A Forrester Research egy elemzése szerint a mobil eszközmenedzsment megoldások piacán komoly változásokat hozhat, ha elterjednek a mobil virtualizációs technológiák.
Egyre több szó esik a mobil eszközmenedzsment (MDM – Mobile Device Management) fontosságáról at adatbiztonság összefüggésében is. Az MDM rendszerek valóban felértékelődtek, mivel segítségükkel központi felügyelet alá vonhatók a sokszor igen heterogén hordozható készülékek, okostelefonok és táblagépek, és megfelelő szabályzatok (policy) bevezetésével kontrollálhatóvá válnak. Az MDM-eszközök egyik fontos képessége, hogy a készülékek távolról zárolhatók és törölhetők, megelőzendő az elveszett/ellopott készülékeknél a rajtuk tárolt bizalmas adatok illetéktelen kezekbe kerülését.

Az MDM-eszközök azonban közel sem mindenhatóak. Problémát okozhat például hogy a vállalati és a magán adatok nem szeparálhatók tökéletesen egymástól, ami adatvédelmi és adatbiztonsági aggályokat vet fel. Ez a BYOD (Bring Your Own Device – hozd a saját eszközödet) trend erősödésével egyre többször kerül előtérbe. De ha nem az MDM a megoldás, akkor mi: A Forrester Research egy elemzése a mobil virtualizációt látja a biztonság egyik lehetséges alappillérének. (A kutatásról a Biztonságportál készített összefoglalót.)

Virtualizáció az adatok elkülönítéséhez A Forrester a 2013-ra vonatkozó mobilbiztonsági előrejelzésében kiemelten foglalkozik a mobil virtualizációs technológiák fejlődésére. A kutató cég szerint ugyanis ez a technológia a jövőben jelentősen befolyásolhatja az eszközmenedzsment termékek piacát. Ez gyakorlatilag az jelenti a kutatócég szerint, hogy a virtualizáció el fog terjedni hordozható készülékeken is, ami újabb eszközt ad a vállalatok kezébe a céges és a magánjellegű adatokat hatékony szeparálásához.



A VMware Horizon Mobile architektúrája
(A kép nagyítható)


Miközben a vállalatokat a költséghatékonyság a BYOD irányába hajtja, „egyre több és több informatikai szakember mondja azt, hogy nem akarja menedzselni a munkavállalók által birtokolt eszközöket. Emiatt egyre gyakrabban merülnek fel az adatszeparálás eszközeiként az olyan technológiák, mint amilyen a mobil VDI (Virtual Desktop Infrastructure), a konténerek, az alkalmazások izolálása és az eszközvirtualizáció" – mondta Chenxi Wang, a Forrester elemzője. A Vmware is elmozdult ebbe az irányba, a VMware Horizon Mobile-lal például olyan virtualizácós platformot hozott létre, amely a személyes és a vállalati környezetet úgy szigeteli el egymástól mobilon, hogy az megfeleljen a biztonsági és megfelelőségi követelményeknek, valamint a rendszer kezelhető is maradjon a vállalat szempontjából. Persze azzal Wang is tisztában van, hogy ezek a megoldások igencsak rombolják a felhasználói élményt, és ez gátat is szab a terjedésüknek.

Idén többet költenek a cégek mobil virtualizációra A Forrester úgy látja, hogy bár a fejlesztő cégek már tavaly elkezdték piacra dobni mobil virtualizációs megoldásaikat, amelyek szabályalapú kontrollok felállítását tették lehetővé a vállalati alkalmazások tekintetében, ezek a termékek igazán idén teljesedhetnek ki. A Forrester azt várja, hogy az ezen a területen megjelenő innovációk hatására a vállalatok az MDM-termékekre fordítható kiadásaik egy részét átcsoportosítják a mobil virtualizációra.

Ez a trend a fejlesztő cégek számára is kihívás lesz – állítják a kutatók. Szerintük az MDM-eszközök gyártóinak célszerű a kis- és közepes méretű vállalatok felé fordulni, az ő igényeiket megcélozni, akár úgy is, hogy az értékesítési láncba bevonják mobilszolgáltatókat. ÉS eközben persze folyamatosan fejleszteniük kell – a Forrester szerint – a virtualizációs technológiák irányába.

Natív vagy webes alkalmazások? A Forrester az összefoglalójában kitért a mobil alkalmazások jövőjére is. Az elemzés szerint vállalati környezetekben a HTML5-alapú alkalmazások lesznek a nyerők a natív alkalmazásokkal szemben. A magyarázat szerint ezek fejlesztések szempontjából egyszerűbbek és olcsóbbak, és ráadásul a webalapú szolgáltatások egyszerűbben beépíthetők a monbilokon is terjedő cloud computing koncepcióba. A Forrester azonban hangsúlyozza: ez a trend szerintünk csak a vállalati környezetre igaz. Az egyéni felhasználók továbbra is a hagyományos mobil alkalmazásokat részesítik előnyben.

Kémkedő mobilok ellen
Kulcsszerepbe kerülnek az MDM alkalmazások

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.