Az Európai Unió bővítené az európai IT-biztonsági ügynökség funkcióit és meghosszabbítaná működését - erről Magyarország soros elnöksége alatt születik majd döntés. Mindeközben a NATO is sürgeti az ügynökség megerősítését összes tagállamában.
Különleges aktualitást ad a tervezett európai biztonsági terveknek a legújabb hír, mely szerint Iránban és Kínában is számítógépek millióit támadta meg a Stuxnet nevű rejtélyes és igen összetett vírus.

2010: a gépek lázadása Szakértők véleménye szerint ez már valódi informatikai hadviselés, amely egy olyan (közel)jövőt vetít előre, ahol a kiberbűnözés eszközei már nem csak elszigetelt gerillaakciók, hanem a valódi háború integráns részei lesznek. A NATO már évek óta próbálja győzködni 28 tagállamát arra, hogy a hagyományos védelmi vonalak kiépítése és fejlesztése mellett az internetes és informatikai védekezést sem szabad elhanyagolni.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az Európai Unió által csütörtökön bejelentett "hálózatbiztonsági-csomag" javaslat az Európai Hálózati és Informatikai Biztonsági Ügynökség (ENISA) funkcióinak bővítését, és a szervezet mandátumának újabb ötéves meghosszabbítását kezdeményezi. A tárca közleménye ismerteti: az Európai Parlament és az Európai Tanács támogatása esetén a részletes szabályozási munkát 2011 első félévében, Magyarország soros elnökségi időszakában kell elvégezni.

Informatikai határőrség Az informatikai hálózatok megbízható működéséhez kapcsolódó jelentős gazdasági és társadalmi érdekeket felismerve az Európai Unió 2004-ben ötéves időtartamra hozta létre az ENISA-t. A szervezet küldetése, hogy javaslatok és intézkedések kidolgozásával elősegítse a magas szintű hálózati és informatikai biztonság fenntartását az EU országaiban és intézményeiben. Ennek fontos eleme az informatikai biztonsági kultúra kialakítása, terjesztése, erősítése. Feladatai között szerepel az Európai Bizottság, valamint a tagállamok és az európai üzleti szereplők támogatása az informatikai biztonság terén, beleértve a hálózati és informatikai biztonság elleni támadások megelőzésére, események kezelésére teendő intézkedéseket.

Az Európai Tanács és az Európai Parlament 2009-ben a szervezet tevékenységének három évre szóló meghosszabbításáról döntött. A közelmúlt hálózatbiztonsághoz kapcsolódó eseményei, mint például az észt és litván kormányzati hálózatokat és nemzeti adatcserélő központokat ért (virtuális) támadások, a nemzetközi gerinchálózatot érintő balesetek, a tajvani földrengés okozta internetes kapacitáskiesés, vagy a kéretlen elektronikus küldemények (spam) aggasztó mértékű elszaporodása indokolttá tették a témában az egységes, uniós szintű fellépést. Ez a körülmény indokolta az ENISA tevékenységét, szervezetét és költségvetését rendeleti szinten szabályozó új tervezetek elkészültét.

Fegyverkezési verseny A most közzétett javaslat az NFM közleménye szerint a szervezet megerősítését, modernizációját és rugalmasabbá tételét tűzte ki célul. Az eredeti, az ENISA-t létrehozó rendelethez képest nagyobb hangsúlyt fektet többek között a folyamatok optimalizálására, a források növelésére, a fokozott rugalmasságra, alkalmazkodóképességre és koncentráltságra, továbbá az ügynökség előnyösebb pozícionálására az unió stratégiai és szabályozási rendjében.

További lényeges változtatás, hogy a szervezet lesz az internetes bűnözés elleni harc éllovasa, amelyben az igazságszolgáltatási és az adatvédelemi hatóságok ezentúl állandó jelleggel képviseltetik magukat. Az elsősorban az Unió által folyósított önálló költségvetés biztosítása a nagyobb szabadságot és rugalmasabb működést szolgálja. A 460/2004/EK rendeletet módosító javaslat az ENISA megbízatását öt évvel, 2017-ig terjeszti ki. Emellett egy új irányelv is bekerült a javaslatok közé az új típusú virtuális bűncselekmények, például a botnetek üzemeltetése ellen.

Támad a Stuxnet
A legújabb vírushisztéria okozója főleg a "nyugati politika számára inkorrekt" területeken pusztít: Iránban 62 ezer, Indonéziában 13 ezer gépet fertőzött meg, de emellett, ha kis mértékben is, de beszivárgott az Egyesült Államokba és Ausztráliába is. A legújabb célpont pedig Kína, ahol viszont szokás szerint az informatikát is totális kontroll alatt tartó kormányzat semmilyen információt nem közöl a fertőzés mértékéről.

A NATO mindenesetre arra figyelmeztet, hogy a Stuxnet is egyfajta internetes háborús eszköz, amelyek ellen fokozottan védekezni kell. Nemrég Cyber Storm III néven egy nagyarányú, összehangolt IT-támadást szimuláló "virtuális hadgyakorlatot" is lefolytattak 12 tagország, köztük Magyarország részvételével.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.