Bár a honlapok elleni támadások nagy visszhangot váltanak ki, az igazi veszélyt a vállalati adatbiztonságra az adatbázisokhoz való illetéktelen hozzáférés jelenti.

Hogy mennyire gyakori a honlapok ellen intézett támadás, azt jól példázza az Alkotmánybíróság oldalának vasárnapi feltörése is. Ennek ellenére ezek az incidensek csak a jéghegy csúcsának tekinthetők, mivel az informatikai bűnözésben sokkal gyakoribb és a hackerek szempontjából hasznosabb, ha a cégek, szervezetek adatbázisához tudnak hozzáférni, és onnan bizalmas adatokat eltulajdonítani.

Célkeresztben az adatbázisok Ezt a tendenciát erősítették meg a Noreg éves sajtótájékoztatóján elhangzottak is, ahol az üzletbiztonsági technológiákat fejlesztő és szolgáltató cég ügyvezetője elmondta, az adatok 75 százalékát adatbázisokból lopják el, és ez az arány folyamatosan nő. Kőrös Zsolt példaként említette a tavaly karácsony előtti kellemetlen esetet, amikor hazai bankártyahasználók adataihoz fértek hozzá illetéktelenek.

Nehezíti a védelmet, hogy a nagyvállalatok gyakran többféle alkalmazást használnak, ezért nem egyszerű hatékonyan védeni az adatbázisokat. Lehetőséget ad a lopásra az is, hogy a cégek sokszor megfeledkeznek a belső visszaélésekkel szembeni védelemről.

Mobilizált problémák  Biztonságtechnikai oldalon a másik problémát jelenleg az jelenti, hogy a vállalatok nehezen tudnak a mobil eszközök dinamikus terjedésével lépést tartani. Itt is igaz, hogy az üzleti biztonságra a legnagyobb veszélyt még mindig saját munkatársaik jelentik.

A Noreg szerint a vállalatoknak a mobil eszközök védelmét épp ezért központilag kell menedzselniük, és erre a célra legalább ugyanakkora hatékonyságú rendszert kell kiépíteniük, mint évekkel ezelőtt az asztali számítógépek, majd később a notebookok esetében. A helyzetet tovább nehezíti, hogy egy olyan megoldásra van szükség, amely nem csökkenti a felhasználói élményt, illetve használatával nem kell kompromisszumot kötni a vállalati biztonság és a compliance kötelezettségek terén sem.

Ma már társadalmi probléma az online biztonság
Cégóriások fogtak össze az adathalászok ellen

Senki nem érti és senkinek nem kell, mégis öntik bele a pénzt – mi az?

A válasz természetesen a generatív mesterséges intelligencia, amire a Gartner szerint idén közel 650 milliárd dollárt költ a világ.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.