Egyre kevesebben vannak, akik okostelefon és laptop nélkül indulnak üzleti útra vagy éppen nyaralni. Ezek az eszközök azonban tömve vannak a személyes adatainkkal, így szükség lehet néhány óvintézkedésre.
Van, aki egyszerűen nem tud meglenni a jól megszokott internetkapcsolat nélkül, sokan azonban szabadságuk alatt sem engedhetik meg maguknak, hogy teljesen elszakadjanak a munkájuktól. A noteszgépre, kamerára vagy okostelefonra azonban még több veszély leselkedik utazás közben. A téma lassan már lerágott csontnak számít, mégsem lehet elégszer hangsúlyozni a megfelelő óvintézkedések szükségességét. Mi is kihasználjuk tehát az alkalmat, hogy a nyári turistaszezon második felére ellássuk olvasóinkat egy-két hasznosnak ítélt tanáccsal.
Muszáj laptoppal mászkálni? Sok szempontból praktikusabb és biztonságosabb, ha az ember a saját számítógépével operál. Ennek ellenére megfontolandó, hogy egy-egy adott utazásra magunkkal vigyük-e az eszközt. A gépek elvesztése vagy ellopása mellett más veszély is leselkedhet a rajtuk tárolt információkra. A határőröknek például sokfelé jogukban áll átnézni, sőt lemásolni a laptopok tartalmát, ami az otthoni és céges adattárolók esetében egyaránt kellemetlen lehet.
Ha egy internetkávézóban vagy bemutatóteremben töltjük le a levelezésünket, a legfontosabb dolog, hogy távozás előtt kijelentkezzünk az összes online alkalmazásból. Nem elég egyszerűen kilőni a böngészőt, különben az utánunk következő felhasználó, aki megnyitja ugyanazt az oldalt, teljes hozzáférést szerezhet a fiókunkhoz.
Biztonságos hálózatok és URL-ek Ha a saját laptopunkon dolgozunk, lehetőleg jelszóval védett vezeték nélküli hálózatra csatlakozzunk, sőt annak is érdemes utánajárni, hogy a választott helyen – például szállodában vagy étteremben – alkalmaznak-e valamilyen titkosítást az útválasztón.
A fontos információkat, mondjuk a hitelkártyánk adatait csak olyan oldalakon adjunk meg, amelyek https:// kezdetű URL-t használnak, mivel ezek titkosított adatcserét tesznek lehetővé a böngésző és a webszerverek között. Minden esetben győződjünk meg róla, hogy PC-nk vagy telefonunk nem kapcsolódik automatikusan a hálózatokra.
Ellentmondásnak tűnhet, de ha tehetjük, ellenőrizzük minél gyakrabban levelezésünket vagy bankszámlánkat. Ha valamilyen megbízható internetkapcsolaton át naponta rápillantunk a banki egyenlegre, könnyen észrevesszük a gyanús eseményeket.
Jelszavak és zárak Érdemes jelszóval védeni magát a számítógépet is, esetleg titkosítani a rajta lévő fontos fájlokat. Ez jó eséllyel elejét veszi, hogy a gép "új tulajdonosa" hozzáférjen a szóban forgó anyagokhoz.
Sok szakember azt javasolja, hogy az érzékeny információt külső adathordozón tároljuk. Ez a megoldás kevéssé tűnik életszerűnek, de a használaton kívüli adathordozókat – praktikusan magát a számítógépet – érdemes lehet a szobai széfben vagy más, biztonságos helyen tartani.
A notebookok, tabletek vagy okostelefonok amúgy is igen csábítóak a tolvajok szemében, mivel könnyen el lehet adni őket. Az óvatosabb felhasználók időnként már a biciklik mintájára a berendezéshez láncolják gépüket, hiszen ennyire könnyű elemelni őket a figyelmetlen tulajdonostól:
Jól felkészített gépek Ma már rendelkezésre állnak olyan alkalmazások, amelyekkel megkeseríthetjük a tolvajok életét. Bizonyos appok jelzik az ellopott eszközök pontos helyét, mások a webkamera segítségével lefényképezik az illetéktelen felhasználókat, sőt arra is van lehetőség, hogy távolról jelentkezzünk be egy elveszett számítógépre.
Céges hardverek esetében mindenképpen érdemes valamilyen házirendhez kötni a biztonsági alkalmazásokat, illetve a felhasználók kötelezettségeit és felelősségét. Az ilyen házirendek persze sok olyan elemet tartalmaznak, amelyek az otthoni felhasználók számára is hasznosak lehetnek. Ilyen például az eszközök megjelölése vagy a sorozatszámuk feljegyzése, ami később segíthet azonosítani az ellopott vagy elvesztett gépeket.
A megosztás veszélyei A közösségi térben ugyancsak könnyű indirekt segítséget adni a tolvajoknak. Nagy lelkesedésünkben sose posztoljuk ki a nyaralással vagy utazással kapcsolatos terveinket, hiszen ezzel azt is kihirdetjük, hogy pontosan mikor áll üresen az otthonunk.
A fotók és videók átgondolatlan közzététele sem a legjobb ötlet. Ha jelenlegi főnökünknek nincs problémája mondjuk az alkohollal, még nem biztos, hogy jövőbeni munkáltatónk is értékeli azokat a felvéteket, amelyeken a pályázó fejjel lefelé lógva koktélozik egy majomkenyérfán.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.