Nem a Big Blue az első, aki a nagyok közül lát fantáziát abban, hogy felhős blockchain szolgáltatást indítson. Abban viszont mindenképpen úttörő, hogy mainframe-et pakol alá. Az IBM tegnap jelentette be, hogy elindítja felhős Blockchain szolgáltatását. A szolgáltatás ugyanazt a célt szolgálja, mint a Microsoft tavaly ősszel elindított kísérlete: platformot adni a bitcoin főkönyvi rendszerével kísérletezni kívánó cégeknek (itt részletesen is olvashatnak róla).
Összenő, ami összetartozik
Az IBM egy ideje már keresi a lehetőséget arra, hogyan tudna intenzíven beszállni a blockchain-üzletbe. Az első között csatlakozott a Linux Foundation keretin belül az Hyperledger Projecthez, amiben a technológiai cégek (Cisco, Fujitsu, Intel, Red Hat stb.) mellett a többe között pénzügyi cégek is beszálltak (például ABN Amro, JP Morgan, SWIFT). A projekt egyik első eredménye, hogy a korábbi fejlesztések kódbázisát egyesítsék, a Big Blue eredménye. A projekt igazgatótanácsában egyébként ott ül Christopher Ferris, az IBM nyílt technológiákért felelős CTO-ja is.
A cég emellett inkubációs programmal is megtámogatta a technológiát. A múlt hónap elején nyitották meg a szingapúri IBM Garage nevű inkubátorházat, ahol elsősorban Watsonra épülő mesterségesintelligencia- és blockchain-kutatatásokat lehet végezni. Az inkubátortól, amely a 2010-ben elindított Global Entrepreneur Program fennhatósága alá tartozik, elsősorban azt várja az IBM, hogy a felhője számára jól használható blockchain-alapú alkalmazások készülnek. A hónap végén pedig Nerw Yorkban nyílt meg a Bluemix Garage, amelynek szintén elsősorban a fintech fejlesztéseket akarja támogatni.
Erős alap, eszközkészlet, támogatás
Az IBM is azt emeli ki a blockchain előnyeként, hogy az elosztott főkönyvi rendszer révén gyakorlatilag hamisíthatatlan módon lehet úgy létrehozni tranzakciókat (vagy megállapodásokat, azaz ún. okos szerződéseket) olyan módon, hogy a felek anonimitása mellett teljes átláthatóságot is biztosítja.
Az, hogy a pénzügyi világon túl hogyan használható a rendszer, még mindig kutatás tárgya, de már vannak ígéretes kísérletek: a zenei jogdíjak blockchain technológiával történő rendezésének még csak elméleti alapja született meg, a DAO, azaz a Decentralized Autonomous Organization létrehozását célzó projekt viszont már el is indult.
Az IBM mindenesetre nem akar lemaradni ebben a versenyben. Az egyelőre béta állapotú IBM Blockchaint két csomagban kínálja. A kisebb csomag SoftLayer platformra épül, több bérlős (multi-tenant) környezet, amihez nem jár konténeres biztonsági szolgáltatás. Az erősebb csomag alapja a LinuxONE, ami elszigetelt egybérlős környezetet biztosít, és konténeres biztonsági szolgáltatást is adnak hozzá.
A kisebb csomaghoz emellett egy részletes Hyperledger dokumentáció és oktatóanyagot, mintaalkalmazásokat, valamint az elkészült blockchain hálózathoz használható felügyeleti eszközt adnak. A nagyobbhoz egy sor további biztonsági megoldás, valamint Node.js SDK és titkosításoptimalizálás is jár.
A szolgáltatás még annyira bétás, hogy egyelőre csak a kisebb csomagot lehet elérni ingyenes próbaverzióként.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak