Biztatóak a tendenciák Magyarországon is a saját mobil eszközök munkahelyi használatával (BYOD) kapcsolatban. A Novell legutóbbi – nem reprezentatív – felmérése szerint egyre több cég épít erre: a következő években 40 százalékkal bővülhet ez a kör.
A NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet bemutatta a mobil eszközök vállalati használatát  menedzselő rendszerét, a  ZENworks Mobile Managementet. Az augusztus óta piacon lévő eszközt néhány hazai vállalatnál már tesztelik. A megoldás, amely az összes ma elérhető mobilos operációs rendszerrel kompatibilis, egyetlen felügyeleti konzolról vezérli  a mobil eszközöket, és kezeli az ezzel kapcsolatos céges házirendet.

"Magyarországon a felmérésünk szerint a BYOD-hoz (Bring Your Own Device – hozd a saját eszközödet) való hozzáállás az átlagnál előremutatóbb szemléletet mutat. Ezzel együtt azon vállalatok között, ahol még nem engedélyezett a saját eszközök használata, több mint 50 százalékkal képviseltetik magukat azok, akik a következő egy-két évben sem terveznek utat nyitni a privát eszközök vállalati környezetben való használatának. Ennek egyik fő oka a biztonsági és támogatási követelmények megteremtésének nehézsége" – mondta Szittya Tamás, a Magyarországi Képviselet ügyvezető igazgatója.



Nyitnak a hazai cégek is A cég az egyik idei IT-biztonsági rendezvény látogatói körében végzett felmérést a saját eszközök vállalaton belüli használatával kapcsolatban. Az eredmények szerint az alkalmazottak a válaszadók 55 százalékánál vehetik igénybe saját eszközeiket a napi munka során úgy, hogy azokról a céges hálózathoz és vállalati adatokhoz is hozzáférnek. (A Forrester USA-ban végzett felmérése is hasonló, 53 százalékos értéket mutatott.) További közel 40 százalékuk a következő évekre tervezi az ezzel kapcsolatos nyitást.

A hazai válaszadók közel 60 százaléka szerint ugyanakkor leginkább a megfelelő adatvédelem hiányzik az alkalmazottak saját eszközeinek munkába állításához. A privát eszközök használatát támogató vállalatok 20 százalékánál nem is létezik ma még semmilyen biztonsági előírás a használatra vonatkozóan. A BYOD elterjedését nehezítő, legjelentősebbnek tartott akadályok között előkelő helyen szerepel még a megfelelőségi előírások teljesítése, illetve az eszközfelügyelet kiterjesztésének energia- és költségigénye.

Adatvédelem másképpen Hargitai Zsolt üzletfejlesztési vezető a Novell megoldása kapcsán kiemelte: „Az adatok védelméről a felügyelt eszközök titkosítása vagy lezárása, illetve a fájlok távoli törlése gondoskodik". Utóbbi kapcsán megjegyezte még, hogy az alkalmazottak a sajáteszköz-felügyeleti portál segítségével az esetlegesen elveszített vagy ellopott mobiltelefonjaikat meg is kereshetik és zárolhatják. A rendszer ráadásul képes külön kezelni az eszközökön a privát és céges adatokat, így az is megoldható, hogy csak a vállalati információkat töröljék egy elveszett készülékről.

A hazai cégek nem támogatják a saját eszközök használatát
A költségeket is növeli a mobil munkaerő
Kitiltás helyett támogatni kell a privát eszközök céges használatát

Változóban a megítése? A hazai hozzáállás változásait jól mutatja, hogy a Bitport körkérdésére ez év augusztusában a cégek többsége még nem lelkesedett a BYOD nyújtotta lehetőségekért. Ezzel volt összhangban Kis Gergelynek, a GKIeNET ügyvezető igazgatójának véleménye is, aki akkor úgy nyilatkozott lapunknak, hogy ez a modell leginkább az 50 főnél kevesebb alkalmazottal dolgozó cégek körében lehet működőképes. A lassú terjedésnek azonban – hangsúlyozta akkor a kutató ˜– nem csak bizotnsági okai vannak. Szerint maguk a dolgozók sem mondanak le szívesen a saját gépük fölötti teljes felügyeletről, ami viszont a BYOD esetében szükségszerű lenne.

Arról is ritkán esik szó, amit szintén egy ez év nyarán készített felmérés mutatott ki: a saját eszközök beillesztése a vállalati rendszerbe sokszor komoly költségekkel is jár. Ezt erősítette meg annak idején az IBM informatikai vezetőjének, Jeanette Horan-nek a nyilatkozata is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a BYOD az IT-részleget új kihívások elé állította – értsd: folyamatos és drága fejlesztésekre kényszerítette.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.