CDSYS)

A vállalatok több mint felénél osztályozzák ugyan az adatok, de főleg maguk a dolgozók, ami biztonsági szempontból aggályos. Viszont 15 százalékuknál semmiféle osztályozás nincs, tehát a dolgozók és a vezetők nem mindig tudják megállapítani, hogy melyik adat a bizalmas, és melyik nem. Az adatok használatának szabályozása, illetve az ezekhez kapcsolódó oktatás csak a cégek felénél jellemző, 23 százalékuknál csak szabályozás van, oktatás nincs, a válaszadók ötödénél pedig nincs se szabályozás, se oktatás.

Érdekes adat, hogy a válaszoló cégek 45 százalékánál használnak dolgozói tulajdonú hordozható vagy asztali számítógépet, amelyeknek csupán 30 százalékán van ugyanolyan szintű védelem, mint a vállalat saját tulajdonú eszközein. Ráadásul a gépek 15 százalékán semmiféle védelmi megoldás nincs.

Már nem csak a nagyvállalatokat célozzák a kiberbűnözők
Tavaly 900 ezer hazai célpontja volt az online bűncselekményeknek

A manapság kulcsfontosságú téma, a mobileszközök védelmével kapcsolatban a tapasztalt, hogy a vállalatok felénél használnak okostelefonokat és táblagépeket – és ezek negyede a munkavállalók tulajdonában van. A dolgozók tulajdonában lévő okostelefonok aránya nagyobb, de a magántulajdonú táblagépek is kezdenek elterjedni vállalati környezetben, ami kritikus tényező lehet az adatszivárgás elleni védelemben.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.