A Nemzeti Biztonsági Felügyelet másodszor vett részt a Cyber Coalition eseményen, az idei szimuláció szerint a bankrendszert és a légi irányítást érte támadás.
Kiválóan szerepelt Magyarország a NATO éves válságkezelési gyakorlatán (CMX 12) és a vele együttműködésben zajló Cyber Coalition 2012 kibervédelmi gyakorlaton – jelentette be hétfőn Tokovicz József, a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Hivatalának főigazgatója és Zala Mihály, az Nemzeti Biztonsági Felügyelet (NBF) elnöke. A múlt hét végén befejeződött válságkezelési gyakorlaton öszsesen huszonhét NATO-tag és két partnerország, közel 2500 ember szerepelt, Magyarország pedig nagyon jól vizsgázott a szimulációban.
Siker és tanulságok ■ Idén első ízben tartották közösen a két gyakorlatot, amelyekben a magyarok tavaly vettek részt először. A főigazgató kiválónak nevezte a hatóságok és szervezetek együttműködését, azonban felhívta rá a figyelmet, hogy az informatikai rendszerek kapacitását növelni kell, és nagyobb figyelmet kell fordítani a rendszereket működtető emberekre. A gyakorlat eredményeit részletesen a következő hetekben értékelik, majd ezt követően a szükséges lépésekről is döntenek.
forrás: Honvédelem.hu Az előkészítésben ezúttal Magyarország is részt vett, a hat szimulált eseményből kettőnek az NBF szakemberei készítették el a forgatókönyvét. A szimuláció szerint az országban támadás érte a bankrendszert és a légi irányítást, amelyek emiatt összeomlanak, és a repülőgép-katasztrófa mellett egy HÉV-szerelvény ellen is robbantásos merényletet követnek el. A szakemberek a Cyber Coalition 2012 esetében a 2007-es, Észtország elleni kibertámadást vették mintául.
Az NBF elnöke hangsúlyozta: az ilyen típusú támadásoknál elsősorban a megelőzésre kell törekedni, mivel az előre tervezett és célzott támadásra szinte lehetetlen felkészülni. Esetünkben egyébként két olyan ország konfliktusát modellezték, amelyek közül az egyik a NATO segítségére is számíthatott, így a mostani volt az első alkalom, amikor a gyakorlaton egy kibertámadásnál is esély nyílt a NATO-szerződés 5. cikkelyének érvényesítésére, vagyis a tagállamok közösen léptek fel a támadás elhárításáért és a rendszerek helyreállításáért. Ez a valóságban akkor fordulhat elő, ha például az alapinfrastruktúrát támadják meg informatikai eszközökkel - fűzte hozzá Zala Mihály.
Az Unió is felkészül ■ Október elején arról számoltunk be, hogy Európa-szerte több mint 300 számítógép-biztonsági szakember részvételével lezajlott a
második páneurópai kibergyakorlat, a Cyber Europe 2012. A nagyszabású, szimulált kibertámadás során ezernél is több különálló biztonsági eseményre kellett reagálnia a főbb pénzintézeteknek, távközlési vállalatoknak, internetszolgáltatóknak, valamint a helyi és tagállami kormányzati szerveknek. Az Európai Külügyi Szolgálat képviselői a mostani Cyber Coalition 2012 eseményen is jelen voltak.