A Forrester Research egy elemzése szerint a mobil eszközmenedzsment megoldások piacán komoly változásokat hozhat, ha elterjednek a mobil virtualizációs technológiák.
Egyre több szó esik a mobil eszközmenedzsment (MDM – Mobile Device Management) fontosságáról at adatbiztonság összefüggésében is. Az
MDM rendszerek valóban felértékelődtek, mivel segítségükkel központi felügyelet alá vonhatók a sokszor igen heterogén hordozható készülékek, okostelefonok és táblagépek, és megfelelő szabályzatok (policy) bevezetésével kontrollálhatóvá válnak. Az MDM-eszközök egyik fontos képessége, hogy a készülékek távolról zárolhatók és törölhetők, megelőzendő az elveszett/ellopott készülékeknél a rajtuk tárolt bizalmas adatok illetéktelen kezekbe kerülését.
Az MDM-eszközök azonban
közel sem mindenhatóak. Problémát okozhat például hogy a vállalati és a magán adatok nem szeparálhatók tökéletesen egymástól, ami adatvédelmi és adatbiztonsági aggályokat vet fel. Ez a BYOD (Bring Your Own Device – hozd a saját eszközödet) trend erősödésével egyre többször kerül előtérbe. De ha nem az MDM a megoldás, akkor mi: A Forrester Research egy elemzése a mobil virtualizációt látja a biztonság egyik lehetséges alappillérének. (A kutatásról a
Biztonságportál készített összefoglalót.)
Virtualizáció az adatok elkülönítéséhez ■ A Forrester a 2013-ra vonatkozó mobilbiztonsági előrejelzésében kiemelten foglalkozik a mobil virtualizációs technológiák fejlődésére. A kutató cég szerint ugyanis ez a technológia a jövőben jelentősen befolyásolhatja az eszközmenedzsment termékek piacát. Ez gyakorlatilag az jelenti a kutatócég szerint, hogy a virtualizáció el fog terjedni hordozható készülékeken is, ami újabb eszközt ad a vállalatok kezébe a céges és a magánjellegű adatokat hatékony szeparálásához.
A VMware Horizon Mobile architektúrája
(A kép nagyítható)
Miközben a vállalatokat a költséghatékonyság a BYOD irányába hajtja, „egyre több és több informatikai szakember mondja azt, hogy nem akarja menedzselni a munkavállalók által birtokolt eszközöket. Emiatt egyre gyakrabban merülnek fel az adatszeparálás eszközeiként az olyan technológiák, mint amilyen a mobil VDI (Virtual Desktop Infrastructure), a konténerek, az alkalmazások izolálása és az eszközvirtualizáció" – mondta Chenxi Wang, a Forrester elemzője. A Vmware is elmozdult ebbe az irányba, a VMware Horizon Mobile-lal például olyan virtualizácós platformot hozott létre, amely a személyes és a vállalati környezetet úgy szigeteli el egymástól mobilon, hogy az megfeleljen a biztonsági és megfelelőségi követelményeknek, valamint a rendszer kezelhető is maradjon a vállalat szempontjából. Persze azzal Wang is tisztában van, hogy ezek a megoldások igencsak rombolják a felhasználói élményt, és ez gátat is szab a terjedésüknek.
Idén többet költenek a cégek mobil virtualizációra ■ A Forrester úgy látja, hogy bár a fejlesztő cégek már tavaly elkezdték piacra dobni mobil virtualizációs megoldásaikat, amelyek szabályalapú kontrollok felállítását tették lehetővé a vállalati alkalmazások tekintetében, ezek a termékek igazán idén teljesedhetnek ki. A Forrester azt várja, hogy az ezen a területen megjelenő innovációk hatására a vállalatok az MDM-termékekre fordítható kiadásaik egy részét átcsoportosítják a mobil virtualizációra.
Ez a trend a fejlesztő cégek számára is kihívás lesz – állítják a kutatók. Szerintük az MDM-eszközök gyártóinak célszerű a kis- és közepes méretű vállalatok felé fordulni, az ő igényeiket megcélozni, akár úgy is, hogy az értékesítési láncba bevonják mobilszolgáltatókat. ÉS eközben persze folyamatosan fejleszteniük kell – a Forrester szerint – a virtualizációs technológiák irányába.
Natív vagy webes alkalmazások? ■ A Forrester az összefoglalójában kitért a mobil alkalmazások jövőjére is. Az elemzés szerint vállalati környezetekben a HTML5-alapú alkalmazások lesznek a nyerők a natív alkalmazásokkal szemben. A magyarázat szerint ezek fejlesztések szempontjából egyszerűbbek és olcsóbbak, és ráadásul a webalapú szolgáltatások egyszerűbben beépíthetők a monbilokon is terjedő cloud computing koncepcióba. A Forrester azonban hangsúlyozza: ez a trend szerintünk csak a vállalati környezetre igaz. Az egyéni felhasználók továbbra is a hagyományos mobil alkalmazásokat részesítik előnyben.